Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


Recommended Posts

Daisy, lasă, trec, nu îl agiți tu pe Matei, e perioada in care își exersează și învață personalitatea :)!

Cate am auzit și eu, legat de Tamara, exact de la părinți de copii cuminți, care stau acolo unde li se spune, și care nu înțeleg că eu o las în pace să facă ce vrea ea, să descopere cu mintea de copil, să învețe , să se joace. 

Bine, în limitele normale, nu o las să mi se urce in cap, dar așa sunt ei, curajoși acum, plini de idei, energici.

Toți copiii trebuie sa treacă prin asta, nepotul meu a fost un copil-bibelou până la 5 ani, acum face exact că Tamara la 2 ani jumate. Adica de opune, negociază, propune, inventează. 

Na, eu mă consolez cu ideea că mai bine mai devreme, adică acum, decât mai târziu....

 

Geuta, Ioana a avut perioada de frondă? Că din ce povestești ea a fost tare cumintica și eram curioasa daca e corecta teoria mea, că la un moment dat, mai devreme sau mai târziu, toți copiii trec prin asta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am constatat de exemplu că, oricât mă critica mama mea proprie, ea singură nu îi face fata tamarei, în parc nu o poate prinde (trebuie cineva antrenat nu gluma, că ea aleargă de când s- ridicat în picioare), așa că i-am propus sa păstreze criticile și "sugestiile" pentru ea, și să-mi demonstreze faptic "cum se face", nu doar din vorbe. Așa că s-a potolit de o perioadă, admițând că ea "a avut copii cuminți". Așa că fiecare copil și fiecare părinte are stilul lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adică eu sunt de acord cu o idee mai buna, admit dacă greșesc ceva, dar , frate! Nu mă critica și atât, arata-mi exact cum se face. Dacă te vad pe tine că ai mai mult succes, că reușești să o faci sa mănânce, că îți dă mâna, că nu se tăvălește pe jos cu tine, atunci sunt de acord să fac așa cum spui. Dar altfel.... Vorbe goale...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! 

 

Din ce am vazut pana acum, are episoade de acest gen cand este cu mine, cu mama nu face asa. De aceea mamei ii este usor sa critice, sa spuna "cu mine nu face asa, esti tu agitata"...pe mine ma enerveaza aceste observatii. 

 

In general copiii se alinta mai mult cand sunt cu parintii si nu cu alte persoane, altfel nu reusesc sa.mi explic cum aceeasi copii sunt linistiti la gradinita sau in prezenta altor persoane. 

 

Azi de dim pe la vreo 5, dupa ce a facut pipi la olita, a inceput sa planga ca nu vrea sa duc olita la baie, sa o tin cu noi in camera....si a inceput cu plansete, cu dat din picioare... dar toate indreptate asupra mea, lungit in pat se intindea spre mine cu picioarele si lovea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi place cand scrieti si am ce citi [:)]

Inainte de a spune cum e la noi va spun de Ioana:

Ca si bebelus a fost relativ cuminte, asculta, bine avea si ea momentele ei de razvratire, dar in general nu ma pot plange. De pe la vreo 5 ani a inceput cu personalitatea si inca continua. Are momente cand efectiv imi testeaza limitele la maxim si e ca picatura chinezeasca.

Tipa, din orice ca sa se faca auzita. In ultimul timp nu-i mai raspund daca ma striga din curte, baie,alta camera. Ai ceva sa-mi spui vii la mine, nu trebuie sa ne stie toata casa| strada. 

Cand isi doreste ceva, pai nu-i tace gurita pana cand obtine. De ex acum isi doreste o papusa Monster High iar noi avem alte cheltuieli pe lista de prioritati. Asa ca i-am zis sa strangem banuti intr-un plic si cand strangem suma mergem si cumparam( intre noi fie vorba e o uratenie de papusa si costa cam 150 ron). Sa va spun cat a urlat ca e nefericita, ca nu o primeste. Acum s-a resemnat, dar tot ma intreaba de 100 de ori pe zi daca am mai pus bani in plic [batcap] .

 

Acum si partile bune- o iubeste mult pe sora-sa [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum despre Iulica:

- e incapatanata, are tantrumuri, ma loveste cu palmele, picioarele, se tranteste pe jos- face cam tot ce e la moda [batcap] .   Cand face asa o iau in brate ii pun mainile dupa gatul meu si o las sa planga, sa refuleze frustrarile, dupa care discut cu ea ca si cu un om mare. De cele mai multe ori am succes si intelege, alteori o ia de la capat, dar mai usor......si iaaaar o iau in brate si ii spun ca o iubesc. ( Daca as fi stiut de metoda asta si la Ioana ... sunt multe lucruri pe care mi le reprosez la ea [smulgpar] ).

Acum despre bunici:

- la Ioana sareau toti pe mine daca plangea, daca, daca, etc. Ma simteam ingrozitor, toti erau sfatosi, toata lumea isi crestea copilul mai bine ca mine.

La un moment dat am rabufnit si am zis ca e copilul meu si sa ma lase toata lumea in pace. Fiecare ii dadea cate ceva, ii facea o pofta si tot timpul ea cerea. Pana cand am schimbat foaia.

Sa nu va spun ca am prins-o pe soacra-mea ca ii cumpara dulciuri pe ascuns si ii dadea. Intr-o seara le-a mancat sotul pe toate si dim i-am multumit si am zis ca daca mai vrem ne cumparam singuri.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama are tendinta sa santajeze-iti dau/ fac/ iau daca....

Eu nu sunt de acord si i-am spus. Nu- i convine, dar nici nu se mai schimba la varsta asta.

Tata e genul care ii place sa-i enerveze- sa le faca in contra. El se distreaza daca ii vede de ex ca Iuli/Ioana vor ceva si el se face ca ia el acel lucru.

Mereu ii atrag atentia, dar tot asa nu mai am ce schimba la varsta asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...