Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

nu cred ca sunt chiar bio cele din supermarket. sa va arat eu cum arata legumele mele bio. in afara de cartofi, celelalte sunt miniaturi. morvocii cat degetele mele, pastarnacul o idee mai mare, ardeii crescuti in sera la tara cat pumnul, telina cat pumnii copilului :( doar in sfecla rosie si dovlecel am incredere. ii dau ca atare. sa scrie provienienta Romania. ca ma tot uit de pere si alte fructe romanesti si doar mere vad. trist. ne-au invadat italienii si turcii :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Meiul decorticat este cel comestibil. Meiul se spala in 2-3 ape apoi se tine in apa cu suc de lamaie peste noapte, la fermentat, pentru a elimina acidul fitic care impiedica absorbtia vitaminelor din mei si pentru a se digera mai usor. Apoi se fierbe. Sincer nu mai stiu cat l-am fiert, cred ca in jur de 20 min, il vezi cand e ok. Acest procedeu de fermentare e valabil pentru meiul intreg, nu si pentru fulgii de mei. Mie mi-a spus pediatra sa ii dau doar pui bio/de la tara, iar daca nu am, sa ii dau curcan(desi sincer nu vad diferenta). Orezul basmati nu constipa. Asa zice peste tot si chiar am probat :) Deci poti sa ii dai linistita. Am un voucher cu 10 lei reducere pe vegis, daca vrea cineva sa faca comanda il ofer, e valabil pana pe 31.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ganganie, regula asta cu mic pitic sigur sanatos nu cred ca neaparat adevarata. Bunicul meu cultiva acum 30 de ani, rosii imense pe care le ingrasa cu balega cu apa pusa la radacina. Acum eu neavand rude la tara prefer sa iau unele vandute de magazine in speranta ca au oarece certificari obtinute. La unele iti mai dai seama dupa gust/aspect, la pui ma pricep cel mai bine sa spun care e bun si care e prost dupa cat de greu se transeaza, dupa duritatea si forma oaselor. La oua la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mămicuțe. Eu nu mai am timp de nimic din păcate. Va citesc in liniște. Bb meu e cuminte Și foarte activ. Merge in 4 lăbuțe, sau mai corect spus țopăie ca un greieras. Nu vorbește inafara de vocale tipate și brummm brummm cu limbuța de ma stropește de la usa. Am început de vreo 2 sapt diversificarea. Nu pot sa spun ca mănâncă Grozav dar nici ca nu vrea deloc. Am început cu legume..rădăcinoase .. și pana acum doar morcovul nu i-a plăcut.. in rest a acceptat ușor. De sapt viitoare vreau sa introduc și fructele și proteine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Oani! Nici eu nu am mai preparat mei pana acum. De fapt, nici un fel de seminte si graunte

 

Likusa, ma bucur ca ai mai scris :) Creste juniorul

 

Cu bio stiu ca sunt mai multe criterii de bifat, nu numai ingrasamantul. Nu stiu cat de bio sunt chestiile cumparate chiar din curtea oamenilor. La dimensiuni nu ma pricep :) 

 

Eu o sa iau din supermarket probabil puiul/curcanul. Am experiente nefericite cu Mihnea plin de bube dupa incercari de cumparat pui din "surse sigure". Si eu cred ca sunt prea de la oras, mi-e groaza de sangele ala care se prelingea din pui...

Hormoni e ilegal sa aiba, ma gandesc ca or mai respecta, problema e antibioticul, hrana, cum e tinut... E un sortiment fragedo unde zic ca e crescut cu boabe. Nu cred ca sunt fara antibiotic nici cei din "surse sigure", am inteles ca nu prea supravietuiesc. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu i-am dat. La mine urmatoarele vor fi orz,ovaz,bulgur pana la 8 luni. Dupa 8 luni hrisca ,quinoia,amaranth, malai, gris si ce mai ramane. Ce fructe le dati? Eu pana acum i-am dat mar si para, dar as incerca si gutui. Banana i-o dau spre 8 luni.

Eu incerc sa respect cat de cat tabelul de pe grupul de diversificare.

post-117898-33245_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...