Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Asta nu o mai cred. Hai daca celelalte hotarari sunt cum sunt asta este prea absurda si neviabila, asa ca nu o cred.

 

asta vb si eu cu sotul meu si speram sa fie o minciuna, dar pe cuvant ca nu mai am curajul sa cred ca nu e posibil. Trump face totul posibil.

 

Mai citeam o stire cum ca 16judecatori din 16 state,  fac tot ce pot ca sa protejeze musulmanii care sunt afectati acum de decretul respectiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e cum a scris Letitia, cetatenii straini cu dubla cetatenie, una dintre ele fiind a celor 7 tari de pe lista, nu au ce cauta in USA. Unul dintre cei afectati "de la noi" este Mo Farah, campionul mondial la atletism, care este cetatean britanic nascut in Somalia, are dubla cetatenie, britanica si somaleza, si locuieste in prezent in USA.  Inclusiv unul dintre membrii Parlamentului britanic, conservatorul Nadhim Zahawi (nascut in Iraq si cu dubla nationalitate) teoretic nu mai are voie sa calatoreasca in USA; cei doi fii ai sai sunt la facultate in Princeton; el nu mai poate sa ii viziteze.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Declaratia lui Nazanin Zinouri, care locuieste in USA de 7 ani, data in aeroportul din Dubai:

 

"I normally don't write long posts or any kind of political or religious comments.
I apologize in advance and I don't expect my friends to read this long long past!!
But today I just couldn't hold it any longer. Friday 1/20/17 started like any other normal day. I was excited about my trip to Tehran. After all I only get to visit them once a year. I was excited and anxious at the same time. I was worried about my little puppy but I couldn't wait to see my mom...
It was an uneventful trip. I made him home on Monday 1/22/17, after around 28 hours, exhausted but so so happy. We were all happy. I was going to eat lots of delicious Persian food and make tons of great memories and go back to my life in the US. But the happiness didn't last that long. On Wednesday, we started hearing rumors about new executive orders that will change immigration rules for some countries including Iran. Soon we started reading drafts like everyone else. I might be banned from going back?!?! No that can't be true. I'm not gonna let that ruin my trip. But then it got serious so fast. Before I knew it, it was actually happening. Even though I didn't want to leave my family, I quickly booked a ticket to get on the next flight back. Only a few hours after the order was signed, I got to the airport, got on a plane and made it to Dubai. After waiting in the line to get my documents checked and after 40 minutes of questions and answers, I boarded the plane to Washington, only to have two TSA officers getting in and ask me to disembark the plane!!! Yes after almost 7 years of living the the United States, I got deported!!!
No one warned me when I was leaving, no one cared what will happen to my dog or my job or my life there. No one told me what I should do with my car that is still parked at the airport parking. Or what to do with my house and all my belongings.
They didn't say it with words but with their actions, that my life doesn't matter. Everything I worked for all these years doesn't matter.
I just had to say it..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Declaratia lui Mo Farah:

"

On 1st January this year, Her Majesty The Queen made me a Knight of the Realm. On 27th January, President Donald Trump seems to have made me an alien.

I am a British citizen who has lived in America for the past six years - working hard, contributing to society, paying my taxes and bringing up our four children in the place they now call home. Now, me and many others like me are being told that we may not be welcome. It’s deeply troubling that I will have to tell my children that Daddy might not be able to come home - to explain why the President has introduced a policy that comes from a place of ignorance and prejudice.

I was welcomed into Britain from Somalia at eight years old and given the chance to succeed and realise my dreams. I have been proud to represent my country, win medals for the British people and receive the greatest honour of a knighthood. My story is an example of what can happen when you follow polices of compassion and understanding, not hate and isolation."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta vb si eu cu sotul meu si speram sa fie o minciuna, dar pe cuvant ca nu mai am curajul sa cred ca nu e posibil. Trump face totul posibil.

 

Mai citeam o stire cum ca 16judecatori din 16 state,  fac tot ce pot ca sa protejeze musulmanii care sunt afectati acum de decretul respectiv.

Nu cred pentru ca nu esti obligat sa ai internet si nici sa-ti iei telefonul dupa tine in state. Iti cumperi de acolo din aeroport.

 

Eu nu mi-am luat telefonul dupa mine niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, au aparut deja declaratii date de persoane ale caror telefoane au fost controlate de autoritatile de la "Frontiera" care au verificat ce pozitie aveau respectivii pe retelele de socializare, daca comentau impotriva lui Trump *. Bineinteles, daca nu ai telefonul la tine nu au ce sa faca, dar marea majoritate a lumii umbla cu telefonul la ei in ziua de azi. Si la fel, marea majoritate au conturi pe retelele de socializare, pe Facebook, pe Twitter.

 

*) ca' norocu' nu am treaba in USA in urmatoarele luni/ani, in situatia asta nici o sansa sa trec de flacaii de la US Customs and Border Protection.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Darkbendis, eu am inteles ca Mo are doar pasaport englez, si la locul nasterii scrie Somalia. Si acum incearca sa afle daca si el e afectat.

 

Si e strigator la cer cand citesti ca scrie: regina mi-a dat ordinul de cavaler, si Trump ma face un alien.

Ce simt oare oamenii astia care nu stiu ce se va intampla cu ei? Serios, unde dorm, cine le da mancare?...Sunt familii care nu pot fi reunite!

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Povestea unei familii de crestini ortodocsi sirieni, cu vizele "pentru reintregirea familiei" in pasaport, obtinute dupa 15 ani de proceduri, controale, interviuri, cheltuieli opriti la aeroportul din Philadelphia (familia ii astepta afara). Au fost trimisi inapoi. Li s-a interzis sa ia legatura cu familia, sa acceseze internetul pana dupa plecare. Nenorocitul de decret fusese semnat dupa ce se suisera in avionul care ii ducea in USA!

 

http://edition.cnn.com/2017/01/28/us/syrian-family-trump-travel-ban/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu cred pentru ca nu esti obligat sa ai internet si nici sa-ti iei telefonul dupa tine in state. Iti cumperi de acolo din aeroport. Eu nu mi-am luat telefonul dupa mine niciodata.
pai asa sa ajungem? Sa ne lasam tel acasa? Eu folosesc telefonul in orice alta tara ma duc. Boarding passt tot pe tel il am. Telefonul e foarte vital pt mine! Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...