Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


Recommended Posts

Cu Iulica am schimbat un pic macazul. In sensul ca ma stiu de dura. [:-)))]

Adica:

 

- pregatesc copilul de somn- nu intri in camera sa-l agiti, ca ti-e tie drag de el. Practic eu raman cu copilul, nervii,stresul dupa ce pleci.

- nu-i dai nimic fara sa ma intrebi

 

Incerc cu sfintenie sa-i respect orele de somn. Pentru psihicul meu conteaza enorm macar o ora de liniste fie sa zac cu o cafea in mana, fie sa stau cu Ioana daca e acasa.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Concluzie:

 

- Iulica e altfel pentru ca 90% din timp il petrece cu doamna, care colaboreaza cu mine fara drame, suparari,reprosuri

-  cand simti ca nu mai poti, o portie de plans sub dus face minuni [:)]

 

 

 

Fruntea sus: suntem cele mai bune mame pentru puii nostri [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, subscriu, eu mă consider o mama destul de buna, nu pentru că știu mereu ce sa fac, ci pentru că mă străduiesc să învăț și să mă upgradez in fiecare zi, pentru tamara. Și pentru că , chiar dacă mai fac greșeli, o simt mereu , știu când e obosită, știu ce îi place, știu și când îi e sete... Sunt mereu atentă la ea și ea știe că o iubesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geuta, deci se confirma, bebelușii cuminți nu mai rămân cuminți, spre vârstă de 5 ani incepe distracția. Am observat la mai multi copii același lucru, de unde mamele se lăudau că au cei mai cuminți copii, s-au trezit puse în fața acelorași probleme ca și noi, la vârsta asta. Deci, nu scapă nimeni , din păcate toți trebuie sa trecem proba răbdării..   

Eh, să fim noi sănătoși că ne așteaptă altele mai grele....

Eu mă gândesc cu groaza ce înseamnă și cum se dezvolta ei acum, cu toată tehnologia asta la nas, nu că se dezvolta mai rău ca noi, doar diferit, și eu nu o să o mai înțeleg. 

O să fiu o mama depășită  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt sigura ca o sa o intelegi.

Sa stii ca in toate comunicarea este totul. Eu ii repet Ioanei zilnic ca o iubesc mereu chiar daca ea greseste si o rog sa-mi spuna ce simte, ce a facut in ziua respectiva. Daca miros ceva, in sensul ca ascunde, glumesc cu ea, inventez astfel incat sa-mi spuna, apoi tragem o concluzie impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de povestit...

Ioana a fost dintotdeauna genul care povestea, TOT. Stiam tot ce fac la gradi, tot ce fac copiii, modul cum vorbeau doamnele.

Si asta in general. Bunicii ii ziceau ca toata ziua paraste. Ei bine, le-am zis sa o lase mai moale ca bietul copil doar povesteste si habar nu are ce inseamna a pari. 

In niciun caz nu o sa-i tai elanul chiar daca mi se pare ca exagereaza. E copil si trebuie incurajata sa povesteasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, acum povestesc, dar vine vremea... Vine vârsta de 12 , 14, 16 ani, când nu vor mai povesti...  Soluția cred că este să fiu mereu in tema cu ce se întâmplă în lume, cu ce trenduri sunt , ce fac adolescenții... Sper să mă descurc, că mie mi-e lene și să mai învăț cum funcționează o aplicație noua.... Mă codesc până și să-mi fac plățile online.... Uneori mă simt ca maică-mea care mă suna că nu știa să își dea telefonul pe silențios :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tamara a început să sparleasca obiecte, îi pică pe cate ceva prin parc și se chinuie sa bage in buzunar (să ascundă), ca sa nu înapoieze.... Deși știe că nu e al ei.... Parlamentez și parlamentez să dea singura obiectul, să nu ajungem la situația de a-i smulge din mână. O să consum ceva vorbe, asta e clar. Eu îmi aduc aminte că și eu luam ce consideram că "îmi trebuie mie", dar mama a ales să mă sperie cu politia :)) bieții polițiști nu aveau nicio vina, dar mi-era o groază de ei....

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va povesteam cat de iute si cu initiativa e Iuli in comparatie cu Ioana.

Ei bine, aseara le-a facut tati pococon(popcorn) si Iulica nu vroia sa imparta cu Ioana( alta etapa, pana acum nu manca daca nu-i dadea si sora-sii).

Tati a intervenit in favoarea Bulinutei, la care Iuli resemnata zice: bineeee . Tati da sa plece si Iuli isi baga manuta in gura Ioanei sa-i fure pococonul [batcap] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...