Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

Viviana si Michelle, sunt de acord cu voi, este adevarat ca sunt multe persoane/ grupuri periculoase intrate ilegal in US, via Mexic. Si este interesul US sa se apare... Dar nu poti obliga pe altii la cheltuieli. Sa puna taxele alea vamale inapoi...  [biz] si isi finanteaza zidul. Am inteles ca de fapt era o idee mai veche, dar lasata de-o parte de mai mult timp.

 

Zic si eu... ma zgairie un pic pe creier... luata la o scara mai mica, chestia asta ar suna cu: mi-as dori o masina (e in interesul meu, imi trebuie), dar plateste-mi-o tu [:D] 

 

pai nu-i obliga, ca doar n-are cum sa o faca...si atitia ani nu s-a facut mai mult nimic. oricum vom vedea la ce solutie se va ajunge.

 mexicanilor desigur ca le convine doar sa profite de banii de pe droguri si sa scape de cit mai multi criminali din tara, ii lasa sa treaca...ca deh, ce-i doare pe ei.

si pana acum le-a tot mers....sa vedem cit le va mai merge.

 

ps.

si cind iti iei masina probabil ai loc de parcare...nu o parchezi in curtea vecinului...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pai nu-i obliga, ca doar n-are cum sa o faca...si atitia ani nu s-a facut mai mult nimic. oricum vom vedea la ce solutie se va ajunge.

 mexicanilor desigur ca le convine doar sa profite de banii de pe droguri si sa scape de cit mai multi criminali din tara, ii lasa sa treaca...ca deh, ce-i doare pe ei.

si pana acum le-a tot mers....sa vedem cit le va mai merge.

 

ps.

si cind iti iei masina probabil ai loc de parcare...nu o parchezi in curtea vecinului...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Mexican_response_to_Hurricane_Katrina

 

Dupa Katrina Mexicul a ajutat US , US construieste un zid si asta spune totul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai nu-i obliga, ca doar n-are cum sa o faca...si atitia ani nu s-a facut mai mult nimic. oricum vom vedea la ce solutie se va ajunge.

 mexicanilor desigur ca le convine doar sa profite de banii de pe droguri si sa scape de cit mai multi criminali din tara, ii lasa sa treaca...ca deh, ce-i doare pe ei.

si pana acum le-a tot mers....sa vedem cit le va mai merge.

 

ps.

si cind iti iei masina probabil ai loc de parcare...nu o parchezi in curtea vecinului...

 

Acum e clar că nu are cum să-i oblige, dar Trump a declarat negru pe alb în campanie că tocmai asta o să facă (o să-i oblige)  [batcap] , iar lumea l-a votat și pentru asta  [batcap]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Granita USA cu Mexicul are peste 3000 km..pe 1/3 din ei exista deja zid...27mii de americani patruleaza de-a lungul granitei cu Mexicul, pt a impiedica emigratia ilegala...cei care vor sa ajunga in USA prin Mexic sunt majoritatea cetateni ai tarilor din America de Sud, nu neaparat mexicani...am vazut acum ceva timp un reportaj cu subiectul asta...se ajunge destul de greu, au de strabatut km buni prin desert...exista bande organizate de calauze, care de multe ori ii lasa balta pe emigrantii ilegali...multi sunt prinsi de patrule si returnati in Mexic...dar nu renunta si tot repeta procedura.

 

Daca USA loveste in Mexic, situatia mexicanilor se va inrautati, asa ca multi vor vrea sa ajunga in State...deci mai bine ii ajuta sa traiasca bine, asa se va reduce si nr.de emigranti care vin din Mexic.

 

In ceea ce priveste drogurile, Peru e primul exportator pe plan mondial...drogurile ajung in general in Europa, in marea lor parte in UK...iar cei care le transporta sunt in general europeni, care pt marfa in valoare de 1-2 milioane dolari, primesc 10mii usd..iar daca sunt prinsi, fac 7 ani de inchisoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai nu-i obliga, ca doar n-are cum sa o faca...si atitia ani nu s-a facut mai mult nimic. oricum vom vedea la ce solutie se va ajunge.

 mexicanilor desigur ca le convine doar sa profite de banii de pe droguri si sa scape de cit mai multi criminali din tara, ii lasa sa treaca...ca deh, ce-i doare pe ei.

si pana acum le-a tot mers....sa vedem cit le va mai merge.

