Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 139


Recommended Posts

Mersi pentru răspunsuri Nikos,
Ma cam sperii cu colesterolul. Si al meu era peste 200 acum multi ani.
Bine ca si-a facut treaba la tine chiar și in doza mica intralipidul. Bănuiesc ca nici Prednison nu ai luat.
Poate ca a contat foarte mult calitatea embrionilor.
Sunt curioasă daca o sa ma ajute prograf, intralipid si prednison.
Sarcina ușoară, Nikos!
Nikos, Dea, Mery ce doze sunt uzitate la cehi, la turci de 100 sau 500 ml? Ce inseamna de 20 sau de 10, concentrația? Se diluează cu ceva sau se perfuzeaza asa cum se cumpara?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 510
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Maru,cehii recomanda 100ml de intralipid,concentratie de 20%(turcii nu stiu cat dau).In functie de NK din sange si depinde si de medicul care te urmareste se recomanda repetarea perfuziei la 14z pana in sapt 12 de sarcina,maxim.

    Daca dai un search e posibil sa gasesti si alte concentratii(10-20-30%) si gramaje(100-500ml).Eu am repetat profilul lipidic acum,dupa a doua doza de intralipid si toate sunt ok(am facut o noua doza pt ca poate prind o luna buna la venirea menstrei) si am perfuzat 500ml.Se recomanda eventual combinarea a 100ml de intralipid cu 400ml de ser pt ca nu toate au toleranta buna la el(apar frisoane,greata,etc).Eu nu l-am diluat si am facut toata punga.Mi-e doar sete in timpul perfuzarii si apoi ma ia putin foamea.Nu mi s-a inrosit mana,nu am avut greturi,nici frisoane,nimic...chiar ma simt bine dupa el cateva zile(as muta muntii din loc).Singura chestie,dar am spuso si data trecuta e ca imi ingheata mana in zona branulei cand perfuzez,dar am o paturica la indemana sa acopar mana.Mai repede de 3h nu am reusit sa perfuzez deoarece aparea o durere ca la degeraturi cand dadeam perfuzia sa curga mai repede.Data trecuta am facuto 4h,acum in 3h am terminat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Dea. Deci ai facut 500 ml, bănuiesc cu concentratie 20.

Asa spunea si Mery 500 ml, dar cred ca nici ea nu mi-a zis de concentratie. Ma sunase farmacista sa ma întrebe daca vreau de 10 sau 20 si am zis intai ca nu stiu :))), apoi am zis de 20. Oricum mi-a propus ea sa nu mai comande daca tot am amânat ce vreau sa fac.

E o veste bună ca nu s-au schimbat parametrii la tine. Am mai prins curaj. O sa fac ca si voi 500 ml, cu ce concentrație imi spuneti voi ca faceti. O sa iau si prograf 2 mg pe zi. Si prednison vreo 15 mg.

Dea unde faci perfuzia? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Si eu si M3ry tot de 20% concentratie am facut.Perfuzia o fac acasa.Imi pune o asistenta branula si mi-o perfuzez eu.Am pregatit mereu si o seringa de 20ml de ser fiziologic acasa ca in cazul in care se formeaza un cheag pana ajung acasa de cand imi pun branula sa pot dizolva cheagul.Prima oara mi se coagula repede sangele pana conectam perfuzia si nu vroia sa intre intralipidul,se forma o galma care incepea sa se umfle.Asistenta mi-a zis ca in caz ca patesc la fel sa deconectez perfuzia si sa dau drumul la serul din seringa apoi sa conectez iar.Nu a mai fost nevoie,dar o am pregatita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i problema Piscotel, ca mai am o cutie si un pic si prin urmare, am timp sa dau comanda si oricum nu sunt asa scumpe. De saptamana viitoare reduc medicamentatia si sper sa-mi revin cu ficatul pe care mi l-a afectat mai ales utrogestanul.

Ana, la urmatorul eco o sa vezi cat de jucaus este!

Marushelu, am luat medrol 8 mg dimineata pana in sapt 11.

Cehii recomanda intralipid cu concentratie de 20%, iar cantitatea perfuzata o stabilesc in functie de nivelul colesterolului. Mi-au spus de fiecare data cand am ridicat problema (am incercat timp de 3 luni sa cobor nivelul colesterolului si nu am reusit), ca nu trebuie o cantitate mare, doar un „impuls trebuie sa dam corpului, in rest isi face singur treaba”. Am perfuzat intralipidul fara ser. 100 ml a durat cam 90 min (la primul FIV), iar 10 ml 35 min (am schimbat clinica) . Spre deosebire de Dea, mie imi creste colesterolul dupa administrarea intralipidului pentru ca, probabil am oricum predispozitie la cresterea acestuia. Rar l-am avut 190. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Eu l-am avut inainte de prima doza de intralipid 179-colesterol total,LDL 109,iar acum 179 ,LDL 100.Poate a ajutat si postul Craciunului sa nu creasca de la prima doza la a doua sau poate fara estrogeni nu m-a afectat...nu stiu,eu sper sa nu o ia razna mai departe.Colesterolul bun(HDL) e 55 si ca factor protector e cam mic,dar am inceput sa mai iau cand imi amintesc Omega.Trigliceridele sunt aproape de limita superioara,dar TGP si TGO sunt f joase.

   Eu am paralizat azi de frig.Trebuia sa tot ies la cate o ora sa pun apa calda animalutelor pt ca ingheta instant.Sper sa nu mai dureze mult gerul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...