Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

numai ca aici, nu isi pun intrebari...vin deja cu informatii si cu concluzii...si cu globul de cristal.... ca le stiu mai bine decit cei care traiesc aici.

 

 

 

Pai mai multe romance care traiesc in America, si-au expus parerea, parere total diferita de a ta.  [:)]

 

Iar eu nu-ti recomand sa te muti in DK pt ca aici homosexualii sunt liberi si respectati, unul chiar e presedintele unui partid. In afara de asta, nu prea sunt credinciosi. Asa ca taie DK de pe lista  [:)]

 

ps. Stiu ca ai fost ironica, iar raspunsul meu e la fel de ironic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e f logic...

-zidul asta nu e ideea lui trump ...e de acum 20 de ani cind a fost aprobat un gard cu mexicul, dar nu a  fost finalizat.

-din mexic ne vin criminali(specific ca nu toti mexicanii care vin sunt criminali, multi sunt oameni muncitori si la locul lor), dar e suficient sa faca rau cind printre ei sunt si criminali , se incearca deportarea lor dar nu se reuseste...si continua sa fie liberi pe strazi, sa faca crime, sa omore lumea sau stau cu anii in puscarii pe banii publici

-din mexic vin droguri...sunt orase pline de droguri chiar la madanic in ograda..heroina din mexic e in floare.

-mexicul refuza sa isi primeasca criminalii inapoi

mexicul nu face nimic, ca sa isi intareasca granitele si nici sa ridice bunastarea in tara lor, e plin de coruptie si crime.

-bunurile primite din mexic nu se taxeaza la vama, de aia trump a spus ca daca nu platesc pt zid, o sa le puna taxe vamale.

-ca se va aproba sau  nu cheltuiala cu zidul...vom vedea.

 

Michelle, daca in US criminalitatea ar fi zero, ai putea spune ca Mexicul *ca tara* e vinovat pt ce se intampla acolo.

Ce urmeaza? sa separam oamenii de culoare, ca sunt multi criminali printre ei?

Ne intoarcem la perioada sclavagismului?

 

cine consuma drogurile care vin de peste tot, nu doar din Mexic?

 

 

 

Bineinteles ca vorbim toti de ce se intampla in America deoarece a ajuns la putere un narcisist psihopat care poate aduce in poalele tuturor inca un razboi mondial.

deoarece el nu e presedinte, nu are ncii cea mai vaga idee despre ce presupune aceasta functie si  e invatat ca totul se invarte in jurul lui.

Exsta doar parerea lui si atat.

 

Povestea asta se poate sfarsi in 2 moduri> tragic pt el (sper) sau tragic pt lume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, mi se pare al naibii de trist sa gandim in astfel de termeni...mexicanii sunt criminali :))) dar te pomenesti ca americanii nu or fi?!?!?!?!?!??

Criminalii in serie despre care exista documentare pe utube si filme sunt mexicani?

 

Cand invatam sa facem diferenta dintre un popor sau o culoare de piele si individ, atunci putem sa ajungem undeva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Andacos, serios, i-ai vazut palatul lui Trump, e aur curat, oriunde se muta e aur, ti se pare ca e interesat de a reduce consumul? Consumul saracilor poate! Nu va zgarie la ochi diferenta asta intre el si restul? Credeti ca si-a facut averea cinstit? Dar asta cu consumul e o tema serioasa. Se spune ca pana in 2050 populatia lumii va creste cu 2mil, obezitatea creste si toate asta vor face ca populatia sa consume cu 75% mai mult decat acum. Asta va duce la saracie, lipsa mancarii, lipsa apei. Tari precum DK, care iau schimbarea climei in serios, incearca sa gaseasca solutia de a face posibil curatarea apei din mari si sa devina APA potabila. Cat despre locuri de munca, tarile importa si exporta. Daca tu iti inchizi granita, pai nici celelalte tari nu-ti vor cumapara produsele si atunci economia ta se duce in jos. Pai Germania crezi ca nu vrea sa exporte produse in China, o piata asa enorma? Suna usor ce spunem noi, dar nu e deloc simplu. Daca era simplu, faceau toti asa si era pace si bucurie.

 

Pai Traim pe modelul asta si realitatea arata ca nu mai corespunde,alegerea lui Trump este consecinta.

