Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

Dacă cresc costurile de producție prin creșterea prețului forței de muncă, cresc și prețurile de vânzare. Cererea totală se reduce (preț mai mare, cantitate mai mică cumpărată). Dacă se reducere cererea, încep să scadă toate: scad economiile (totul costă mai mult, deci intri în economii), scad investițiile (nu mai ai din ce să le faci), scade produsul intern brut, scade puterea de cumpărare. Coroborat cu creșterea prețurilor, iaca cum ajungem la inflație. Dacă intrăm pe spirala inflaționistă nu mai e nevoie să spun ce se întâmplă, că știm din România anilor 90.

De fapt totul se reduce la aceasta societate de consum.

 

Garantat Germania anilor '90 a fost puternica,oamenii erau bogati(chiar si aia din clasele mijlocii) si totul functiona bine.Ins aomul consuma moderat,nu avea nevoie de 10 perchi d epantofi(de exemplu [:)]  )intr.un an.Si cred ca daca revenim la 2calitatea nemteasca"nu cred ca economia pierde .

 

De cind cu societate de consum...totul s-a dus pe apa simbetei,inclusiv linistea noastra ,a oamenilor.

 

Asa ca daca Trump chiar reuseste sa limiteze cumva consumul asta nejustificat...prind diverse masuri(sigur ca par nepipulista si nedemocratice ),nu cred ca e ceva rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Este o vorba , scoti romanul din Romania , dar nu poti scoate Romania din roman .

Si noi , ca si musulmanii sau oricare altii vrem sa implementam in tarile unde am venit reminiscentele comuniste .

Esenta capitalismului eate piata de consum , profitul , proprietatea privata . Si sistemul asta a avut succes, a adus progres .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, dar care e scopul marsului pro life, acuma ca ati obtinut ce ati vrut, recte avorturile sa nu mai fie finantate din fonduri publice?

 

Vreti sa fie interzise avorturile si implicit femeile ce totusi vor face sa intre la puscarie? Pentru asta militati voi? Tu ai uitat cum era in romania pe vremea lui ceasca cind erau avorturile interzise?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, oricât te-ai înverșuna, oamenii au dreptul să-și pună întrebări referitor la orice, chiar dacă nu au votat acel candidat. Este dreptul oricui să se întrebe dacă o direcție e bună sau nu.

 

Altfel tonul tău aduce foarte tare cu intervenția unei deputate PSD-iste, după ce PSD-ul a ajuns din nou la putere :( 

”Ciocul mic la ei, nu la noi, că noi suntem la putere” 

 

numai ca aici, nu isi pun intrebari...vin deja cu informatii si cu concluzii...si cu globul de cristal.... ca le stiu mai bine decit cei care traiesc aici.

 

nu sunt inversunata si nici aprinsa ...politica nu e un subiect care ma atrage...dar ma intriga cind vad ca se expune o situatie doar dintr-un singur punct de vedere...de parca milioanele de oameni care au votat cu trump si cu republicanii sunt niste prosti, niste inculti...niste criminali care vor sa duca tara de ripa.

 

...noroc ca se gasesc peste ocean persoane f educate si informate care fac liste sau macar le expun cu ce se intimpla la noi in tara si ne arata pe ce lume ne aflam.

 

de asta am solicitat liste referitoare si la tarile lor,macar sa stiu daca e asa verde si frumos in gradina lor poate ma mut, si nu imi ia mult ca am antrenamentul facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, dar care e scopul marsului pro life, acuma ca ati obtinut ce ati vrut, recte avorturile sa nu mai fie finantate din fonduri publice?

 

Vreti sa fie interzise avorturile si implicit femeile ce totusi vor face sa intre la puscarie? Pentru asta militati voi? Tu ai uitat cum era in romania pe vremea lui ceasca cind erau avorturile interzise?

 

din cite stiu acestea sunt demandurile facute :

 

Earlier, Jeanne Mancini, president of the March for Life, listed her four demands for Trump and the Republican-controlled Congress:

● Appoint an antiabortion justice to the Supreme Court.

● Make the Hyde Amendment, which bans federal funding for many abortions in the United States, into a permanent law rather than the one-year provision that has been extended each year from 1976 to the present.

● Pass a law banning abortion nationwide after 20 weeks of pregnancy.

● Stop all federal funding for Planned Parenthood unless the organization were to somehow stop performing abortions.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zisei si eu ca poate subiectul asta  o sa ramana sa discutam orice in afara de avorturi.

E mult mai interesant de stiut ce face Trump pe alte planuri.

 

 

4:45 p.m.

 

President Donald Trump has signed an executive action implementing "new vetting measures" that he says are aimed at keeping "radical Islamic terrorists" out of the United States.

 

 

Trump campaigned on a pledge to put in place "extreme vetting" procedures particularly for people coming to the U.S. from countries with terrorism ties. According to the draft order, the president plans to suspend issuing visas for people from Iran, Iraq, Libya, Somalia, Sudan, Syria or Yemen for at least 30 days.

 

During the last budget year, the U.S. accepted 84,995 refugees, including 12,587 people from Syria. President Barack Obama had set the refugee limit for this budget year at 110,000.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

4:40 p.m.

President Donald Trump says he is signing an executive action aimed at "rebuilding" the U.S. armed forces.

Speaking Friday at the Pentagon, the president says the action includes plans for new planes, new ships and new resources for the men and women in uniform.

Trump announced the plans following a ceremony honoring his new Defense Secretary, retired Gen. James Mattis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana si Michelle, sunt de acord cu voi, este adevarat ca sunt multe persoane/ grupuri periculoase intrate ilegal in US, via Mexic. Si este interesul US sa se apare... Dar nu poti obliga pe altii la cheltuieli. Sa puna taxele alea vamale inapoi...  [biz] si isi finanteaza zidul. Am inteles ca de fapt era o idee mai veche, dar lasata de-o parte de mai mult timp.

 

Zic si eu... ma zgairie un pic pe creier... luata la o scara mai mica, chestia asta ar suna cu: mi-as dori o masina (e in interesul meu, imi trebuie), dar plateste-mi-o tu [:D] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...