Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amenajare restaurant


Recommended Posts

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu m-as gandi si la un coltisor cu loc de joaca pentru copii, macar un leagan si un tobogan. poate si un acvariu interesant, la interior.

fiind vorba de familii cu copii, ar trebui folosite mobilier si materiale care se pot intretine si curata usor, copiii mai varsa sucuri, mai scapa mancarea pe scaune, etc.

si ar trebui sa existe atat mese pentru cupluri, cat si mese cu mai multe locuri, pentru a avea loc macar 6 persoane (2 familii care calatoresc impreuna, fiecare cu cate un copil, sau o familie cu mai multi copii).

terasa restaurantului ar trebui ingradita cu ceva, sa nu cada/alunece copiii care se ridica de la masa si vor sa exploreze spatiul.

tematica marina, rustica sau mediteraneeana cred ca ar asigura un mediu placut, relaxat, odihnitor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolina : daca e frecventat de familii cu copiii e bine sa prevezi mobile practice, modulabile, comode si care se pot schimba repede. Nu as opta pentru mese rotunde caci sunt putin stabile, ci pentru mese patrate sau dreptunghiulare care se pot pune una linga alta pentru un grup mare de persoane. 

Scaunele sa se poate sterge repede (deci nu scaune tapitate, nu fotolii).

 

In Portugalia acum 3 ani in statiunea in Algrave am descoperit un resturant foarte fain care avea mese lungi de lemn si banci, pe cupluri pe punea fata in fata, daca erau grupuri mari se ocupa o masa intreaga. 

 

http://4.bp.blogspot.com/-OomUnHjf2gU/UkV4GHVdPAI/AAAAAAAAJk0/Vfaf2NBONTk/s1600/DSCN3160.JPG

 

http://1.bp.blogspot.com/-nDs2k1yYbq8/UkV4HZ_KHfI/AAAAAAAAJk8/VT_lJiNv-Q0/s1600/DSCN3159.JPG

Pentru decoratie : pereti din faianta care se spala repede sau vospiti in culori foarte deschise, chiar si alb. Apoi agati si tu pe pereti ce gasesti sau ce-i intereseaza pe proprietari. (unelte de pescuit, decoratii din lemn in forma de pesti, pasari, etc). Nu agata chestii care sunt grele si de care copii pot sa traga de ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar proprietarii nu vor sa-si puna amprenta asupra restaurantului ? ii pasioneaza ceva anume, colectioneaza diverse chestii ? e o afacere de familie, mostenita din tata in fiu de n generatii ? le-ar placea sa aiba poze cu imagini de acum 100 de ani ale localitatii respective, de exemplu ?

poate ca ar trebui sa incluzi cumva si asta in modul de decorare/aranjare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine cultura asta a copilului ma duce la disperare , cine sa stea la loc de joaca cand vine la restaurant , pe care din soti sacrificam . Copiii trebuie sa inteleaga ca sunt la restaurant sa manance , stau frumos la masa si asteapta , eventual coloreaza ceva . Eu nu i-am permis niciodata sa se ridice de la masa , doar sa mearga la baie .

 

Eu cred ca daca va fi de orat specific locului e cel mai potrivit , nimeni nu vine in vacanta sa gaseasca ce gaseste si acasa .

Mesele lungi sau care se pot uni sunt cele mai potrivite .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca pe multi duce la disperare ganditul asta prea mult la copil (am mai tot auzit), insa sunt situatii si situatii...

La restaurant comenzile nu vin prea repede, acum comanzi, in 5 minute vine mancarea... de cele mai multe ori dureaza, in functie de cat de aglomerat este. SI la ore de varf e full-full... poate dura si 30-40 de minute pana vine mancarea (am patit-o). Iar cu un copil mic, de 1-2 ani, chiar nu ai ce sa faci atata vreme, nu il poti tine linistit mai mult de cateva minute, incepe sa devine marait, sa planga... nu-i ok. Si atunci incepi sa gasesti solutii: plimbarica, un dat in leagan, revenit apoi la masa si aia e. Stiu, unul din soti e sacrificat (daca e vorba de 2 parinti cu copilul), dar asta e.

Cand copilul mai creste, este alta treaba, are mai multa rabdare la colorat de ex, la citit, cu timpul va stii sa se controleze si sa stie ca nu trebuie sa plangi ca te-ai plictisit... Dar unui copil de 1-2 ani, ce sa-i ceri??

Stiu, unii ar zice sa nu iesi la restaurant ani de zile pana cand copiii cresc... - nerealizabil, toti au drepturi sa petreca timpul liber cum vor, atata timp cat nu deranjeaza pe altii, iar faptul ca un copil mic nu are rabdare la masa si un parinte in supravegheaza nu cred ca- i o problema pt nimeni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, decat sa-ti bata copiii cu tacamurile in farfurii sau sa chitzaie la masa in asteptarea comenzii, mai bine le deturnezi atentia cu un mic leagan, tobogan sau chestii din acelea cum sunt in magazinele ikea, un fel de turnulete cu piese mobile care se misca printr-un labirint, cred ca stiti despre ce vorbesc, nu stiu cum se numesc,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stiu... dar sunt tot felul de joculete la Ikea, ma refer la partea aceea de bar, sub forma de cerc, in care copiii se joaca in centrul cercului si parintii stau linistiti si-i supravegheaza de la nici jumatate de m. 

S-au jucat si fetele mele mult pe acolo... acum am crescut, dar mi-e dor de vremurile alea  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...