Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand ne facem griji daca bebe nu vorbeste


Recommended Posts

Bebita va avea un an si sase luni intr-o saptamana, deci am ajuns la un an si jumatate, vorbeste in lmba ei. 

Am cerut parerea medicului de familie, care mi-a zis sa astept pana la 2 ani, apoi sa o duc la un control de specialitate.

Asa ca urmaresc reactii, evolutie, citesc pareri, articole. Unele te linistesc. altele din contra.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Probleme ar trebui să-ți faci daca nu comunica în niciun fel, nu dacă nu pronunța corect. E o diferența. Să comunice înseamnă să imite gesturi, să asculte discuția, să înțeleagă ce îi spui, să răspundă la comenzi simple, gen hai la mami, să se uite la cel care vorbește, să bombăne ca răspuns, să repete sunete auzite, chiar silabe. Pronunția corectă în sine este un act mecanic, se leagă de dezvoltarea fizica mai mult și se realizează diferit în funcție de copil. Dar e doar o parte a comunicării propriu-zise, așa că trebuie să privești global comportamentul și dezvoltarea copilului, nu doar aceasta părticică.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ea vorbeste toata ziua, dar in limba ei,inchide o usa, daca ii ceri, arunca ceva la gunoi, pune o hainuta la loc in dulapior, dupa ce in prealabil le-a scos pe toate. 

Ar mai fi si faptul ca, i se vorbeste in doua limbi, traind in alta tara. Copilul reactioneaza indiferent de limba care i se vorbeste.

E un copil vesel si iubitor, energic si permanent pus pe sotii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E chiar mai bine, de fapt, sunt expuși la o gama de sunete mai largă, ceea ce îi ajută în pronunție, sunt expuși la sinonime de timpuriu, pentru ei zăpadă e sinonim cu snow, ceea ce le dezvolta mai rapid conexiunile lingvistice. Un copil monolingv vorbește în propoziții in medie la 3 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost intotdeaua impotriva fortarii copilului sa faca o noua achizitie.

Fiecare copilas are ritmul sau si o face in timpul lui. Cartile si statisticile medicale arata niste grafice organizate in urma unor medii aritmetice.

Asa cum in general se stie ca la varstele mici achizitiile se fac pe rand.  

 

Atat timp cat copilul intelege, aude, e vesel, stie ce doreste si gaseste caile de a comunica asta nu vad de ce nevorbitul articulat ar prezenta  o problema.

 

Fii-mea a vorbit dupa 2 ani jumate si nu mi-am facut griji. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...