Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

nuuu, Oani, in niciun caz. sarez la urma pt noi, dupa ce pun deoparte pt el. de obicei pun deoparte cam pt 2 portii de bb. adica sa pape si a doua zi. noi oricum mancam fara prajeli, pt ciorbe, tocanite si mancarici fierb totul. pt pitic adaug totusi un praf de piper si condimente gen busuioc, cimbru, tarhon, marar, oregano.

 

La dulciuri e mai complicat. ii pregatesc lui separat dulcele fara zahar, sare si alte bazaconii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aha. Ma gandeam ca ai inceput sa ii dai efectiv din aceeasi oala, ca sa zic asa. Ca spuneai ca si mananca cu pofta si credeam ca din cauza asta mananca, ca e mai "cu gust".

Eu am lasat-o balta cu gatitul, ii fac pe fuga cate ceva, putin, ca oricum nu mananca :(. Si nu mai vrea deloc sa stea in scaunul de masa, nu stiu ce sa ma fac cu ea. Ma termina psihic. 

Am inceput sa folosesc si premergator, o mai pun seara cand e sora'sa acasa si se fugaresc prin casa. Ca nu prea mai vrea sa stea pe jos deloc, se agata de orice si in consecinta se si loveste des. Dar nah, sper in 3-4 luni sa mearga bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai practic e din aceeasi oala :)) doar ca pt noi sarez, pt el nu. e mai comod decat sa gatesc ceva special pt el. prefer sa mi adaptez eu meniul pt el, desi uneori parca e mancare de spital. de exemplu duminica am facut niste portofele cu dovleac. sotul a mancat asa, intr o doara: daca aveau macar sare, mergeau mai bine. :)))) dar a inteles ca am facut sa manance si cel mic. si ce facea V? le intindea pe haine, le lingea, abia abia a muscat si a inghitit :)) eu nu stiu cum sa l mai distrez. jucariile nu prea i plac. e innebunit dupa lingurile de lemn si pet-uri :)) iar daca are capace colorate, si mai bine

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi la doctor,i a scos o masa de lapte si ia introdus inca una de legume,practic acum are doar 2 mese de lapte,adica 300 ml pe zi,a zis ca nu i nici o problema,trebuie sa i fac urina si cropocultura si peste o luna la control, daca va continua cu luatul atat de putin in greutate ii voi face analizele la sange,sa vedem cauza,mi a zis ca doar un iaurt simplu la cina e putin,ar trebui ca iaurtul sa fie gustare...mi a zis sa cumpar un anumit tip de paine dar am uitat cum se numeste...voi ce paine le dati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aha. Ma gandeam ca ai inceput sa ii dai efectiv din aceeasi oala, ca sa zic asa. Ca spuneai ca si mananca cu pofta si credeam ca din cauza asta mananca, ca e mai "cu gust". Eu am lasat-o balta cu gatitul, ii fac pe fuga cate ceva, putin, ca oricum nu mananca :(. Si nu mai vrea deloc sa stea in scaunul de masa, nu stiu ce sa ma fac cu ea. Ma termina psihic. Am inceput sa folosesc si premergator, o mai pun seara cand e sora'sa acasa si se fugaresc prin casa. Ca nu prea mai vrea sa stea pe jos deloc, se agata de orice si in consecinta se si loveste des. Dar nah, sper in 3-4 luni sa mearga bine.

Oani,si eu folosesc premergatorul,stiu ca nu e bun dar eu observ progrese la ea de cand il foloseste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

al meu are 8 luni si abia invata de a busilea. nu s a ridicat inca in picioare, nu disper. cred ca l-as grabi cu premergatorul, nu stiu ce progrese poti face cu el, scuza mi interventia, Adina, nu e personala :) dar mai mult l-as afecta. ortopedul mi a explicat de ce nu e bine sa l folosesc, nu mi a interzis, ci mi a recomandat sa l evit. V fiind un copil cu o greutate mare l as cracana. na, nu stiu acum

 

da, Poohy, au timp sa manance. al meu daca imi gusta 2 3 linguri din ce ii gatesc, adica sa vad ca mesteca si inghite cele 2 3 linguri, e excelent. mai mult nici nu mi trebuie, deoarece san mananca si ia f bine in greutate. 

 

Apropo de iaurt la cina, da, Adina, si mie mi se pare f putin. eu ii dau la cina budinci, placintele cu iaurt, mancarici usoare, briose dulci cu iaurt/smantana,paste cu fel de fel de sosuri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E la a 5 zi dupa Ror,inca nu au aparut reactiile

sa dea Domnul sa treceti cu bine peste :)

 

 

In 2 luni a luat 200 grame si 2 cm

copiii pot stagna cu greutatea, de acum se lungesc :)

 

 

Am fost si noi la doctor,i a scos o masa de lapte si ia introdus inca una de legume,practic acum are doar 2 mese de lapte,adica 300 ml pe zi,a zis ca nu i nici o problema,trebuie sa i fac urina si cropocultura si peste o luna la control, daca va continua cu luatul atat de putin in greutate ii voi face analizele la sange,sa vedem cauza,mi a zis ca doar un iaurt simplu la cina e putin,ar trebui ca iaurtul sa fie gustare...mi a zis sa cumpar un anumit tip de paine dar am uitat cum se numeste...voi ce paine le dati?

i-as face si eu un set de analize la sange, pipi si scaun. asa, de rutina. paine ii poti face in casa cu faina integrala sau cu faina alba 650. faina, apa si drojdie inactiva :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...