Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand ne facem griji daca bebe nu vorbeste


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

http://www.qbebe.ro/psihologie/dezvoltare_cognitiva/semne_de_alarma_pentru_parinti%3A_limbajul_copilului_de_la_1_la_3_ani

https://secom.ro/articles/cand-incepe-copilul-sa-vorbeasca.html

Acestea ar fi cateva pareri din partea psihologilor care te fac sa stai pe ganduri, va vorbi dar e vorba de intarziere in vorbire sau e totul in regula?

Am citit si despre copii bilingvi, eu insist foarte mult pe romana, stiind din experienta ca dupa ce va ajunge la gradi, va trece repede doar pe engleza, iar romana va ramane la un nivel de basic.

Fleurdelise spuneai ca baiatului tau i s-a vorbit in trei limbi, a vorbit mai greu, nu a incurcat limbile? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu a vorbit mai greu, ci un pic mai tarziu decat copii colegi cu el la gradinita, exclusiv francofoni sau anglofoni, carora acasa li se vorbeste in aceeasi limba ca la gradinita.

 

Mai amesteca limbile, dar nu e ceva grav, este perfect inteligibil ce spune. Din vara asta la scoala va vorbi exclusiv in franceza si se vor estompa aceste melanjuri. Acasa probabil va amesteca in continuare romana cu tot mai multa franceza, este de asteptat.

 

Nu te ingrijora prematur, copila va vorbi la timpul ei. Nu mediul plurilingv o va impiedica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Are un limbaj al corpului, reuseste sa se faca inteleasa destul de bine, executa comenzi de genul isi pune carticelele in cos, arunca ceva la guboi, inchide o usa, pe zi ce trece acumuleaza noi cunostinte, dar ca vorbit inca stagnam. 

Dar sunt sigura acum ca va vorbi, pentru ca observ ca nivelul ei de a intelege ce ii spui este foarte bun. Probabil o va face cand va fi pregatita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact! :) Ma bucur că ești mai liniștită ! Fata mea are 2 ani și spune doar câteva cuvinte clar, in rest o balmajeala. Dar e extrem de expresivă si se împrieteneste cu toată lumea, așa că eu sunt tare mandra de ea și o las în pace s pronunțe când o avea chef . 

Fiica mea a mers in picioare la un an si trei luni, mergea in picioare pe pat, cred ca avea siguranta ca va cadea pe moale, in schimb daca o dadeai jos, nici vorba. Se aseza imediat pe covor si o lua de-a busilea. Cand a inceput sa mearga, intr-o saptamana alerga deja. Nu a avut cazaturi. Acu sotul rade, zice ca asteapta sa invete sa vorbeasca corect si cand va incepe ne vor trebui dopuri de urechi. Vom vedea..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...