Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miercurea neagra


Recommended Posts

1. Penal = infractiuni = fapte care se pedepsesc cu inchisoarea sau amenda penala

2. Civil = exemple ca e ai usor divort sau cearta cu vecinul/sora/mama/ pe probleme diverse casa/teren/galagie/bani sau orice de genul acesta (domestice) la care nu se ajunge la un acord si atunci poti rezolva in instanta cand judecatorul spune cum sa fie

 

Pentru fapte penale (infractiuni) (omor furt santaj viol coruptie samd) daca esti judecat si condamnat (inchisoare sau amenda penala) ai cazier si nu mai poti sa ocupi functii publice.

 

Dragnea chiar azi a primit motivatia pentru o condamnare penala (inchisoare 2 ani cu suspendare) nu mai poate fi primar ministru etc etc 

Johannis a cazut de fraier a cumparat de la un proprietar fals imobile le-a platit ala a plecat a aflat dupa un timp ca nu era ala proprietarul a trebuit prin proces(civil) sa dea inapoi imobilele si a ramas si fara bani si fara imobile. Acuma ar trebui sa recupereze banii dar... nu mai are cum

In politica s-a speculat o sentinta civila cand s-a constatat ca a obtinut imobilele prin acte bazate pe fals in sensul ca vanzatorul nu era proprietar dar se refera la vanzator nu la cumparator dar na cine a avut interes sa "traduca" diferit a aruncat cum ca el Johannis a obtinut prin fals si uz de fals imobilele.
Pisicherii 

Lumea pune botul la stiri whaauu si tendentioase sau denaturate nu sta sa analizeze si nici nu are capacitatea dealtfel si nici dorinta pt ca e interesant sa participi la astfel de picanterii.

In fine in esenta despre asta e vorba

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si multi nici nu stiu care e diferenta dintre un proces civil si unul penal.

Si aici ii pacaleste si din pacate nu ai cum sa te lupti cu astfel de oameni.

 

Ca daca azi a zis Tariceanu de la tribuna senatului ca Iohannis  nu ar trebui sa vorbeasca de integritate ca are procese lumea pune botul ca e oarba si surda.

 

Mincinos mai mare decat Tariceanu nu am vazut.  Si culmea e ca azi a avut infatisare in procesul lui unde e acuzat de ''marturie mincinoasa'' si deci favorizarea infractorului.

 

Mi-e o sila de nu va inchipuiti.

 

Nici macar nu mi-am dorit, ne-am dorit (noi astia cu protestele) alegeri anticipate sau sa nu mai fie PSD la guvernare. Nici vorba.

S-a dorit abrogarea Ordonantei, demisia Ministrului Justitiei, eventual a actualului guvern ca oamenii nu mai au incredere in ei.

Nu are decat sa-si puna PSD alt guvern si gata!

 

Pana acum doar cu abrogarea s-a reusit. Si asta pe muche de cutit ca, totusi, trebuie votata in Parlament.

 

La nivel personal, in plus, imi doresc ca Dragnea si Tariceanu sa dispara de la sefiile camerelor si eventual din parlament sine die.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si multi nici nu stiu care e diferenta dintre un proces civil si unul penal.

Si aici ii pacaleste si din pacate nu ai cum sa te lupti cu astfel de oameni.

 

Ca daca azi a zis Tariceanu de la tribuna senatului ca Iohannis  nu ar trebui sa vorbeasca de integritate ca are procese lumea pune botul ca e oarba si surda.

 

Mincinos mai mare decat Tariceanu nu am vazut.  Si culmea e ca azi a avut infatisare in procesul lui unde e acuzat de ''marturie mincinoasa'' si deci favorizarea infractorului.

 

Mi-e o sila de nu va inchipuiti.

 

Nici macar nu mi-am dorit, ne-am dorit (noi astia cu protestele) alegeri anticipate sau sa nu mai fie PSD la guvernare. Nici vorba.

S-a dorit abrogarea Ordonantei, demisia Ministrului Justitiei, eventual a actualului guvern ca oamenii nu mai au incredere in ei.

Nu are decat sa-si puna PSD alt guvern si gata!

 

Pana acum doar cu abrogarea s-a reusit. Si asta pe muche de cutit ca, totusi, trebuie votata in Parlament.

 

La nivel personal, in plus, imi doresc ca Dragnea si Tariceanu sa dispara de la sefiile camerelor si eventual din parlament sine die.

Tariceanu mai putin ca este El capo ALDE

Insa la PSD orice se poate intampla e un partid extrem de mare si din acest motiv sansele de a rasturna sau de a fi rasturnat cresc 

Dincolo de partea penala ambii sunt politicieni extrem de alunecosi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Johannis a cazut de fraier a cumparat de la un proprietar fals imobile le-a platit ala a plecat a aflat dupa un timp ca nu era ala proprietarul a trebuit prin proces(civil) sa dea inapoi imobilele si a ramas si fara bani si fara imobile. Acuma ar trebui sa recupereze banii dar... nu mai are cum

In politica s-a speculat o sentinta civila cand s-a constatat ca a obtinut imobilele prin acte bazate pe fals in sensul ca vanzatorul nu era proprietar dar se refera la vanzator nu la cumparator dar na cine a avut interes sa "traduca" diferit a aruncat cum ca el Johannis a obtinut prin fals si uz de fals imobilele.

Pisicherii 

Lumea pune botul la stiri whaauu si tendentioase sau denaturate nu sta sa analizeze si nici nu are capacitatea dealtfel si nici dorinta pt ca e interesant sa participi la astfel de picanterii.

In fine in esenta despre asta e vorba

 

Cu observația că Iohannis a moștenit casa cu probleme, nu a cumpărat-o (au dovedit în instanță că soacra lui Iohannis și soția acestuia + fam. Baștea sunt moștenitorii celui care ar fi deținut imobilul înainte de naționalizare). Dar certificatul de moștenitor în baza căruia s-a făcut revendicarea și câștigarea imobilului a fost dovedit fals în instanță, ulterior.

 

E adevărat că a intervenit și o cumpărare, soții Iohannis au cumpărat de la soții Baștea partea lor din imobilul revendicat și câștigat în instanță. Dar soții Iohannis au avut inițial în proces calitatea de moștenitori (mă rog, Carmen Iohannis și mama acesteia), nu de cumpărători.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca il pun pe Nicolicea ministru de justitie !?  [dra]  [panic]

 

Ordonanta noua care o abroga pe cea veche va intra la aprobare in parlament  in jur de 20 februarie din care ma inteles, adica dupa cele 10 zile de gratie ale ordonantei 13. Daca parlamentul respinge ordonanta de abrogare, OUG 13 intra imediat in vigoare.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...