Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

Problema armelor ma socheaza peste masura. Nu te poti duce la magazin sa cumperi doua cutii de Sudafed (ca poti face meth din ingredinete) si te inregistreaza cu numarul de la permisul de conducere sa nu poti cumpara de la alta farmacie in aceeasi zi/saptamina insa poti stoca armament pentru o mica armata in dulap...arme care isi au menirea doar in dotarea armatei in alte locuri civilizate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Horror, dar nu e singur. Parca Obama a incercat sa schimbe legea si a fost mereu blocat de congres. La aeroport nu te lasa sa treci cu o amarata de sticluta cu apa, si sa o cumperi mai incolo cu patru euro.

 

Majoritatea republicana are monopolul armelor. 

Da, la aeroport ne dam jos și pantofii și nu avem voie nici apa...acolo restricțiile sint viabile. Restul cetățenilor pe strada, cum le e norocul.

E suficient sa vezi cine primește majoritatea banilor (lobby) de la NRA.

 

https://www.nytimes.com/interactive/2017/10/04/opinion/thoughts-prayers-nra-funding-senators.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ezitat intre a pune citatul de mai jos aici sau la carti. Am decis aici pt ca la carti se discuta alt plan al "problemei":

 

“It was after the catastrophe, when ..... and the army declared a state of emergency. They blamed it on the Islamic fanatics, at the time.

Keep calm, they said on television. Everything was under control.

I was stunned. Everyone was, I know that. It was hard to believe. The entire government, gone like that. How did they get in, how did it happen?

That was when they suspended the Constitution. They said it would be temporary. There wasn’t even any rioting in the streets. People stayed home at night, watching television, looking for some direction. There wasn’t even an enemy you could put your finger on.”

 

Ma ingrijoreaza schimbarile astea facute "baby steps" care luate singure par sa nu fie mare lucru dar care, la sfarsitul unei perioade mai lungi de timp pot insemna o schimbare majora (libertati, drepturi). Ma ingrijoreaza starea asta de apatie (asta este perceptia mea) cand toti par anesteziati, prinsi cu problemele zilnice si nu mai au puterea, motivarea, tragerea de inima sa se revolte si doar asteapta sa vada ce se mai intampla (sau ce tampenie a mai facut/scris moron-ul din capul statului). Cred ca persoanele politicoase, cu bun simt, care argumenteaza inteligent sunt considerate slabe, arogante si elitiste. Educatia este overrated. Mai nou universitatile creeaza fascisti and so on...

 

Ma sperie ca de fiecare data cand se intampla un mass shooting numarul armelor vandute creste. Cred (eu) ca nu poti avea o discutie constructiva, contradictorie (si witty) cu cineva care carries a gun. Paranteza: Am fost in Dallas anul trecut si am mers intr-un BBQ joint pt pranz. M-a socat anuntul de pe usa ceva gen "concealed weapons prohibited". Dar am vazut o multime de indivizi business like cu arme la vedere (ceea ce este legal). 

 

Am asa o senzatia de neputinta, de vreau sa fac ceva sa opresc miscarea in directia in care cred ca merge.... nu stiu ce dar ceva treba facut...  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Așa e, Lili_mar, inițial este starea de neputința și de deznădejde dar apoi totuși îmi vine furia. Furia ca ne-am dat înapoi 100 de ani și se distrug toate realizările de pina acum. Și atunci merg la întrunirile orașului, sun la senatori, email la reprezentanți, activez pe unde pot și votez la nivel de oraș și stat nu doar la 4 ani. 

 

Trebuie sa luptam pentru educatie, pentru deschidere, pentru drepturi...așa cum putem la nivelul nostru. Realizez ca eu singura nu pot schimba lumea întreaga dar nu mi se poate lua speranța pentru o lume mai buna pentru copiii mei. 

 

Nu mai tin neaparat la tact și combat cu "facts" pe oricine îmi iese in cale...nu putem sa ne întoarcem intr-un ev mediu...este contra progresului. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am ezitat intre a pune citatul de mai jos aici sau la carti. Am decis aici pt ca la carti se discuta alt plan al "problemei":

 

“It was after the catastrophe, when ..... and the army declared a state of emergency. They blamed it on the Islamic fanatics, at the time.

Keep calm, they said on television. Everything was under control.

I was stunned. Everyone was, I know that. It was hard to believe. The entire government, gone like that. How did they get in, how did it happen?

That was when they suspended the Constitution. They said it would be temporary. There wasn’t even any rioting in the streets. People stayed home at night, watching television, looking for some direction. There wasn’t even an enemy you could put your finger on.”

 

 

 

De unde e citatul asta? Imi suna familiar.

Oricum as putea spune ca citatul asta e la fel de usor folosit de sustinatori second amendment. 

Ce poate fii mai elocvent decat posibilitatea "peste noapte" si in fata unei populatii "apatice" un guvern democratic sa fie inlocuit si viata asa cum o cunoastem sa dispara?

Nu e ironic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De unde e citatul asta? Imi suna familiar.

Oricum as putea spune ca citatul asta e la fel de usor folosit de sustinatori second amendment. 

Ce poate fii mai elocvent decat posibilitatea "peste noapte" si in fata unei populatii "apatice" un guvern democratic sa fie inlocuit si viata asa cum o cunoastem sa dispara?

Nu e ironic?

 

Sunt perfect de acord cu tine (m-am si gandit la asta cand am citit cartea). De altfel cred ca se potriveste in general cu orice schimbare perceputa ca pierderea unei libertati (inclusiv sustinatorii second amendment cu care eu, personal nu sunt de acord). L-am folosit mai mult legat de mesajul tau despre contraceptie. 

 

Intre timp paine si circ :-(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...