Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu i am dat aseara paste Fusilli cu branza de casa si putin unt. nu s a atins de ele. dupa ce am negociat cu el asa vreo 15 minute am scos iaurtul si am stropit pastele cu el. abia atunci a descoperit ce are in fata si a inceput sa manance. a mancat o pasta cam de 5 6 cm si cateva bucati de branza si jumate de iaurt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O pați ceva copilul dacă îi dau numai praz și dovleac și cartof dulce ca astea îi plac? Prazul și cartoful dulce sunt dulcege,  dar dovleacul ăsta de îl iau eu nu e, are un gust mai neutru.

 

Urăște morcovul, și medicul de familie mi-a zis sa insist ca face bine la stomac. Și mă gândesc ca nu e nici pentru ca i-am dat din celelalte, ca doar am insistat mult pe morcov inițial. Nu pot sa îl combin decât cu prazul, sa îi pun puțin de tot.

 

Ii place mărul bot de iepure. Nu îi plac perele. Nu îi plac fructele aburite . Mai rămâne sa încerc măr la cuptor. Îmi zicea pediatra și ca pot sa îl combin cu dovleac...

 

Bine, când zic îi place și mănâncă,  înseamnă ca mănâncă 20-30g mai nou.

 

I-am introdus cina - dovleac, după ce la prânz nu a mancat nimic din morcov cu dovlecel și pastarnac. Și am pus și o mini-linguriță de brânză de casa. Acum stau sa o pândesc de reacții. Cat trebuie oare sa stau cu ochii pe ea sa nu facă reacții respiratorii? O ora, doua, sau chiar 24 de la ingerare?  Și după mi-a zis sa pândesc 2 saptamani reacții digestive și după dacă e ok pot sa introduc iaurtul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oani, am luat o punga de mei, dar nu m-am uitat bine. Nu scrie decorticat pe el pe nicăieri, scrie mei fin. O fi bun?

 

Ooka, o sa introduc și eu sfecla - când trec de hopul cu lactatele. Mi-a zis sa fiu atenta ca fae pipi roșu,  sa nu mă sperii. Bine ca a zis, ca altfel chiar mă speriam.

 

Mă enervează cu morcovul ăsta,  ca noi mâncam foarte mult. Dar poate se mai schimba. Dacă totul e ok, după 9 luni mă gândesc sa introduc și altele sa nu se portocaleasca - broccoli,  conopida, fasole verde, i-o fi placand măcar una.

 

Azi a făcut 8 luni. A luat 200g ultima luna, e la 8700. Și la pediatru a ieșit 70cm, mie îmi iese 68.5, dar hainele 74 nu îi sunt largi deloc, deci o fi 70. A zis ca nu e puțin 200g ca e grăsuța :d Și ca dacă fac niște brioșe sa am grija sa nu îi placa prea mult :))))

 

Acum - știți rețete de brioșe fără ou? Pe asta îl las după 9 luni și ceva. Nici ulei nu am introdus. După ce mă liniștesc cu lactatele

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bun poohy.

Bravo bebe grasunica! Pai sta foarte bine cu greutatea. Si a mea avea exact aceeasi greutate la 8 luni. Mie nu mi-a spus nimic de pufosit, ca ar fi prea pufoasa. Sa fie acum ca sa aiba de unde da jos la raceli,boli,cand nu o mai manca....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...