Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nutella - din nou probleme


redactor

Recommended Posts

Mi se pare asa o gaselnita..

Adica Nutella are (doar) un ingredient care daca ar fi incalzit la 200grade+ e posibil sa fie daunator si e nebunie, dar tigarile se stie sigur ca maresc riscul de cancer la plamani de 1100 de ori (1.5% pentru nefumatori, 17% pentru fumatori) si.. se vand in continuare fara sa se mai alarmeze nimeni ori sa se retraga de pe piata [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri seara am vrut sa cumpar niste placintute cu nuca si branza congelate (tipic grecesti) si m-am uitat pe pachet la ingredinte si scria si Palm Oil. 

Pf... nu le-am mai luat.

 

pai de ce ? majoritatea placintelor congelate se prepara in cuptor la 180 grade celsius (sau se incinge cuptorul la 200 gr, apoi se coace placinta la 180).

asa ca nu se depasea pragul de temperatura de la care uleiul de palmier devine nociv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxana, dar ma intreb si eu - poate se ajunge la 200grade in procesul de fabricatie?. Nu stiu - ma gandesc si eu...

 

nu cred, deoarece ciocolata din compozitie (cat o fi, habar nu am) se arde daca se depaseste o anumita temperatura (mult sub 200 grade, dar nu-mi amintesc eu acum valoarea exacta). de aceea in retetele cu ciocolata topita, aceasta se topeste in vas pus pe baie de abur, nu direct in vas, pe foc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nutella nu mincam si este sperietoare saptaminii dar Botox/colagen/aciduri de mai toate felurile sint OK?

Creme de fata care au zeci de componenti chimici care mai de care mai greu de pronuntat sint OK?

Creme anticelulitice?

Detergenti pentru spalat?

Produse pentru par?

Implanturi de sin?

Oja?

Cosmetice (rimel, ruj, fard de pleoape)?

 

Nutella e bau-bau dar fumatul prin toate locatiile parca a avut multi sustinatori.

Microsferele din gelurile de dus?

Plasticul omniprezent?

Ingrasamintele/pesticidele/hormonii?

Metale grele in peste?

 

Hai sa fim seriosi putin si sa ne recapatam perspectiva.

 

Si am uitat: mersul la restaurant, cofetarie, etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...