 

ps.

si cind iti iei masina probabil ai loc de parcare...nu o parchezi in curtea vecinului...

 

 

Ce prostie ! 

 

Mexicul ar fi una din tarile cele mai bogate din lume daca nu ar avea asa vecin. 

Am trait in Mexic 2 ani si jumatate si nu vorbesc din carti. Jumatate din productia industriala e pentru piata americana care profita de preturi mici pentru ca muncitorii sunt exploatati.

 

Drogurile vin in State pentru ca sunt consumatori. (cei mai mari consumatori din lume). 

 

Mexicanii care muncesc in State o fac in speranta de o viata mai buna pentru ei si copii lor. Fix ca tine ! 

 

E adevarat doar ca prin Mexic trec toti imigranti care vor sa ajunga in State.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si pe romaneste din presa noastra.

 

  • Suspendarea programului SUA de admitere de refugiaţi timp de 120 de zile.
  • O interdicţie privind refugiaţii din Siria până când vor fi făcute "schimbări semnificative".
  • O interdicţie de 90 de zile la intrările din Irak, Siria, şi "zone de interes" - care include Iran, Libia, Somalia, Sudan şi Yemen.
  • Se va acorda prioritate cererilor de refugiaţi viitoare legate de persecuţia religioasă - dar numai în cazul în care persoana face parte dintr-o religie minoritară în ţara de origine.
  • Un plafon de 50.000 de refugiaţi în 2017 - mai puţin de jumătate din limita superioară stabilită de Barack Obama.

Cu toate acestea, o menţiune de a crea "zone sigure" în Siria, prevăzută într-un proiect anterior, a fost eliminată din ordinul final. 

Ordinul executiv semnat de Trump mai prevede ca toate programele de imigrare să includă întrebări pentru a "evalua probabilitatea solicitantului de a deveni un membru ce contribuie în mod pozitiv al societăţii."

De altfel, comentează BBC, într-un interviu televizat difuzat vineri, Trump a specificat că, prioritari la acordarea statutului de refugiat ar trebui să fie creştinii, nu sirienii. 

Alte măsuri includ o revizuire amplă a informaţiilor solicitate din toate ţările pentru a aproba o viză; o trecere în revistă a regimurilor de vize între naţiuni pentru a se asigura că sunt "cu adevărat reciproce" pentru cetăţenii americani; şi suspendarea imediată a Programului Visa Interview Waiver (care vizează reînnoirea unor categorii de vize pentru străinii care au deja viză de SUA)..

http://www.mediafax.ro/externe/video-trump-inchide-granitele-sua-pentru-cetatenii-din-7-state-musulmane-si-suspenda-programul-pentru-refugiati-sirienii-au-interdictie-pe-termen-nelimitat-16136019

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sigur aveti timpul neccesar si suficient sa listati si ce fac/nu fac guvernantii din tarile voastre ...inainte de a arata cu degetul america si a-i denigra presedintele ales.

vreau sa vad lista din tarile voaste.

 

nu de altceva, dar vreau sa vad ...cat de bine o duc cetatenii in tarile astea din Europa si Canada daca au ajuns sa vorbeasca de ce  se intimpla in america iar in tarile lor o duc asa bine ...toata lumea agreeaza cu toata lumea, e numai liniste si pace, guvernantii dau legi perfecte...etc...mai stii...poate ma mut si vin la voi.

 

peste 60 de milioane de cetateni americani au votat pt trump, si peste 1000 de democrati au fost inlocuiti cu republicani...tocmai pt aceste realizari.

 

cred ca fiecare ar trebui sa-si vada de treburile din ograda proprie inainte de arata cu degetul ograda vecinilor.

 

 

ps.

ai uitat sa pui pe lista ca trump  a "inghetat " plata lui Obama de 221 de milioane catre palestinieni, facuta cu doar citeva ore pana la plecare (sursele spun ca fara aprobarea congresului)...

 

Ete na, acum ne certi ironic ca avem prea mult timp liber si iti criticam conducatorul iubit! Ti-ai dori tu sa ai puterea lui Trump, si sa ne pui calus la gura, ca nu cumva sa-ti criticam ideile.

