Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nutella - din nou probleme


redactor

Recommended Posts

  • Administrators

Bine, ai putea si sa stai intr-o casa de azbest, fumand, band spirt si mancand carne arsa. In Fukushima. Si tot sa nu faci cancer [:)]

 

Toate astea aduc un anumit risc care se combina cu multi alti factori.

sigur ca asa este. La fel poti juca ruleta ruseasca toata viata si poti scapa. Genele sunt un joc al destinului iar noi, prin stilul nostru de viata le putem influenta in bine sau in rau. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

te asigur ca vei vedea tot mai multa reclama cu Nutella ... insa asta nu spune nimic despre cat de sanatos este un produs.

 

Nu ma uit pe programele nationale decit intimplator ,deci nicio sansa sa vad prea multe reclame ,adevarul es ca nici eu nu cred ca o felie de piine sau citeva clatite ,te imbolnavesc.Cumpatarea e cheia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si dulciuri cu nutella. Eu am o reteta de tort, excelent de altfel,cu 2 linguri de nutella in crema. Cuptorul il incalzesc la 175 grade dar nu sunt sigura cat de precisa e temperatura, am impresia ca " arde" mai puternic. La cafeneaua mea preferata este i gama de gogosele si placintele cu nutella.

Pe astea sigur le voi evita, ny ca aa fi facut exces pana acum, cred ca de 2 3 ori am cumparat.

 

Dar cate alte dulciuri din comert contin probabil acest ulei de palmier.

 

Nu cred ca scoaterea la oferta are vreo legatura cu problemele. Cand un produs e dovedit nociv, se scoate de pe rafturi, nu se ofera la pret bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce e pus in fata si aratat cu degetul brandul Nutela, cand toate cremele de ciocolata similare contin ulei de palmier (si finetti si alte 2 creme, pe verificate, am citit eu zilele astea continutul pe cutie in magazin) .  Asa cum spunea cineva mai sus, in urma cu 5-6 ani cel putin, o amica foarte preocupata de mancare sanatoasa, documentata de pe net, m-a convins sa iau un bidon de ulei de palmier pt gatit pe motiv ca ar fi mult mai sanatos la gatit decat uleiul de floarea soarelui (care se stie de pe net e super-nociv, nu stiu cum de mai traim la cat ulei de asta consumam).  Daca e asa cancerigen, de ce este uleiul de palmier in sine la vanzare pe rafturi, dar crema de ciocolata, care contine o cantitate infima probabil si din care oricum mananci foarte putin , uneori, e blamata si retrasa din magazine? Nu prea vad logica, sincer ... 

 

Un medic nutritionist (aplaudat de unii, hulit de altii) spunea intr-un interviu ca nu exista mancare sanatoasa sau nesanatoasa, mai sanatoasa, mai putin sanatoasa.  Exista produse comestibile si produse necomestibile. Restul e cancan. Echilibrul si masura in toate este solutia de fapt. 

Chiar acum cateva minute citeam un titlu de ziar "Medicul XXXXX spune ca detoxifierea este un mit, nu exista toxine, nimeni nu stie formula chimica a acestor toxine."  Dar ce industie de milioane de dolari e aceasta a produselor de detoxifiere!  Pe cine sa mai crezi!? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu inteleg de ce e pus in fata si aratat cu degetul brandul Nutela, cand toate cremele de ciocolata similare contin ulei de palmier (si finetti si alte 2 creme, pe verificate, am citit eu zilele astea continutul pe cutie in magazin) .  

Pai hai sa adunam o lista cu astfel de dulciuri - cred ca ar fi util de stiut care sunt alte branduri care folosesc ulei de parmier. E pacat ca presa straina nu stie de asta. (nici macar BBC)

  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...