Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

200 ml de lapte cu 2 lingurite de gris. l-am facut subtirel, ca i sta in gat mancarea daca i dau vartos cum se spune :( azi cu chiu cu vai a mancat micul dejun. sa nu crezi ca a mancat laptele cu gris. a gustat si si a facut greata. diseara as vrea sa incerc orez cu lapte. voi fierbe 2 linguri de orez pana se sparge orezul si adaug 100 ml lapte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

200 ml de lapte cu 2 lingurite de gris. l-am facut subtirel, ca i sta in gat mancarea daca i dau vartos cum se spune :( azi cu chiu cu vai a mancat micul dejun. sa nu crezi ca a mancat laptele cu gris. a gustat si si a facut greata. diseara as vrea sa incerc orez cu lapte. voi fierbe 2 linguri de orez pana se sparge orezul si adaug 100 ml lapte
Eu i-am făcut acu 2 zile supa de legume cu orez și a mancat binisor. Dar nu am pus mult orez, de teama constipației. Cam 2lg rase de orez fiert pe lângă dovlecel, cartof dulce, praz, patrunjel și Kapia.

Maine voi încerca cu para fiartă la abur și sapt viitoare poate trecem la gris,  orez cu lapte , iaurt...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă e ceva ce nu îi place lui Lizzy cu adevărat (în sensul ca urla întotdeauna de la prima lingurita) sunt fructele aburite. Adevărul e ca am gustat și eu, sunt ca un compot. Și mie mi se întoarce stomacul pe dos de la compot :)))

 

Ooka, Lizzy se caută la canini/premolari de câteva luni, și nimic

 

Oani, sa îi treacă problemele cu burtica fetiței mai mari! Dar nu cred ca e de la faptul ca nu a mancat quinoa, tapioca, chi, drojdie inactiva etc ca bebelus

 

Azi îi fac praz cu dovlecel ca e un pic constipata, si asta o desfunda instant. Cu o bucățică de carne de curcan și 2 lingurițe de grau kamut. La 4-5 lingurite cât ia nu mi se pare prea încărcat. 

 

De luni probabil introduc și eu cina, legume probabil inițial.  Undeva saptamana viitoare o sa încerc și brânză făcută în casa, marele hop. Sa întreb pediatrul dacă e așa cum zic pe grupuri, sa nu primească în aceeași zi și carne și branza (și iaurtul/oul intra aici, nu?), ca cei mari mâncau și brânză și carne la recomandarea pediatrului. Oricum, din nou, la cât mănâncă Lizzy, zau de conteaza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gris cu lapte, orez cu lapte nu o sa ii dau, ca pe lângă faptul ca oricum nu știu cu ce lapte sa fac cu burtica ei, nu vreau sa o pufoșesc chiar așa sI mai ales sa o învăț cu mâncăruri de genul, ca se prea poate sa aibă și ea o tendința spre pufosenie.  Manu nici acum nu știe ce ușor se face orezul cu lapte pe care l-a mâncat ea de câteva ori la gradi :d

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea de cand cu mucii nu manaca decat iaurt. I-am facut si eu fulgi de ovaz fierti in lapte. Esec. Zici ca i-am dat cine stie ce. Asa se stramba cand simte ceva in gura...nici mei nu a vrut sa manance, probabil nu ii place consistenta. I-am facut niste biscuiti din ovaz, banana si susan si a mancat jumatate de biscuit. Dar stramabandu-se la fiecare inghitura. Tot e un progres. La inceput manca de toate, credeam ca a dat norocul peste mine:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dintre toate lui Vladut ii place iaurtul. i am dat dim un iaurt cu avocado si galbenus. nu a mancat. juma de ora il vroia si a mancat cat a stat in brate la tat su. si ce putem da la cina, in afara de iaurt si de lapte cu gris sau lapte cu orez? ca si legumele le mananca tare prost. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamaliga cu branza si smantana vreau sa incerc. Azi am facut chiftele la cuptor din carne de vita si a mancat. Ma rog, mai mult a dat pe jos, dar a si inghitit, cu vreo 2 gaguri, desigur. A, si paine fara sare i-am facut. I-a placut si aceea. Piure nu a vrut. Ori nu nimeresc eu consistenta ori chiar nu vrea. Desi iaurt manaca cu lingurita. O sa il amestec si eu cu avocado si galbenus, suna bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...