Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Premergatorul - intre DA si NU


Premergatorul - DA SAU NU?  

9 membri au votat

  1. 1. Mamici de bebelusi - ce aveti de spus despre premergatoare?

    • Da - bebe are premergator si il foloseste cu placere
      0
    • Nu am acest obiect pentru bebelus si nu intentionez sa cumpar.
      8
    • Voi oferi in viitor un premergator bebelusului meu,
      1


Recommended Posts

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

NU premergator a fost una din observatiile ortopedului.

Pe fata cea mare am pus-o in premergator si f greu a mers dupa aceea pt ca mergea pe varfuri. Abia spre 1 an si 4 luni a inceput sa puna toata talpa pe podea.

La fata cea mica aveam deja experienta celei mari, plus recomandarea dr, asa ca nu am pus-o si bine am facut. A pasit de la inceput cu toata talpa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Fetelor eu am folosit un premergator pentru copilul meu. Am fost incantata ca are o activitate  ...   insa va pot spune ca in final am ajuns la sedinte de fizioterapie cu el pentru ca nu isi dezvoltase muchii abdomenului si nu putea sa se ridice de jos. 

 

In final, medicul ne-a spus ca asta a fost in cauza ca am crezut ca premergaturul il va ajuta - insa nu l-a ajutat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu se recomanda deloc premergatorul. Pus in premergator, copilul nu invata sa mearga corect, ci pe varfuri, musculatura nu se dezvolta asa cum trebuie, nu invata sa paseasca asa cum trebuie, ci cumva "se avanta" si-l duce premergatorul, nu invata sa isi tina echilibrul, nu invata sa cada, toate lucruri foarte importante. Si in plus, exista riscul de accidente, caderi la praguri, scari etc

 

Daca as fi primit un premergator de la cineva, i-as fi dat rotile jos si l-as fi folosit doar ca "centru de joaca" in alea cateva minute in care avem nevoie sa fie copilul in siguranta si/sau ocupat sa pot merge eu la baie [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si fara roti premergatorul se poate rasturna. Centrul de joaca are o baza mult mai larga e stabil, premergatorul nu.

 

Sfatul meu, daca nu aveti nu cumparati, daca l ati primit de la cineva folositi l pe durate scurte cu copilul sub supraveghere continua.NU lasati copilul in premergator ca sa va ocupati de alte treburi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pediatra a a spus ca pot folosi premergatorul ptr Alex dupa ce vad ca se ridica singura si sta pe picioare, in mod sigur dupa 8luni. Si asa am facut, l-am folosit cu succes. 

N-am avut nici un fel de probleme cu mersul, calcatul etc. A mers singura, fara premergator, exact in ziua in care a implinit 1an. 

Edit. ajustati premergatorul la inaltimea lui bebe. Normal ca va merge pe varfuri daca nu ajunge cu picioarele pe pamant. Trebuie sa calce cu toata talpa. 

Se poate rasturna cu orice, nu numai cu premergatorul. Am vazut copil care s-a rasturnat cu tricicleta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...