 

 

Insa daca vom continua in ritmUl  asta utopic si nu vom invata nimic raminind doar la studiul de criticat orice,pe oricine.. ma rog ati prins Ideea,sa nu ne miram ca vom merge din rau in mai rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si nu ,numai i-am vazut palatul lui Trump ca nu m-a interesat nici odata personal,nu am facut vreo obsesie pentru el ,pentru ce face sau spune,mal intereseaza sa inteleg actiunile lui ca si presedinte.

 

Eu sincer nu înțeleg cum funcționează acest sistem: "nu îmi pasa ce spune, nu îmi pasa ce a făcut în trecut, dar sa așteptăm sa facă ceva".

 

Mie mi se pare aberant...cum dai cheile unei națiuni unui om cu un istoric demostrat de minciuna, frauda, misoginism, rasism, xenofobie...cum reconciliezi ca om cu dragoste de aproape o decizie de a preda cheile unui nebun și apoi speri ca el sa se comporte exemplar???

 

Care este raționamentul? Sa fiu o femeie obișnuita și cineva sa îmi facă cunoștința cu un bărbat de acest gen, a cui este vina cind totul se termina rău? A mea ca nu am citit bine semnele? A lui ca nu s-a dezmințit de caracter? A celui care mi-a făcut cunoștința?

 

Tot trec prin creierașul meu raționamente...ajung la niște concluzii care nu fac cinste multor dintre apropiaților mei și ma întreb cum putem merge înainte așa? E clar ca nu tragem la căruță bunăstării și înțelegerii împreuna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu sincer nu înțeleg cum funcționează acest sistem: "nu îmi pasa ce spune, nu îmi pasa ce a făcut în trecut, dar sa așteptăm sa facă ceva". Mie mi se pare aberant...cum dai cheile unei națiuni unui om cu un istoric demostrat de minciuna, frauda, misoginism, rasism, xenofobie...cum reconciliezi ca om cu dragoste de aproape o decizie de a preda cheile unui nebun și apoi speri ca el sa se comporte exemplar??? Care este raționamentul? Sa fiu o femeie obișnuita și cineva sa îmi facă cunoștința cu un bărbat de acest gen, a cui este vina cind totul se termina rău? A mea ca nu am citit bine semnele? A lui ca nu s-a dezmințit de caracter? A celui care mi-a făcut cunoștința? Tot trec prin creierașul meu raționamente...ajung la niște concluzii care nu fac cinste multor dintre apropiaților mei și ma întreb cum putem merge înainte așa? E clar ca nu tragem la căruță bunăstării și înțelegerii împreuna.

 

Ca intelegi sau nu,nu stiu ce relevanta mai are,atita timp cit o natiune i-a predat cheile.

 

Astia de pe Margine,ca mine,nu pot face decit sa urmareasca sa vada incotro duc actiunile celui ce natiuna americana i-a predat prin vot democratic ,cheile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum s-ar vorbi despre noi, romanii, am reusit sa scapam de Vadim, care era un fel de Trump, dar la scara mai mica.

Am citit ca Americii i se prevesteste ca Trump este ultimul presedinte si ca acesta nu va reusi sa-si duca mandatul pana la final. E bine ca-i optimism si isi face planuri de acum pt campania de peste 3 ani.

America nu este Coreea, unde oamenii au fost obisnuiti an dupa an sa accepte tirania unui sef de stat. Chiar sunt curioasa ce reactii vor urma la nivelul Americii si mondial.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica sa se micsoreze consumul ?

 

Doamne Ferește ...pai micsorarea consumului inseamna incetarea circulatiei banilor, scad vanzarile, scad profiturile, scade exportul ...in stratul mai de jos, scad salariile, se pierd joburi ...apare inflația, odata cu ea, corupția. ..

 

Ar fi un dezastru sa se mearga pe directia asta. Societatea de consum este cea care mișcă o economie cel mai profitabil ....daca oamenii consuma, exista vanzari, exista servicii, exista bani. Da, consumul exagerat consuma resurse si vine cu problemele proprii ...dar solutua este sa apara solutii, aka noi joburi, care sa rezolve aceste probleme, nu sa micșoreze consumul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...