Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

Ooka, mă bucur ca ai găsit bona. La vara o sa iti cer sfaturi :)

 

Lili, și eu as vrea sa fac iaurt și cașcaval,  dar nu cred ca o sa reușesc,  timpul mă mănâncă. Ieri am stat doar cu Lizzy și nu am reușit sa fac decât 2 pâini,  o placinta cu mere (în ultimul timp fac fara pic de zahar, stiti ce buna iese? Si ma gandeam ca merge și pentru bebei, ca e faina, apa minerala, ulei, măr și scortisoara), niște fursecuri, amestecul de chiftele și micul dejun și cina. În rest stat cu Lizzy și plimbat, și s-a dus toată ziua, deși mă gândeam ca o sa am la timp... Nici sa mă spăl pe cap nu am reușit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poohy, stai sa vad cum e nu spun hop inca:)

 

Spun ca sustin in principal familiile de etnie rroma sau inconstiente, adica degeaba avem noi trei copii si ne chinuim sa ii facem oameni platitori de impozite mari, sa ne descurcam cu zero ajutor.

 

De ce nu iei piept de curcan de la lidl? Ca ai face tot amestecul la robot, inmax 10 min e gata. Paine am facut si eu si niste super briose cu maia pt fete ( m-am specializat in briose cu gluten sau fara si vegane). In general la briose folosesc resturile de maia, ca mi-e mila sa o arunc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, nu stiu ce sa zic dar la mine chiar nu dureaza. Eu fac doar pentru ea.

Carnea o am transata pe bucatele de o portie la congelator. Imi ia timp sa curat legume dar fie ca fac piure fie chiftele nu tot trebuie curatate? Si eu pun cate putin din fiecare, curat 1/4 morcov,1/4 dovlecel spre exemplu. Restul de legume le folosesc mai tarziu pt mine. Si cand le bag toate la robot chiar dureaza putin.

La fel si cu celelalte mancaruri de le fac pentru ea. Ca nu as avea timp si nici cum sa fac ceva ce ar dura pentru ca nu ma lasa. Maxim 10 minute o pot pacali in scaun langa mine.

Cand gatesc pentru noi astia mai mari stau mai mult la bucatarie. Dar fac 2 feluri de mancare, si asta cam de 2 ori pe saptamana seara cand e sotul acasa si sta cu fetele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ieri am stat doar cu Lizzy și nu am reușit sa fac decât 2 pâini, o placinta cu mere (în ultimul timp fac fara pic de zahar, stiti ce buna iese? Si ma gandeam ca merge și pentru bebei, ca e faina, apa minerala, ulei, măr și scortisoara).

Poohy, zi-mi si mie te rog cum faci aluatul de placinte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, pai ai facut multe. Eu nici jumate nu apuc sa fac daca sunt singura cu bebe. Doarme de cateva ori cate 30 min in timp ce suge, iar in timpul somnului de o ora nu apuc sa fac cine stie ce. In rest, trebuie sa ma joc cu ea, sa o tin in brate. O mai pun si sta cate putin in scaunul de masa, insa nu vreau sa o tin f mult acolo pt ca nu-mi mai sta cand ii dau mancare. Iar in balansoar e intr-o foiala continua de ma astept in orice moment sa sara din el. Dar m-am obisnuit. Fac ce pot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi i am dat si eu chiftelute cu carne de vita. am mai pus 1 ou, cartof, morcov si dovlecel, toate date prin razatoarea mica, amestecate, date la cuptor si voila. i au placut si sotului. i le am dat ca atare celui mic, a facut si vreo 3 gaguri, mizerie prin jur.

 

eu chiar gatesc, imi place sa gatesc. nu gatesc cand nu am chef. timp este, desi sotul e la serviciu. ma mai uit si la filme, seriale, tricotez :)) ma relaxez astfel

 

ieri am facut piftie, ciorba era de vineri, papanasi, budinca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooka, o sa razi, chiar curcan de la Lidl am luat. Dar m-a pus cineva sa iau si picioare (ciocanele) :))) Sa vezi acolo cate pielite si alte cele

 

Oni, Ooka - Cum adica sa pun carnea la robot, sa o blenduiesc? Eu am masina de tocat. De curatat legumele nu imi ia mult, tocatul tine mai mult

 

Pun reteta de placinta cum am primit-o (placinta cu branza de capra si spanac, si asta merge la voi ca le dati si ou, si cu branza de casa)

 

"--- Ingrediente ---
. Apa minerala carbogazoasa, cu cat mai mult acid cu atat mai bine (15 linguri)
. Ulei de floarea soarelui (4 + 13 linguri)
. Faina
. Branza telemea (450-500g) [eu folosesc telemea de capra LaDorna]
. Spanac (450g) [eu folosesc Dujardin, congelat & maruntit ('chopped') ]
. Oua (5)

--- Mod de preparare ---
Foaia
Se prepara in 2 etape:
(I) Se amesteca 15 linguri de apa minerala cu 4 linguri de ulei, intr-o oala mica. Se adauga faina, putin cate putin, pana se ajunge la o consistenta care sa iti permita sa iei coca din oala si sa o pui pe un blat de intins (nu trebuie sa fie prea tare, o sa se lipeasca un pic de maini cand o iei). Apoi, se framanta pe blat, adaugand faina, pana se obtine o coca ce se poate intinde cu facaletul (in limitele unei tavi de cuptor).
(II) Se amesteca 13 linguri de ulei cu suficienta faina incat consistenta sa fie cea a unei creme mai groase (ca o Nutella tinuta la cadura, nu imi vine in minte alt exemplu :D). 
Crema obtinuta la pasul (II) se intinde peste coca pregatita in pasul (I), dupa care se ruleaza. Ruloul astel obtinut se taie in doua, iar jumatatile se tin la frigider cat timp se prepara umplutura.
Umplutura
Se amesteca branza (data pe razatoarea mare sau faramitata grosier cu mana) cu spanacul si cu 5 galbenusuri de oua, dupa care se adauga albusurile batute spuma. Se amesteca pana la omogenizare.
. Asezarea in tava
Fiecare dintre cele 2 jumatati de rulou se intinde cu facaletul, obtinandu-se astfel cele 2 foi, intre care se pune apoi umplutura (optional, mac/susan pe foaia superioara). Placinta se taie (in portiile in care urmeaza sa fie servita) inainte de a se introduce in cuptorul preincalzit la 140C (eu il las la 140C pe toata durata coacerii, ia mai mult timp, dar foaia se face bine, este crocanta)."

 

A incercat o prietena sa masoare cantitatile, dar mie nu imi iese decat varianta asta cu "din ochi". Nu stiu exact cum e Nutella lasata afara ca noi nu mancam, dar ma gandesc ca e ceva mai curgator. Placinta de mai sus e extrem de buna :D

 

Pentru placinta cu mere eu pun ~2kg (acum am luat punga de 2kg de la Lidl, sunt foarte bune merele, din Polonia). Le rad, le amestec cu scortisoara si le storc. 

 

Chiar - partea asta o urasc - aveti idee de un ceva care sa stoarca merele, sa nu fie cu mana?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy,

 

pt mere daca ai storcator cu presare ai putea sa le storci si sa folosesti pulpa, iese si semi rasa(bucatita egal).

 

pt chiftele la robot, merge sa toci carnea si la robot mai ales la chestii unde nu conteaza textura ( oricum nu iese pasta de parizer), de ex perisoare/chiftele. Si eu folosesc masina de tocat la musaca, sarmale, carne pt paste unde conteaza textura. Inrest, totul la robot:). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...