Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

Andacos, nu e obligatoriu sa detii cetatenia unei tari ca sa locuiesti acolo. Asta inseamna Green Card-ul, permisul definitiv de rezidenta in USA. Posesorii Green Card au toate drepturile unui cetatean american, mai putin dreptul de a vota. Si multa lume nu e interesata de asta, sau nu au fondurile necesare pentru naturalizare (nu e ceva ieftin), sau inca nu a stat numarul de ani necesari, sau pur si simplu nu a considerat ca e nevoie sa se naturalizeze. Fiecare isi stie motivele.

 

Uite, eu m-am naturalizat in UK din simplul motiv ca, in acel moment, imi era mai usor si mai ieftin sa obtin un pasaport britanic decat sa imi reinnoiesc pasaportul romanesc (pe care intr-un final am reusit sa mi-l reinnoiesc acum 2 luni si pe care, daca nu intervine nimic, reusesc sa il primesc in 3 saptamani. Cel vechi a expirat in 2007!) Altfel, probabil as mai asteptat.  Mai ales pentru ca din 2007 Romania intra in EU, aveam deja rezidenta permanenta si, in afara dreptului de a vota in alegerile nationale din UK chiar mare diferenta in viata mea nu imi aducea pasaportul de UK.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Andacos, nu e obligatoriu sa detii cetatenia unei tari ca sa locuiesti acolo. Asta inseamna Green

 

Uite, eu m-am naturalizat in UK prin simplul motiv ca, in acel moment, imi era mai usor si mai ieftin sa obtin un pasaport britanic decat sa imi reinnoiesc pasaportul romanesc! Altfel, probabil as mai asteptat.  Mai ales pentru ca din 2007 Romania intra in EU, aveam deja rezidenta permanenta si, in afara dreptului de a vota in alegerile nationale din UK chiar mare diferenta in viata mea nu imi aducea pasaportul de UK.

Stiu ca nu e  obligatoriu,eu nu am cetatenia germana exact pe motivele enumerate de tine!)edit Am sa ma duc sa-mi depun d ecetatenie,sa nu ma dea astuia afara pe motivul ca toti romanii sunt hoti [:D])

 

Ins anu stiu daca as fi fost cetean din afara spatiului EU,dintr-o  tara de asta,pepiniera a terorismului,cred ca as fi aplicat cu prima ocazie pentru cetatenie.

 

Ma rog,e irelevant in definitv,ideea era ca alta insa nu o s-o mai expun pe forum ca nu isi are niciun rost.

 

Si da,repet,e nedrept pentru unii...insa daca nu exista alternativa la stopat fluxul de teroristi...uite ca sufera(ca si in alte cazuri)tot cetatenii corecti si nevinovati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum s acrezi ca poti intrerupe legaturile daca nu lasi o persoana sa iasa din tara.

Exista internet si alte modalitati.

 

Majoritatea celor recrutati de catre ISIS au fost abordati pe internet, nu s/ar dus in tarile acelea.

 

Mi se pare abjecta generalizarea asta dusa la nivel de tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, si tu ai stat si muncit ilegal in tara asta ani de zile ...pana ai gasit portita sa devii rezident legal.

 

Care e diferenta dintre tine si mexicanii pe care acum ii vrei dupa zid ? 

soro, asta e atac la persoana pe fatza!, nu stiu cum nu de nu ti s-a inchis contul pana acum.    cum iti permiti tu sa ii spui cuiva care a trait ilegal ca e duplicitar?!  

 

daca nu aduci dovezi te dau in judecata!

 

e un pamflet! [:)]

[soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii cumva de ce nu au depus pentru cetatenii toti rezidentii ce traiesc de atuitia ani in America?

 

Exista banuiesc ca si in Germania o periopada dupa care poti depune pentru cetatenie,oare de ce nu au facut-o?

din cunostiintele mele unii nu vor sa plateasca taxa de naturalizare si se bazau pe refacerea green gardului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu persoanele cu greencard tb sa fie rezidenti 5 ani inainte de a completa cererea de cetatenie. Eu cred ca in conditii normale asteptarea asta este necesara dar in conditiile actuale se schimba kalimera (http://www.cnn.com/2017/01/28/politics/green-card-donald-trump-travel-ban/index.html)....

 

Google si-a chemat angajatii care sunt plecati din US (https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-28/google-recalls-some-staff-to-u-s-after-trump-immigration-order). FB, Twitter si Square au vorbit in apararea emigratiei (http://money.cnn.com/2017/01/28/technology/immigration-ban-tech-reaction/index.html?iid=ob_lockedrail_topeditorial).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca in afara US se contureaza cateva curente:

- cei care love to hate the US, considera ca US este de vina pt tot raul din lume, isi freaca mainile si spera ca americanii sa si-o ia peste deste (iar ei se vad protejati pt ca sunt in afara) ca prea si-au luat nasul pe sus;

- ce de dreapta (vorbesc despre extrema dreapta) care sunt pe "wave" si considera ca acum este momentul;

- cei care sunt ingrijorati si incearca sa faca ceva preemptive (in sensul mai bine prea devreme decat prea tarziu)

- cei carora nu le pasa (si astia sunt prea putini cred eu) 

Or mai fi si altele dar in momentul asta numai asta imi vine in cap.

 

Si printre toti ce de sus sunt unii care se cred protejati pt nu sunt pe continentul asta. Din pacate un razboi (de orice factura: nuclear, economic sau pt resurse etc) va fi, in lumea in care traim acum, global. si daca unii se cred mai protejati decat altii are in for a big surprise. Si din pacate este un nebun  (megaloman, misogin, narcisist, paranoic, impulsiv and so on) la butoane. Dar asta este numai parerea mea, nu incerc sa conving pe nimeni. Nu ma mai intreb de ce si cum, ma gandesc "what now?"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va citesc si recitesc, si nu-mi vine a crede ce se intampla in lume!

in doar 9 zile a reusit sa intre in razboi politic cu 8 tari! 

 

El nu vrea sa stopeze teroristii (asa galusca  doar trumpistii pot inghite), el a declarat razboi musulmanilor.

 

Votantii lui Trump tocmai au facut lumea periculoasa!  [ascuns]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...