Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu i-am dat oul intreg, si cu albus. Si mie mi-a spus pediatra galbenus, dar conform ultimelor studii nu se mai recomanda neaparat separarea.

Ma gandeam ce diferenta de ce se recomanda acum fata de acum 4 ani, cand o diversificam pe cea mare :(

Si cine stie peste cativa ani sunt sigura ca vor fi alte si alte recomandari :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu exact cum sa procedez cu mancarea,am zis ca pana ii voi introduce toate legumele si fructele sa ii gatesc separat,dupa o sa i dau din mancarea gatita si ptr noi,m am gandit ca,avand in vedere ca nu stiu cat voi sta acasa,o voi da la cresa,si acolo nu o sa tina cont nimeni de regulile mele,de aceea as incerca sa ii gatesc cat mai sanatos,dar nu separat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nici nu mi-au pomenit de ou pana la următoarea vizita, la 7 luni 1/2. Carne și de acum și poate brânzica de casa după 7 luni. Și dacă vreau pot sa îi dau un pic gluten sau mei sau hrisca sau ceva de genul. Cu stomacul ei pana la 7 luni nu ii dau carne, la brânzica de casa mă gândeam după 8 luni. Am introdus rădăcină de pătrunjel, pastarnac, morcov, dovlecel/zuchini și cartof dulce. Sa vad ca mananca toata saptamana si dupa introduc fructe - mar, para, banana. Vad cu cerealele sau pseudocerealele. După 7 luni mă gândesc la dovleac, praz, ceapa. Nu știu cu ardeiul, înainte sau după. Au mere, banane și portocale bio la lidl. Și multe alte legume bio, printre care și ardei kapia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, poti sa incerci meiul. Piticei mele ii place. Doar ca nu trebuie sa ii dau prea des din cate vad. Pana acum i-am dat o data sapt trecuta, maine ii fac din nou.

Daca vrei iti spun si cum il prepari ca sa fie ok.

Si orez basmati(nu constipa).

Azi i-am facut mar copt cu scortisoara si seminte de susan si i-a placut.

Am mai comandat si fulgi de orz, fulgi de ovaz, bulgur si cus cus. Am sa ii dau prin rotatie unul pe zi ca vad ca iar a luat putin in greutate de la 6 la 7 luni 250gr  [buca]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, Mandarina. rabdare multe cu Matei. in curand va papa bine :)

 

si eu cumpar de la Kaufland, insa nu stiu cat de bio sunt. morcovii sunt uriasi fata de ce am primit eu de la tara. din pacate, nu am alta sursa :( tot de aici ma voi aproviziona si eu. pui am inteles ca nu e bine sa dam copiilor. cocosul de tara e bun? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oani, spune-ne cum pregatesti meiul :) Am comandat si eu, decorticat. N-am preparat niciodata. De ce nu e bun mai des de o data pe sapt?

 

Azi i-am adaugat cateva picaturi de ulei de masline. S-a constipat de la legume. Nici ardeiul kapia vad ca nu a ajutat-o, nici para de ieri. Am gasit si un amestec de ulei de folosut in mancarea bebelusilor (rapita, floarea soarelui, canepa), de la Holle. cica e bogat in omega 3 & 6.

 

Pe la 7 luni i-as intriduce cereale cu gluten. Pediatra a zis ca e ok. Pana acum am folisut doar putine cereale de orez, ca daca s-a constipat de la radacinoase, orezul nu-si mai avea locul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai stiam ca puiul din comert din supermarket nu e bun, pt ca e plin de hormoni. pfff, sunt chiar frustrata pt ca voi aveti deja si 2 luni de diversificare. macar citesc si sunt full de informatii. deci sfaturile mele sunt inutile :))

 

Adina, atata timp cat gatesti sanatos, fara sucuri, fara fast food, prajeli si grasimi, eu zic ca e bine sa i dai mancare de a voastra dupa o anumita varsta. mancacioasa sa fie :) am gasit atatea retete de copii pe care si un adult le poate manca pt ca un strop de sare tot arunci. la urma urmei arunci peste ce mananci tu mai multa sare. si sincer, nu cred ca la crese/gradinita le da mancare gen carnaciori de porc, mici, branza telemea, etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...