Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Adolescentii de azi: sunt ei altfel decat am fost noi la vremea lor?


redactor

Recommended Posts

  • Administrators
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Clar sunt diferiti de cum eram noi, sunt alte vremuri, au alte procupari...

Din simplul fapt ca acu exista tablete, telefoane smart, console si alte asemenea gadgeturi rezulta o preocupare, un mod de a petrece timpul (mult, putin, cat o fi), pe care noi din start nu o aveam. 

 

Privind in viitor si copiii copiilor nostri vor fi diferiti de ei in adolescenta si tot asa... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, eu nu mă regăsesc în adolescenții de astăzi, chiar ma gândeam cat de diferită este dezvoltarea copiilor de azi, cata stimulare, alta relaționare, alte accesorii, alta perspectiva. Ma gândeam din prisma faptului că mă simt depășită de această dezvoltare, nu înțeleg exact cum acționează internetul asupra minților tinere, dacă schimba cu ceva, cu ce anume, dezvoltarea, cum se raportează ei la social, pur si simplu sunt altfel, si eu ca părinte trebuie să fac efort să înțeleg și să nu sufoc dezvoltarea normala a copilului meu, normală pentru el, uneori anormală pentru mine.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, exact parerea mea!

Adolescentii de azi nu sunt deloc altfel decat am fost noi.

 

Pentru mine adolescentii de azi, oriunde s-ar afla ei, reprezinta mult mai mult decat o tableta, un club, orice device, orice metoda de petrecere a timpului liber

A-i judeca dupa astea inseamna pur si simplu ca ii deposedezi de ce au ei mai frumos: nelinistea primei iubiri, nesiguranta, cautarile, emotiile, sufletul, spiritualitatea, dorinta de a ajunge undeva, de a se descurca singuri, incercarile de a schimba lumea, visele, locul pe care il cauta mereu...

 

Sunt exacat ca noi. La fel de frumosi, nesiguri, dornici de dragoste, neintinati de asprimea vietii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt ca noi, sunt mai inteligenți, mai naivi, mai slabi, mai puternici, în privințe diferite. Gândirea lor este altfel simulată decât a fost a noastra. Si multe alte diferențe de care trebuie să ținem seama. Mie una mi se pare greșit să o tratez pe fi mea ca pe mine să mă aștept să îi placă aceleași jocuri, sa privească viața la fel, să se dezvolte ca mine. E altfel si din aceasta perspectiva mi se pare mai greu să fiu părinte. Dar si frumos. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...