Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Madanic, situatia expusa de tine se schimba in California. Cel putin mai inspre sud e alta poveste. Asta e realitatea. Sunt multe bande de traficanti/criminali care au trecut granita ilegal si stau ilegal. Ei trec granita inainte si inapoi in Mexic incontinuu fara sa fie prinsi pentru ca au o multime de tunele - clar ca zidul nu va ajuta in cazul asta - 

Sunt cartiere intregi din orase unde e periculos sa te avanti.

In afara de asta granita mexic-USA este principala poarta de intrare pentru cartelurile de droguri.

Ca dupa aceea ele se vand peste tot e o alta poveste.

 

===

 

Iar asta cu readucerea productiei din Mexic inapoi in America e cu dus si intors.

Dai de munca la americani dar ii impovarezi apoi prin costurile produselor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, ba da, le poți face! Dar plătești pentru ele salarii americane, nu mexicane. Deci vor fi mai scumpe (unele cu mult mai scumpe).

Eu personal nu vad absolut nicio problema in asta!!!

 

Dar bineinteles ca societatea de consum americana va trebui s areduca...consumul!Consumul asta fara rost de acum...sa-l reduca cel putin pentru o perioada.

 

Aceasi problema eu o vad cu China(din persectiva noastra ,europeana).Eu chiar sunt dispusa s aplatesc 10-20-30 euro mai mult pe o pereche de pantofi(de exemplu)insa sa fie produsi in Germania(da,calitate nemteasca),decit sa-mi cumpar 10 percehi la pret de unul!Asta ar insemna intradevar locuri d emunca in germnaia,bani mai multi la impozit,dar si reducerea numarului de someri,in general o putere mai mare d ecumparare.

 

Deci de ce e rau procedeul asta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sigur aveti timpul neccesar si suficient sa listati si ce fac/nu fac guvernantii din tarile voastre ...inainte de a arata cu degetul america si a-i denigra presedintele ales.

vreau sa vad lista din tarile voaste.

 

nu de altceva, dar vreau sa vad ...cat de bine o duc cetatenii in tarile astea din Europa si Canada daca au ajuns sa vorbeasca de ce  se intimpla in america iar in tarile lor o duc asa bine ...toata lumea agreeaza cu toata lumea, e numai liniste si pace, guvernantii dau legi perfecte...etc...mai stii...poate ma mut si vin la voi.

 

peste 60 de milioane de cetateni americani au votat pt trump, si peste 1000 de democrati au fost inlocuiti cu republicani...tocmai pt aceste realizari.

 

cred ca fiecare ar trebui sa-si vada de treburile din ograda proprie inainte de arata cu degetul ograda vecinilor.

 

 

ps.

ai uitat sa pui pe lista ca trump  a "inghetat " plata lui Obama de 221 de milioane catre palestinieni, facuta cu doar citeva ore pana la plecare (sursele spun ca fara aprobarea congresului)...

 

Michelle, oricât te-ai înverșuna, oamenii au dreptul să-și pună întrebări referitor la orice, chiar dacă nu au votat acel candidat. Este dreptul oricui să se întrebe dacă o direcție e bună sau nu.

 

Altfel tonul tău aduce foarte tare cu intervenția unei deputate PSD-iste, după ce PSD-ul a ajuns din nou la putere :( 

”Ciocul mic la ei, nu la noi, că noi suntem la putere” 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Iar asta cu readucerea productiei din Mexic inapoi in America e cu dus si intors.

Dai de munca la americani dar ii impovarezi apoi prin costurile produselor.

Nu cred,cum scriam aneterior,costurile aste acrescute "se compenseaza" cumva cu bani mai multi "in circulatie"(nu in sensul de inflatie),salariati mai multi,bani mai multi pentru impozitare...

 

Sigur ca va fi un "soc"la inceput,,,insa nu cred ca readucerea locurilor d emunca in tarile proprii e ceva rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, oricât te-ai înverșuna, oamenii au dreptul să-și pună întrebări referitor la orice, chiar dacă nu au votat acel candidat. Este dreptul oricui să se întrebe dacă o direcție e bună sau nu.

 

Altfel tonul tău aduce foarte tare cu intervenția unei deputate PSD-iste, după ce PSD-ul a ajuns din nou la putere :( 

”Ciocul mic la ei, nu la noi, că noi suntem la putere” 

Mai ales ca de SUA depinde toata politica lumii, pacea sau nu, economia, etc. E normal sa ne intereseze.

Atata timp cat USA face jocurile in multe parti ale lumii, inclusiv la mine in tara, da ma intereseaza al naibii ce face Trump.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred,cum scriam aneterior,costurile aste acrescute "se compenseaza" cumva cu bani mai multi "in circulatie"(nu in sensul de inflatie),salariati mai multi,bani mai multi pentru impozitare...

 

Sigur ca va fi un "soc"la inceput,,,insa nu cred ca readucerea locurilor d emunca in tarile proprii e ceva rau.

 

Dacă cresc costurile de producție prin creșterea prețului forței de muncă, cresc și prețurile de vânzare. Cererea totală se reduce (preț mai mare, cantitate mai mică cumpărată). Dacă se reducere cererea, încep să scadă toate: scad economiile (totul costă mai mult, deci intri în economii), scad investițiile (nu mai ai din ce să le faci), scade produsul intern brut, scade puterea de cumpărare. Coroborat cu creșterea prețurilor, iaca cum ajungem la inflație. Dacă intrăm pe spirala inflaționistă nu mai e nevoie să spun ce se întâmplă, că știm din România anilor 90.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...