 

Trump a semnat ieri un decret prin care opreste fluxul de imigranti din Siria si alte tari, Iran, Libia, Yemen si Irak. Dar sirienii crestini vor avea voie sa ceara azi! Ti se pare ceva gresit aici? Normal ca nu, ca tu n-ai votat doar ca vrea el sa opreasca avorturile in tarile sarace, dar si pt ca el imparte lumea in crestini si musulmani si cei din urma sunt "bubele" in albi si negri si cei din urma sunt "bubele" si mai sunt cateva categorii, dar nu le aducem acum in discutie.

 

 

Ce vrei sa stii despre guvernele noastre? In DK femeile au un nr reprezentativ in politica. Inainte de primul ministru actual a fost o femeie prim ministru si o alta femeie viceprimministru. 

Nu traiesc in lux, ci ca niste oameni normali. Eram odata cu sora mea si o intreb, "o vezi pe tipa din fata care isi trage bicicleta""ei bine, e al doilea om in stat (vice prim ministru pe atunci acum comisar European) si sta langa blocul meu. Eu locuiesc intr-o zona ok, dar nu luxoasa. Nu de putine ori pe bicicleta fiind, te trezesti cu un ministru langa tine, sau la coada in supermarket. 

Ca extrema dreapta chiar daca incepe sa castige teren, inca esti tratat ok. Bineinteles ca sunt si aici cazuri mizerabile cand oamenii au de suferit din cauza culorii pielii sau a religiei, dar nu la nivelul din America. 

Sanatatea e gratis, scoala e gratis, criminalitatea oarecum mica.

Si toate astea s-au facut cu respect pt oameni, nu prin dictatura. Deci eu ma uit si in ograda mea si esti binevenita sa te uiti si tu.

 

Sigur ca si DK e lovita de situatia actuala cu imigrantii, ca economia mai scartie, ca sunt oameni si oameni, dar in mare, e inca foarte bine.

 

De ce ne intereseaza de presedintele Americii? Pai cum sa nu ne intereseze cand presedintele Americii, una din marile puteri ale lumii, vb despre bombe nucleare, si cand politica lui bolnava si rasista, poate fi model pt alti posibili presedinti extremisti de prin alte tari?

 

Or fi sute de tari, dar e doar o singura Terra, si intr-un fel sau altul depindem toti unii de altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu vad absolut nicio problema in asta!!!

 

Dar bineinteles ca societatea de consum americana va trebui s areduca...consumul!Consumul asta fara rost de acum...sa-l reduca cel putin pentru o perioada.

 

Aceasi problema eu o vad cu China(din persectiva noastra ,europeana).Eu chiar sunt dispusa s aplatesc 10-20-30 euro mai mult pe o pereche de pantofi(de exemplu)insa sa fie produsi in Germania(da,calitate nemteasca),decit sa-mi cumpar 10 percehi la pret de unul!Asta ar insemna intradevar locuri d emunca in germnaia,bani mai multi la impozit,dar si reducerea numarului de someri,in general o putere mai mare d ecumparare.

 

Deci de ce e rau procedeul asta?

 

Andacos, serios, i-ai vazut palatul lui Trump, e aur curat, oriunde se muta e aur, ti se pare ca e interesat de a reduce consumul? Consumul saracilor poate! Nu va zgarie la ochi diferenta asta intre el si restul? Credeti ca si-a facut averea cinstit? 

 

Dar asta cu consumul e o tema serioasa. Se spune ca pana in 2050 populatia lumii va creste cu 2mil, obezitatea creste si toate asta vor face ca populatia sa consume cu 75% mai mult decat acum. Asta va duce la saracie, lipsa mancarii, lipsa apei. Tari precum DK, care iau schimbarea climei in serios, incearca sa gaseasca solutia de a face posibil curatarea apei din mari si sa devina APA potabila.

 

Cat despre locuri de munca, tarile importa si exporta. Daca tu iti inchizi granita, pai nici celelalte tari nu-ti vor cumapara produsele si atunci economia ta se duce in jos. Pai Germania crezi ca nu vrea sa exporte produse in China, o piata asa enorma? 

Suna usor ce spunem noi, dar nu e deloc simplu. Daca era simplu, faceau toti asa si era pace si bucurie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...