Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si cati din cei care comenteaza la mesaj il aplauda pe Trump! 

 

Si in presa daneza, la articole din astea, sunt mereu o groaza de fani Trump care insista sa scrie ca ei nu sunt rasisti, dar musulmanii trebuie exterminati.

Vin si ne spun ca cei din jurul lor ii vad niste oameni deosebiti ca sunt lipsisti de empatie si le lipseste iubirea fata de semenii lor! 

 

Problema e la noi astia care considera ca toti oamenii, indiferent de culoarea pielii, religie, nationalitate sau statut, trebuie sa aiba drepturi egale!  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu te ia nervii cand citesti ca autoritatile au tinut un copil din Iran de cinci ani, despartit de parinti, si ca ei nu pot garanta daca poate fi un pericol sau nu, chiar daca are cinci ani!

Serios oameni buni, treziti-va! Asta e prea mult!

 

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/donald-trump-extreme-vetting-five-year-old-boy-detained-for-hours-airport-washington-dc-a7552066.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la faptul ca nu toate tarile  musulmane sint pe lista de interdictie, purtatoarea de cuvint a lui Trump a zis ca tarile interzise nu pot oferi informatii satisfacatoare referitoare la proprii cetateni, iar sistemul de Securitate American nu are cum sa-I verifice fara ajutor din tarile respective.

 

Tari precum Arabia Saudita au sistem de Securitate bine pus la punct si coopereaza cu americanii. Ma mir ca Iranul nu detine asa ceva, drept sa spun ma indoiesc, dar poate nu vrea sa coopereze cu securitatea Americana. 

 

Apoi se pare ca aceste tari erau si pe lista lui Obama, deci nu e nimic nou.

 

The restrictions were part of wide ranging immigration controls that also suspended refugee arrivals. It appears that existing restrictions in place during the Obama administration informed Mr Trump's list.
These countries were already named as "countries of concern" after a law passed by a Republican-led Congress in 2015 altered a visa admissions programme.

 

In December 2015 Congress passed a law - created by senators from both parties, and supported and signed by the White House - that removed waiver benefits for foreign nationals who had visited certain countries since March 2011. The countries were identified as having a terrorist organisation with a significant presence in the area, or the country was deemed a "safe haven" for terrorists.

 

 

sursa

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-38798588

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum au anuntat la stiri, ca administratia lui Trump au facut exceptie pt danezii cu dubla cetatenie, si ca pot calatori in USA. Am inteles ca fiul fostului ministru danez Fogh Rasmussen, ( care de altfel a avut si are o super relatie cu Bush si republicanii) negociaza un post in guvernul american, pe post de consilier. Deci cine are relatii, rezista!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum au anuntat la stiri, ca administratia lui Trump au facut exceptie pt danezii cu dubla cetatenie, si ca pot calatori in USA. Am inteles ca fiul fostului ministru danez Fogh Rasmussen, ( care de altfel a avut si are o super relatie cu Bush si republicanii) negociaza un post in guvernul american, pe post de consilier. Deci cine are relatii, rezista!

 

Daca americanii vor accepta asemenea stare de lucruri, bolnava, sa fie pregatiti; ca asta-i doar inceputul. 

Eu cred ca Trump va fi prins intr-o multime de procese, intentate de oamenii nedreptatiti de legile lui absurde. Sper sa-l falimenteze despagubirile ! :D

Si mai cred ca si statele vor reactiona. Deja reactioneaza. 

Probabil, ca atata bogatie l-a alienat mintal, de nu mai poate face diferenta dintre angajatii proprii si cetatenii unei tari care nu-i apartine lui, ci tuturor cetatenilor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la faptul ca nu toate tarile  musulmane sint pe lista de interdictie, purtatoarea de cuvint a lui Trump a zis ca tarile interzise nu pot oferi informatii satisfacatoare referitoare la proprii cetateni, iar sistemul de Securitate American nu are cum sa-I verifice fara ajutor din tarile respective.

 

Tari precum Arabia Saudita au sistem de Securitate bine pus la punct si coopereaza cu americanii. Ma mir ca Iranul nu detine asa ceva, drept sa spun ma indoiesc, dar poate nu vrea sa coopereze cu securitatea Americana. 

 

Apoi se pare ca aceste tari erau si pe lista lui Obama, deci nu e nimic nou.

 

The restrictions were part of wide ranging immigration controls that also suspended refugee arrivals. It appears that existing restrictions in place during the Obama administration informed Mr Trump's list.

These countries were already named as "countries of concern" after a law passed by a Republican-led Congress in 2015 altered a visa admissions programme.

 

In December 2015 Congress passed a law - created by senators from both parties, and supported and signed by the White House - that removed waiver benefits for foreign nationals who had visited certain countries since March 2011. The countries were identified as having a terrorist organisation with a significant presence in the area, or the country was deemed a "safe haven" for terrorists.

 

 

sursa

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-38798588

letitia,  situatia de atunci nu se compara cu cea de azi.  avand in vedere de ceea ce s-a intamplat in septembrie 2011 era normal sa se ia masuri drastice. 

 

poti sa imi spui ce s-a intamplat pe 20 ianuarie 2017 de a semnat acest ordin?  crezi ca  are   surse ca vin teroristi in urmatoarele 3 luni    sau vrea sa arate ca are puterea si face ce vrea cu ea?   din punctul meu de vedere e vizibila alienerea dar fiecare are propriul lui unghi de vedere.  

 

 descreieratii pot ateriza  si pana  in  4 iulie , nu neaparat in astea 120 de zile .

 

 s-a dovedit istoric ca orice   sistem de securitate are slabiciunile lui , pentru ca este format din oameni   iar unii oameni pot fi cumparati. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca americanii vor accepta asemenea stare de lucruri, bolnava, sa fie pregatiti; ca asta-i doar inceputul. 

Eu cred ca Trump va fi prins intr-o multime de procese, intentate de oamenii nedreptatiti de legile lui absurde. Sper sa-l falimenteze despagubirile ! :D

Si mai cred ca si statele vor reactiona. Deja reactioneaza. 

Probabil, ca atata bogatie l-a alienat mintal, de nu mai poate face diferenta dintre angajatii proprii si cetatenii unei tari care nu-i apartine lui, ci tuturor cetatenilor. 

Aici gresesti, Trump a luat decizia in calitate de presedinte al statului, si deci despagubirile daca vor exista vor fii platite de stat si indirect de contribuabilul american (Nu Trump ca el nu plateste taxe ca amarasteanul de rand).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca americanii vor accepta asemenea stare de lucruri, bolnava, sa fie pregatiti; ca asta-i doar inceputul. 

Eu cred ca Trump va fi prins intr-o multime de procese, intentate de oamenii nedreptatiti de legile lui absurde. Sper sa-l falimenteze despagubirile ! :D

Si mai cred ca si statele vor reactiona. Deja reactioneaza. 

Probabil, ca atata bogatie l-a alienat mintal, de nu mai poate face diferenta dintre angajatii proprii si cetatenii unei tari care nu-i apartine lui, ci tuturor cetatenilor. 

nu o sa-l falimenteze nimic dar la cum ii da afara pe toti care i se opun , o sa ramana  doar el cu fanii lui.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...