Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Hotline - limba romana


Recommended Posts

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, am editat...multumesc.

 

Iti admir vigilenta la raspunsurile mele in mod deosebit (stiu ca am solicitat ajutor si chiar ma maguleste atentia).

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]

Intr-adevar sunt anumite persoane pe care le citesc cu placere. Faci parte dintre ele.

Sunt si doar anumite chestiuni pe care le citesc si banuiesc ca avem o sfera de interes comuna, de aceea ne intersectam mai des.

 

Nu e vigilenta. Am fost 10 ani de zile corector. E deformare profesionala. Imi sar in ochi.

 

Si niciodata nu spun ale cui sunt greselile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat ca, desi am plecat doar de 3 ani din tara, incep sa fac greseli in scris.

 

Cred ca din cauza ca de 3 ani 'traiesc' intr-o limba complet noua pt mine (spaniola), in timp ce cu clientii vorbesc/citesc/scriu in engleza si germana. Pur si simplu romana se dilueaza (desi o vorbim acasa), poate pt ca la 42 de ani nu mai am memoria si capacitatile de la 25. In plus, ca sa invat mai bine si sa-mi dezvolt vocabularul, in ultima vreme citesc mult in spaniola si se simte - in bine (lb spaniola), in rau (lb romana). Daca adaug si faptul ca citesc si in engleza, si in germana, daca primesc vreo carte/revista interesanta, se complica si mai tare treaba.

 

In general, depistez aceste greseli cand revizuiesc postul sau emailul inainte sa trimit, dar nu intotdeauna. Cateodata le vad numai la a 2-a sau a 3-a citire.

 

Si am momente cand ezit si trebuie sa ma duc si sa caut pe net.

 

F interesant, intotdeauna am scris corect si am depistat imediat orice greseala (a mea sau a altuia [:D] ), dar acum incep si eu sa alunec si sa ezit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...