Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daisy e greu si pt tine si pentru el.

Poate ar fi bine sa incerci treptat ca Anda, daca poate mama ta sa te ajute.

E grea anxietatea asta de separare si se manifesta diferit in functie de copil.

Acorda-i timp, gandeste-te ca ati fost nedezlipiti( de tine sau cei apropiati) iar acum dintr-o data e abandonat intr-o sala  plina cu necunoscuti si reguli.

Daca in prima zi a fost putin mai bine s-a datorat curiozitatii de nou - jucarii, copii.

 

Acum iti spun din experienta mea de copil care am trait asa ceva. Si acum imi amintesc cum dimineata plangeam pana faceam febra sau varsam pt ca ma lasa mama la cresa. Nu mancam, nu ma jucam cu nimeni, la pranz nu dormeam, plangeam incontinuu si ma uitam inspre usa. Cand venea mama parca iesea soarele.

Din pacate atunci nimeni nu stia de anxietatea de separare si nu au stiut cum sa gestioneze situatia cu mine. Aveam cele mai sumbre scenarii...

Pana la urma m-au retras dar uite ca dupa atatia ani imi aduc aminte si retraiesc spaimele acelea. Subconstientul meu a inmagazinat ceea ce eu credeam de mult uitat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geuta, mă sperii, nu știam că poate fi și atât de grav  [fri]

Eu am fost la creșă și zice mama că nu am avut nimic. Nici nu-mi amintesc de ceva nasol, doar olitele parcă mi le amintesc vag. Iar la Gradi eram in elementul meu ... 

Tamara a bocit puțin azi, a făcut ceva figurile și apoi când am plecat la serviciu, dar pe seară s-@ liniștit, m-a trimis la doctor :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, imi pare rau ca te-am speriat, nu asta a fost intentia mea [flo2]

Sa stii ca sora mea mai mica nu a avut nicio probl, ea nu a fost la cresa doar la gradi, dar in schimb eu am fost cum am spus mai sus. Eram panicata ca ma abandoneaza, ca nu se intorc dupa mine.

Imi aduc aminte ca odata am fost cu tata la cineva sa repare masina(aveam vreo 6 ani) si sotia gazdei m-a poftit in casa sa imi dea prajituri. Nu am vrut nici chip sa intru ca mi-era frica ca ma lasa tata acolo. Pana la urma i-au luat geaca lui tata in casa si a zis sa stau linistita ca tata nu pleaca fara geaca. Ei bine, cand s-a intors cu spatele am iesit afara ca ma gandeam ca are masina nu-i mai trebuie geaca. 

Iti dai seama ca si dupa atatia ani imi amintesc si culoarea gecii lui tata, totul e la fel de clar ca atunci.

Am deschis sertarul asta pentru voi, chiar nu stiu cum sa ma exprim ca sa nu se inteleaga gresit, ca sa vedeti cat de mult poate afecta o astfel de experienta psihicul unor copii.

Iar ceea ce se intampla in copilarie cu siguranta va avea un impact asupra viitorului adult.

Cu siguranta sunt copii cum a fost si Anda in copilarie dar din pacate sunt si copii cum am fost eu.

Ma bucur nespus  ca astazi aveam multe mijloace de informare, comunicare sa putem identifica problemele noastre si sa gasim solutii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, e bine că ne spui. Netrecand prin asta, nici nu îmi imaginam că se simte așa. Noi, părinții, vedem doar manifestările externe, nu bănuim ce e in sufletul și căpșorul lor, ai ales că Tamara nici nu îmi povestește , adică nu știe nici ea ce cuvinte sa folosească. Bine, nu cred totuși că e atât de speriată, dar ceva normal că simte și ea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geuta, ma bucur ca ne spui din experientele tale, tu ai trecut prin mult mai multe intamplari decat noi, ai 2 copii...noi mai invatam. 

 

 

azi l. a dus tati la gradi...a plans dupa el; cand am sunat. o pe dna mi.a zis ca azi a fost mai bine, nu a mai plans asa mult. 

 

l. a luat totusi la pranz, astepta mititelul pe scaun, nu voia in pat. 

 

totusi este suparat, pe mine mai mult decat pe ceilalti, ma intreaba continuu de ce am plecat fara el. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...