Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miercurea neagra


Recommended Posts

Mi s-a parut urat gestul parlamentarilor PSD care au iesit din timpul discursului. Si presedintele este ales de popor iar Parlamentul este o institutie democratica - de ce sa nu ofere respect presedintelui?

 

Si inca tot PSDul zice ca vrea dialog. Doar bullshit.

urat?  de ce, poate ca ei cand erau la scoala ieseau din clasa cand invatatoarea le spunea ca nu sunt cuminti in banca.   lupul isi pierde parul dar naravul ,ba!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deci care este situația acum ? Inteleg ca ordonanțele au fost anulate, abrogate ??? (Care e diferenta dintre cei doi termeni ??)

 

De ce sunt toti pensionarii PSD-isti ??? Cunosc oameni cu pensii si situații foarte rezonabile, care fac pariu ca 100 lei la pensie nu a reprezentat nimic ...si sunt PSD-isti ? De ce ? Dupa mine, cele doua ordonanțe ar fi trebuit sa scoata orice roman in strada, indiferent de orientarea politică ...de ce sunt unii, chiar si pensionari care trec cu vederea ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Ordonanta 13 este in abrogare de ordonanta 14. Procedural trebuie ca ord. 14 sa fie aprobata de Parlament, Cum e format din PSD + ALDE majoritar care nu vor sa aprobe daca se va intampla aceasta ramane ultima adica 13.

2. Ord 13 este atacata la CCR Daca pana in 11.02 CCR da un rezultat ca nu este constitutionala nu mai conteaza 14 daca este sau nu aprobata. O 13 nu se poate aplica

3. Daca se aproba O14 - abroga O13

 

Miza este data de 11.02 daca nu este abrogata sau declarata de CCR neconstitutionala si intra in vigoare chiar si pt 1 minut orice dosar in justitie in derulare sau orice dosar inchis cu pedeapsa devin nule. Cei care sunt in inchisoare trebuie eliberati deindata cei care sunt in judecata sau cercetati nu mai pot fi judecati sau cercetati.

 

Asta este miza reala pt care au dat aceasta Ordonanta 13 pe furis.
 

La partea cu PSD am dat acest raspuns undeva il copiez ca mi-e lene sa scriu inca o data in esenta :

 

Foarte greu de raspuns. Si eu m-am gandit la acest subiect destul de mult timp. Cel mai apropiat raspuns pe care il pot asocia este inadaptabilitatea. Pentru cei in varsta este un cuplaj de zeci de ani construit pe sistemul de dinainte de 1989 cand altii "gandeau pentru tine" tot ce aveai de facut era doar sa executi ceva ce era stabilit. Era un sistem ca un mecanism adica toti se nasteau toti mergeau la gradinita scoala,serviciu pensie. 
Atunci cand devii singur cu lumea te poate infricosa, deodata nimanui nu-i mai pasa fiecare se zbate singur sa iasa sa reziste totul se prabuseste. Si cand cineva iti ofera un surogat deja apare afinitatea aceasta sau sentimentul de apartenenta de ceva familial.
Insa ce pot sa spun despre cei tineri. Ce anume-i poate motiva? Sincer aici nu am un raspuns care sa ma atraga cat de cat cu o explicatie oricat de firava in ideea de a fi plauzibila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

 

De ce sunt toti pensionarii PSD-isti ??? Cunosc oameni cu pensii si situații foarte rezonabile, care fac pariu ca 100 lei la pensie nu a reprezentat nimic ...si sunt PSD-isti ? De ce ? Dupa mine, cele doua ordonanțe ar fi trebuit sa scoata orice roman in strada, indiferent de orientarea politică ...de ce sunt unii, chiar si pensionari care trec cu vederea ?

foarte buna intrebare. Dar din pacate, manipularea este la cote extreme aici. Daca parlamentar isi permite sa spuna public ca Iohannis nu e roman si sa plece in Germani ...si cei de acolo nu iau nici o pozitie ...e clar despre ce partid vorbim si despre ce fani are...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...