Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


Recommended Posts

Ei, ce roșii, la noi in căsuța nu exista roșii :)

Ce, eu am scăpat de suzeta aia scârboasă cu care și-au deformat dinții? Nici pomeneala, am reușit doar să o reduc doar la somn, când stă pe perna o primește, dacă vrea sa se mai joace o pune singura jos... Dar întreabă mereu de ea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, exact acum 2 ani de Paste.

Ioana a facut o forma normala daca pot zice asa.  In schimb eu am fost rau dar fara febra( macar atat pt ca si alaptam) iar Iulia a fost f f rau(adica buba langa buba si toate cu lichid)  pentru ca a luat de la mine siera alaptata si nu avea sist imunitar format.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sau a fost vreun virus mai agresiv, că despre varicela din ce știam eu, nu e așa de speriat, adica nepotul meu a făcut când era mic și a avut așa, câteva bubițe amarate de nu le-a băgat în seamă decât maica-mea care l-am dus la doctor. Deși tot mă gândesc că nu a fost varicela deloc , dar pediatrul așa a zis

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. cred că pentru că tu nu aveai anticorpii și nu a avut de unde să ia, în mod obișnuit trec prin lapte și ajung la bebeluș. Acum cică se și recomanda un vaccin pentru mame in sarcină, adică celor care nu au anticorpii, că așa ajung și la bebeluș. Dar pe cuvânt că mi-e și frica de vaccinurile astea, nu mai știu ce să zic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si eu am auzit de cazuri cu bube putine. O forma mai atipica.

In cazul nostru noi nu am facut baie 2 sapt pt ca exista riscul sa se sparga veziculele si de aici risc de suprainfectie. Dupa 17 zile am facut baie si Buli mi-a zis: ce curata esti mami [:-)))] . Pana atunci am folosit serv umede doar unde era cazul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa stii ca si eu am auzit de cazuri cu bube putine. O forma mai atipica. In cazul nostru noi nu am facut baie 2 sapt pt ca exista riscul sa se sparga veziculele si de aici risc de suprainfectie. Dupa 17 zile am facut baie si Buli mi-a zis: ce curata esti mami [:-)))] . Pana atunci am folosit serv umede doar unde era cazul.

 

:)))) Îți dai seama daca era și canicula... Bine că sunteți bine, dar sa ai totuși în vedere o testare pentru Iuli

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da stiu, se poate face si analiza din sange.

Se testeaza anticorpii varicelo-zosterian si se vede daca ai sau nu imunitate.

Am facut analiza asta ca  insarcinata fiind in 5 luni cu Iulica , sotul a facut zona zoster si mi-era sa nu fac varicela insarcinata.

Ei bine, n-am dacut gravida, am facut proaspata mamica- morala:  De ce ti-e frica, de aia nu scapi [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...