Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


Recommended Posts

 

 

Am făcut o tura prin ploaie, în afara de cizme avem și o pelerina de ploaie până peste genunchi, cu gluga cu cozoroc, așa că am luat bălțile de lângă bloc la măsurat :)) eu în slapi, ea in cizme, distracție pe noi :)

 

Suuuuper :))

Noi avem doar cizme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am luat una masare, cred că îi e buna câțiva ani de-aici încolo, dar nu am găsit Nr mici și trebuia, că am observat că iubește tare mult apa/ploaia/zăpada.

Tot nu înțeleg tot ce zice, azi cerea mititica ceva, venea ba la mine, ba la tati, dar nu am înțeles.niciunul ce vrea :( deși insista, mai avea puțin să bâzâie..... :(

Cuvintele cele mai clare și multe sunt tot în engleză, de vieții bunici chiar că sunt băgați în ceață. Azi tot zicea one, one, că voia să apese pe cifre la telefon,mamaie înțelegea bun, bun și voia să -i dea de mâncare, ea cerea "șu" -shoes să iasă afară, mamaie se așeză lângă ea că înțelegea " și eu" e tot o traducere pe noi....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Asta imi aduce aminte de nepotul meu care a vazut prajuturi si ii cerea lui mamaie cookie. Ei bine mamaie i-o oferit orice numai cookie nu.

Saracu, l-a gasit cumnata mea suparat foc.

Avea 4 ani atunci, acum da bacul si inca ne mai amuzam pe treaba asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)))

Tamara are și nuanțe deja, cookie-uri sunt biscuiți, cake sunt prăjituri (gen cofetărie) :)) de ne zăpăcește și pe noi.

Și e și capoasa. Azi tot repetăm : lu-mi-na, mami, 3 silabe! Ea : mi-mi-mi :)) corect, nu? 3 silabe a zis fata :)) 

Începe totuși să lege propoziții simple, adică și un subiect și o acțiune. Abia aștept să ne înțelegem mai bine...

Ii zic : spala bine mâinile, mami, și pe față și pe dos (îi și arat dar nu prea mă omoară cu acordatul atenției) și ea, aude față și harșt! Cu apa pe față :))

Sau dacă spun : aseaza-l in picioare,mami ! Ea pune obiectul pe picioarele ei :))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf, sunt atâtea acțiuni noi in așa scurt timp, că nu am timp să fac reguli pentru toate și uneori mă prinde nepregătită și îi dau voie să facă aiureli pe care ,după aia, le regret și mi-e tare greu sa mai întorc foaia, că dacă a primit o dată voie, greu mai cedează... :(

De exemplu când avea perioade de nu manca mai nimic, făceam picnic pe cearșaf în camera, dar acum mănâncă sa zic, și nu mai îmi convine sa întindă frimituri prin toată casa...

Sau când a fost răcită i-am tot dat lapte și la prânz că solide înghițea greu și era și maraita, eram bucuroasă că mănâncă totuși ceva... Și acum nu mai scăpăm iar de laptele asta la prânz, și refuza mâncare pentru mult mai comodul biberon...:(

Cu oala am insistat și nu prea, am lăsat-o să mai facă și în pampers și acum nu mai vrea deloc olița, că dacă merge și așa.....

Mă oftic pe mine că nu reușesc să fiu consecventa, nu știu de ce sunt așa haotica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si daca esti consecventa , ei oricum la un moment dat vor avea un moment de razvratire- Iulia la inceput statea pe olita de cate ori o puneam (de curiozitate mai mult), dupa care cerea doar la caca. Anul trecut am lasat-o in chilotei in curte, ii uda si nu zicea nimic. A trebuit sa ma reintorc la pampers, pana in primavara cand nu se suporta uda. La culcare inca ii pun chilotei din aceia de la Lidl.

Referitor la masa- eu am desfiintat cred ca de cand avea ea 1 an scaunul de masa. Mananca la masuta ei din camera- sunt atenta sa nu dea pe jos(chiar disperata, ca avem mocheta mare si din cauza asta nu o las sa manance ciorba singurica). In schimb nu are nicio problema daca o chem in bucatarie cu noi la masa.

Despre lapte nu-l lasa la vedere. II spui ca s-a terminat si o sa aduca tati/ cineva diseara, ca sa poata bea ca de obicei la culcare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg perfect cu frustarile astea.

In n situatii apelam la compromisuri care dupa aceea se dovedesc a fi greu de corectat (lacrimi, urlete, trantit).

Sa stii ca eu o las sa le experimenteze pe toate, stau langa ea( e normal sa faca asa ca e nemultumita si refuleaza), apoi o tin in brate ii spun ca o inteleg si ii explic. Sa stii ca cateodata spre surprinderea mea intelege mai repede decat m-as fi asteptat eu.

Asa am ajuns la concluzia ca de fapt problema e la mine. Mie mi-e greu sa renunt la diverse obiceiuri, copilul se adapteaza usor.

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-e greu să o aud plângând. De exemplu de suzeta. Știu clar că o cere când e obosită, seara, și că îi dă un confort, mi-|e greu sa nu i-o dau... :( Atâta se jelește de ea.....

Cele de mai sus sunt doar exemple, aproape la orice mi se pare că nu am reguli stricte și clare care ne-ar ajuta pe toți, de fapt. Azi am uitat să o spăl pe mâini când am intrat în așa, de afara, în general insist , că nu prea vrea. Azi, nu. Când mi-am adus eu aminte, iar m-am ofticat că nu am fost consecventa. 

Poate ar trebui sa le scriu pe undeva, toate astea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La suzeta si eu inca cedez, dar sper ca dupa concediu sa scape de ea . Plansul de ambitie, tantrum, santaj oricat m-ar durea, empatizez dar nu cedez, desi mi se spune ca sunt dura. Incerc sa fiu consecventa in decizii desiiiiii scapari clar exista.

Dar daca stau si ma gandesc avem scapari si in ceea ce ne priveste pe noi adultii.

Pana la urma important e sa se simta iubiti, ocrotiti....., ca reguli vor urma cu carul in viata [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...