Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

Multă sănătate Mima! Da, enterol a părut da aibă cel mai bun efect dintre probiotice. Eu am exclus cam tot 2-3 luni, în afară de faina, drojdie (adică paine), dovlecel, morcov și carne de pui/curcan. Apoi încet încet am reintrodus. După 5 luni de regim am reintrodus și lactatele. Acum am început de ieri sa îi dau ei lactate. Nu s-a aflat cauza. Mi s-a spus ca mulți bebei au asa fără o cauza anume și trece odată cu varsta si diversificarea . La voi pare sa fie de la ceva recent introdus. Lactatele sunt primele bănuite, dar nu e musai sa fie asta. În legătură cu asta mi s-a spus ca de multe ori alergia la lactate care duce la scaune cu sange nu e mediata IGE, deci ții regim chiar dacă nu iese ceva în analize.

 

Tu ai observat o problema de când i-ai introdus lactate? Stiu ca mai făcea cu mucus, dar s-a înrăutățit? De cât timp ai introdus lactatele? Eu sunt tare stresata acum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poohy, Ooka, multumesc.

 

Am fost astazi la gastroenterolog. Ne-a zis si noua ca un IgE normal (noi am testat pe cel la proteina de vaca si total) nu exclude o intoleranta. A zis sa excludem orice contine lapte de vaca (si eu si ea) si sa folosesc Aptamil Pepti pt cand ii mai dau lapte cu cereale sau supliment. Si a continui sa ii dau legumele introduse, galbenusul, carnea de pui. Facem asta 2 sapt, apoi ne ducem la control. Eu oricum exclusesem din alimentatia mea lactatele de la inceput de decembrie, insa am mai mancat biscuiti, cate un pic de ciocolata, rareori prajituri. Ce ma nedumireste pe mine e ca eu i-am dat lapte praf aproape zilnic in primele 4 luni de viata. Iar scaunele astea mai urate au inceput la vreo luna de diversficare, cand nu ii introdusesem nici un lactat.

Si scaunele si mai urate au inceput de o sapt, cand ea de-abia mai manca cate ceva. Nici acum nu mananca. In greutate ia f.putin, in schimb creste in lungime. Ziua abia suge, o intereseaza orice altceva, noaptea ar suge/suzeta incontinuu. E clar ca nu se alimenteaza suficient. Si cu toata lipsa poftei de mancare, in ultima luna a stat singura in fundulet, s-a ridicat in picioare, chiuie, gangureste, e activa. 

 

Sa vedem cum ii merge fara urma de lactat. Am gasit si o dr gastroentetolog la stat despre care am citit de bine; poate mai mergem pt o parere. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, dupa ce i-am dqt iaurt (doar de 2 ori) si branzica de vaci (o data) nu am observat sa aiba scaunul modificat fata de cum l-a avut ea in perioada asta. Si astea urate de tot, doar cu mucus verde, de 3-4 ori pe zi, au aparut miercurea trecuta cand a mancat niste supa cu cartof (prima data), morcov, niste urme de praz. Nu stiu daca cartoful, combinatia sau altceva o fi fost factorul declansator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...