Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nutella - din nou probleme


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

asa asa si lui Berry ii plac asa mult conservele de sardine in ulei....folosim la training cu ea :)))

 

se bate cu dl sot de la sardine

 

chiar, si eu ma intreb daca nu sunt sarate? dar probabil nu-I dai zilnic.

 

am auzit ca sarea pt catei e mai periculoasa de cit zaharul...printre altele produce un fel de crize de epilepsie...seizures

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de anul asta am ca rezolutie sa maincam mai sanatos.

 

nutella am si eu in casa, dar William maninca probabil 1x pe sapt...eu niciodata.

 

clatite cind facem din joi in paste...le umplem cateva cu  Nutella, dulceata, sau sunt f bune umplute cu miez de nuca si miere....si in amintirea vremurilor apuse, cum mincam in copilarie, de fiecare data imi fac 1 clatita umpluta cu zahar.

 

-cutii de conserva pt rosii cumpar rar doar pt pasta de tomate...in rest prefer borcane...sau rosii proaspete.

-conserve de peste si mie imi plac dar maninc 1 pe luna.

-ulei folosesc canola, si amestect olive oil cu canola, si ulei de cocos...am folosit si de struguri dar e prea scump pt buget

 

-nu folosesc vegeta si  pe orice eticheta in primul rind ma uit sa nu contina MSG.

 

-broth sau supa de oase...care se adauga la mincare...imi fac din oasele de pui...sau vita...fierte si puse in cutia de gheatza.

 

-nu cumpar niciodata mazare, spanac...etc la cutie...cumpar intotdeauna proaspete, sau  inghetate.

-sunt atenta la continutul de zahar (si inlocuitori) si sare...intotdeauna cumpar brandul care are mai putin continut in sare /zahar...si cit mai putine ingrediente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii atenta cu pestele la pisoi...intreaba la vet. Eu stiam (dar poate gresesc) ca favorizeaza infectiile urinare la pisici. Inainte sa ii dai....intreaba pe vet.

In primul rand depinde de rasa. Unele rase sunt mai susceptibile la infectii urinare asa cum masculii fac mai des decat femelele. In al doilea rand depinde daca pisoiul e castrat.

Pisicile  de rasa (din toate rasele) nu au voie sare.

contrar a ce se spune nu au voie peste cu oase.

au voie peste dar niciodata crud.

au voie conserve daca nu au sare. Dar pana si tonul in apa are sare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In primul rand depinde de rasa. Unele rase sunt mai susceptibile la infectii urinare asa cum masculii fac mai des decat femelele. In al doilea rand depinde daca pisoiul e castrat.

Pisicile  de rasa (din toate rasele) nu au voie sare.

contrar a ce se spune nu au voie peste cu oase.

au voie peste dar niciodata crud.

au voie conserve daca nu au sare. Dar pana si tonul in apa are sare.

viviana - poti sa ii oferi un file de tuna la gratar :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cele de la Frufru (salate, sucuri, supe) cica ""alimentatie sanatoasa fara bazaconii"" sunt extraordinar de bune.

char ieri am mancat o supa fresh crema de dovlecei si una de vegetale. Se vede, se simte ca baza piureului e facuta din cartofi si nu din amidon sau mai stiu eu ce.

E 7 lei o cutie (de plastic) de 500 grame.

 

Unde gasesti asa ceva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...