Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nutella - din nou probleme


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

imi aduc aminte de un reportaj despre plantatiile de cacao din tari africane unde acest arbore nu este nativ dar introducerea lui in aceste plantatii are un pret extrem de scazut datorita faptului ca folosesc munca copiilor , padurile se defriseaza cu usurinta , ...Dar , datorita daunatorilor sunt folosite cele mai puternice pesticide.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm, ce gust or avea clatitele cu zahar si lamaie ? n-am putut niciodata sa mananc lamaie cu zahar, in copilarie, numai cand ma gandesc si imi lasa gura apa (de la ideea de acru excesiv)

pai nu-i si zaharul daunator pana peste cap, nu degeaba i se spune "moartea alba" ?

nu consum nutella, nu am avut niciodata in casa. de 2-3 ori pe an mananc clatita sau pancake cu crema de ciocolata, care bag mana in foc ca NU e nutella, ci altceva mai ieftin.

[/quote

 

Mananci clatitele fara nimic ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

in regula  - insa  noi acasa nu mancam asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Da desigur - peste tot sunt produse si 'gaselnite'. Pana la urma si E-urile sunt pentru unii o gaselnita, si nocivitatea zaharului o gaselnita, si fumatul alaturi de copil, un mizilic.

 

Dar desi exista tone de informatii - industria de salamuri este in continua crestere, branzeturile topite se vand super bine, multi parinti dau copilului crenvursti ... fastfood-urile gem de copii, obezitatea e in crestere, diabetul e tot mai intalnit la copii.

 

Da, informatia este pentru cine doreste sa o foloseasca. Desigur... va exista si de acum in colo Nutella pe raft sau rujuri cu Palm Oil.

Si vom manca si pizza cu palm oil in continuae la restaurant. Insa informatia nu strica nimanui si nu ar trebui sa constituie ceva de luat in ras sau ridiculizat. Pentru ca de asta traim asediati de informatie. Sa o folosim pentru noi si copiii nostri sau sa o ignoram. It;s our choice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Informatia este utila atita vreme cit este corect diseminata si pusa in perspectiva.

 

Sint convinsa ca procentul de populatie care traieste 100% natural tinde catre 0. 

Exista poluare in aer, in apa, etc...pe nici un colt al planetei nu mai esti in siguranta.

 

Asta nu inseamna ca militez pentru ignoranta (in nici un caz) insa nu sint o mare sustinatoare a articolelor panicarde. Atita tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

hm, ce gust or avea clatitele cu zahar si lamaie ? n-am putut niciodata sa mananc lamaie cu zahar, in copilarie, numai cand ma gandesc si imi lasa gura apa (de la ideea de acru excesiv) pai nu-i si zaharul daunator pana peste cap, nu degeaba i se spune "moartea alba" ? nu consum nutella, nu am avut niciodata in casa. de 2-3 ori pe an mananc clatita sau pancake cu crema de ciocolata, care bag mana in foc ca NU e nutella, ci altceva mai ieftin. [/quote Mananci clatitele fara nimic ?

 

Nu prea mananc clatite. Abia am scapat de 8 kg si vreau sa mai scap de inca pe atat :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

c

 

Informatia este utila atita vreme cit este corect diseminata si pusa in perspectiva.

 

Sint convinsa ca procentul de populatie care traieste 100% natural tinde catre 0. 

Exista poluare in aer, in apa, etc...pe nici un colt al planetei nu mai esti in siguranta.

 

Asta nu inseamna ca militez pentru ignoranta (in nici un caz) insa nu sint o mare sustinatoare a articolelor panicarde. Atita tot.

 

 

clar, e imposibil sa traiesti 100% natural si sanatos. god knows i've tried :)

 

si pana la urma am ajuns la concluzia ca astea sunt vremurile a te adapta la toate provocarile "toxice" pana la urma tine de evolutia speciei.

 

ne vom adapta sau vom dispare si ne-o facem cu mana proprie.

 

si recunosc ca nu am nutella in casa numai si numai pt ca mi s-a terminat borcanul si n-am ajuns inca la magazin.

 

si ca mai bine dau bani pe nutella decat pe ceva no-name brand (si care sigur de gaseste ori de cate ori iei un croissant cu ciocolata de la patiserie) care e la fel de nociv, dar mai putin gustos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...