Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miercurea neagra


Recommended Posts

"De cand am venit la Ministerul Justitiei, mi-am propus si am efectuat toate demersurile legale pentru a remedia o serie de probleme existente si destul de sensibile. Asa cum ati vazut si dumneavoastra, toate initiativele asumate sunt legale si constitutionale. Proiectele propuse s-au aflat in dezbatere publica, organizata de Ministerul Justitiei, iar acum sunt in dezbatere parlamentara. Cu toate acestea, pentru opinia publica nu a fost suficient, drept pentru care am hotarat sa imi inaintez demisia din functia de ministru al Justitiei", a declarat Iordache, la Palatul Victoria. 

 

El a fost destept, drept si cinstit, poporul e prost si nu pricepe .. ca sa fie clar!  Omul s-a sacrificat dandu-si demisia pe nedrept! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La digi 24 e prin telefon seful comisiei  juridice din senat, seful grupului senatorilor PSD. A zis clar ca nu va vota pt aprobarea OUG 14, ca trebuie sa o citeasca, sa o analizeze, sa o dezbata .. si o sa vada daca o aproba sau nu. Din punctul lui de vedere, OUG 13 nu trebuia abrogata , ca trebuia analizat ce consecinte vor fi in societate , analizat, vazut, bla bla bla, ca e gresit sa spui ca e o catastrofa pt Romania, ca trebuia sa stam sa vedem daca era macar un caz de condamnat care scapa ... Gizas!!  [batcap]  [batcap]

 

 

Si tot a zis ca nu intelege de ce si-a dat demisia Iordache, ca tot ce a facut a fost legal si constitutional, asa cum a zis si CCR azi.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Daca parlamentul respinge ordonanta de abrogare, OUG 13 intra imediat in vigoare.  

 

Nu

 

Pe cale cronologica 

OUG 13 este abrogata - trebuie lege de aprobare/respingere

OUG 14 de abrogare a OUG 13  - trebuie lege de aprobare/respingere

 

Daca au tupeu pot da lege pe OUG 13 chiar daca e abrogata.

Si daca aproba OUG13 prn lege tot trebuie lege pe OUG 14 de aprobare sau respingere

 

Orice joc e posbil pt ca discutam de Parlament majoritar

 

Indiferent de legi acestea intra in jocul de legiferare si mai apoi daca sunt aprobate merg la promulgare unde iar intevine insitutia prezidentiala care le poate promulga sau dimpotriva intoarce in Parlament.

 

Cam una din astea asta urmeaza.... care anume se va vedea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...