Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

oameni buni eu am avut sansa sa imi aleg viata pe care o traiesc . am avut si ocazia sa aleg si am ales in buna cunostinta de cauza si pacatele mele nu mi le absolva  nimeni in rugaciunile lui.  mi le platesc doar eu. 

 

este timpul sa ii acceptam pe toti asa cum sunt, pacatosi sau nu, negri sau albi, hetero sau homo , destepti sau prosti, grasi sau slabi , urati sau frumosi. 

 

a venit timpul sa intelegem ce a spus isus, dar se pare sa sunt putini cei care au inteles .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ii cunosti tu, sau acel "cineva"  pe toti cei pro trump?

 

numai trump sa plateasca pt tot ce face...how about the rest of the people?

 

de ce sa platesca "the rest of the people" pentru ce face Trump? poti sa ne dai o explicatie logica?

 

eu cunosc destui pro Trump..se impart in foarte multe categorii..o sa dau doar cateva exemple pentru ca lista e lunga

 

1. ea..alba, americanca a 3 a generatie..suferind vesnic de mania persecutiei..toate I se intample numai ei, e super pregatita professional (e de fapt catastrofa) dar nu i se recunosc meritele din cauza emigrantilor (care de fapt fac toata munca ei)..Trump e salvarea dar nu stie exact in ce fel

2. el, om de afaceri, rasist, nationalist, nu il place pe Trump ca persoana, ii este frica sa nu ii afecteze afacerile dar ii place partea de masuri rasiste..

3. ea, sotie supusa, nu gandeste pentru ea, repeta ce zice si ce gandeste sotul.

4.ea, religioasa ca tine..Trump e pro-life... e singurul argument pe care il are

 

oamenii astia de fapt nu au nici o problema, au toate motivele sa isi numere binecuvantarile (ca si tine, de altfel) dar nu le apreciaza si prefera sa ignore orice potential pericol pe care il prezinta Trump si sa riste prosteste viitorul lor si al copiilor lor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

bine, in cazul de fata , adica de cei intorsi din aeroport ,nu ii ucide nimeni, ca nu au plecat din tara de razboi, sunt oameni cu vize de america, numai ca nu poti sa te intorci "acasa" adica acolo unde traiesti de mai muti ani. eu traiesc in zona aeroportului ohare din chicago si am vazut tineri pe tren cu pancarte care se duceau sa isi spuna punctul lor de vedere referitor la "domnul" presedinte. daca nu ar fi existat mereu tineri care au gandit de capul lor am fi fost tot in epoca de piatra!

 

Madanic scria de cum se simte un refugiat, si eu la ei am facut referire. Ei vin fara viza, iar Trump va avea grija sa-i trimita inapoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic scria de cum se simte un refugiat, si eu la ei am facut referire. Ei vin fara viza, iar Trump va avea grija sa-i trimita inapoi.

Stefaniya, in USA Ssi ca refugiat ajungi cu viza. Dureaza luni, de cele mai multe ori ani de zile procedurile. Mult timp si multi bani, inteviuri, verificari (si ale lor, si a familiei/sponsorilor pe care ii au deja in USA - oamenilor astora deja li se cumparase casa! de catre rudele americane), ca in final sa li se acorde vizele mult dorite. In USA nu intri fara clearance. Oamenii acestia venisera legal, aveau toate actele si vizele in regula!

 

La fel ca si irakianul retinut in catuse, ore si ore in sir, tot refugiat. Fost interpret ani de zile in armata americana. Tot asa, dupa atatea si atatea verificari si interviuri. Tot cu acte legale. Welcome to America, mate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Stefaniya, in USA Ssi ca refugiat ajungi cu viza. Dureaza luni, de cele mai multe ori ani de zile procedurile. Mult timp si multi bani, inteviuri, verificari (si ale lor, si a familiei/sponsorilor pe care ii au deja in USA - oamenilor astora deja li se cumparase casa! de catre rudele americane), ca in final sa li se acorde vizele mult dorite. In USA nu intri fara clearance. Oamenii acestia venisera legal, aveau toate actele si vizele in regula! La fel ca si irakianul retinut in catuse, ore si ore in sir, tot refugiat. Fost interpret ani de zile in armata americana. Tot asa, dupa atatea si atatea verificari si interviuri. Tot cu acte legale. Welcome to America, mate!

 

ok, am crezut ca e ca in Europa, ajung fara viza. Dar nu conteaza cum ajung, important e ca-i trimite inapoi, iar conditiile sunt la fel de rele ca atunci cand au plecat.

 

Azi citeam o stire daneza, si partidul extrema dreapta vrea sa trimita refugiatii din Somalia inapoi ( pt inceput si apoi cei din alte tari )ca a fost unul din ei in Somalia si a vazut ca e pace. Iar presa arata ca i s-a recomandat sa stea doar o zi, pericolul fiind prea mare. Si el a avut protectie! 

Asta e o problema nu doar in America, ci si in Europa. 

 

Nu vreau sa amestec subiectele, dar ati vazut ca stirea cu canadianul care a ucis 6 musulmani intr-o moschee, a trecut aproape neobservata. Daca un musulman omora 6 crestini intr-o biserica vuia lumea, dar cand un crestin ucide musulmani intr-o moschee, e doar un caz trist.

 

Danezii au facut o reclama pe card doresc sa v-o arat. Poate ati vazut-o. O voi atasa cu traducere in engleza.

http://m.huffpost.com/ca/entry/14504328?

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu vreau sa amestec subiectele, dar ati vazut ca stirea cu canadianul care a ucis 6 musulmani intr-o moschee, a trecut aproape neobservata. Daca un musulman omora 6 crestini intr-o biserica vuia lumea, dar cand un crestin ucide musulmani intr-o moschee, e doar un caz trist.

 

 

Stefaniya, in Canada se vorbeste. Cel putin in Quebec, in Montreal. Oamenii incearca sa inteleaga ce se intampla, de unde ura asta si ce este de facut. Criminalul este considerat un troll care a dat like pt trump si le pen.   

De asemenea se pare ca "hate crimes" au crescut ceea ce pe mine ma surprinde. Ma asteptam ca dupa un eveniment ca asta sa scada dar se pare ca extremistii isi iau avant. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilli_mar, da in Canada, ca acolo s-a intamplat, dar restul lumii a trecut usor cu vederea. S-a scris si aici in ziare, s-a dat si la tv, dar nu ca atunci cand un musulman face un atac terorist. Iar acest caz este tratat ca atac terorist.

 

Ideea e ca extremele sunt periculoase indiferent de ce gen sunt. Iar politica lui Trump si in general politica extremei dreapta, nu face decat sa le alimenteze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca extremiștii iau avânt! Atunci cind la conducere ai ales un rasist, un misogin, un xenofob care a elevat la rang mitocănia, asta duce la legimitizarea agresivității. Dintr-o data, cel violent se vede reprezentat și indreptatit sa împraștie vederi similare și sa acționeze ca atare. 

 

Cel mai îngrijorător este faptul ca Steve Bannon este se fapt cel care trage sforile lui Trump. Cred ca am mai pus articole cu el. Este un declarat neonazist ... cel din spatele oribilei publicații Breitbart (de unde trumpistii Se "informează" fără gres și fără ezitare). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...