Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


Recommended Posts

buna, 

 

astea.s tantrumurile specifice varstei... nu reusim sa ne mai intelegem cu el, ce vrem noi nu e bine, vrea sa faca numai ce doreste, se zbate, se arunca pe jos, da din picioare, se roteste, suceste... greu... 

 

pana cand o sa mai tina? 

 

ieri am. fost iar la control la nefrolog, initial nu a vrut sa intee in cabinet, cand a intrat nu.si mai dezlipea privirea de la aparatura din cabinet. 

 

Anda, cand primesti rezultatul de la exudat? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A, bine, nu mai zic de reacțiile de aruncat cu fata in perna și plâns în hohote pentru te miri ce interdicție :)) dar eu zic de joaca cu împins, când nu are motiv de supărare, ba chiar o distrează să mă dărâme pe mine pe covor  [alcool]  și nu știu dacă să imi arat adevarata forța sau să o las să câștige ??!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Si Iulia bate la propriu, cum nu-i convine ceva alearga dupa noi si ne bate. Doamne si are o putere... chiar doare. Degeaba ii explic ca ne doare, raneste ca nu crede nimic. Puterea exemplului nu merge ca trebuie sa ii dai tare ca sa simta, si cum ar fi sa o lipesc si eu [smulgpar] . La fel trantit pe jos, urlete cum nu-i convine....

A fost intr-o seara o faza-o certam pe Ioana din nici nu mai stiu ce si ea vine repede din dormitor, imi trage o palma tare si tipa: aso in pace pe suioaia mea, nu o mai ceta [alcool] . Ei aici chiar m-a incuiat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt împotriva bătăii, clar, dar recunosc că am tras -o de par când m-am mușcat , nu ca pedeapsa cu i-am explicat că așa mă doare și pe mine , că avem amândouă "buba" și că nu suntem incantate deloc.

Am încercat să reacționez ca un copil de la grădiniță, în caz că îi vine vreodată ideea să muște in afara casei, dar oricum am fost mai blândă decât un copil (eu am semn pe față de la o mușcătura de la grădiniță, îmi amintesc și acum numele fetiței respective).

Ideea e că nu cred că trebuie protejați de reacții naturale de apărare, mă agresezi, mă apăr, e instinctiv. Doar că trebuie calculata forța reacției , că nu ne putem compara :))

Eu as vrea sa o învăț că agresiunea fizica e neplăcută, doare, și că nu trebuie să o folosească, să ai sau sa faci "buba" nu e bine, dar sa se ai ferească de copiii mai agresivi. Din păcate nu toți sunt super cuminți, nu as vrea sa mi vina bătută și speriată acasă....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit de agresiuni prin clasele primare d te sperie! Și între fete, că băieții dar la trântă, rup cămașa, sunt mai "corecți" să zic așa, mai pe față în măsurarea forțelor . Fetele sunt foarte abile și ajung sa se nuntă in așa hal, se constituie în ierarhii și fac o presiune psihica grozavă. As prefera măsurătoarea fățișă a băieților, dar... Am fata... :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu i-am tras una la fund cand imi dadea palme peste fata. Mama imi venea sa-i trag sa simta cu adevarat,dar nu-mi masor puterea cu  copilul.

Reactia ei: radea in hohote, asa ca am iesit putin afara sa ventilez.

Am incercat sa fiu trista, ma intreba de ce sunt trista si ii spuneam ca ma doare unde m-a lovit.

Reactia ei: ba nu te doaie [batcap]

Ce am observat- cand e cu nepotelul, varsta relativ apropiata, nu depaseste limita cum o face cu noi.

 

Parca si Ioana a avut o etapa asa si a disparut de la sine. Cred ca ar trebui sa ne aratam indiferenti astfel incat daca ei vad ca nu avem reactii, renunta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi iar am comis-o , și după ce m-am mușcat de ambele mâini ca sa scape când o îmbrăcăm, am tras-o puțin de păr, și tot ea a fost extrem de supărată pe mine. :)) Într-un fel avea dreptate că nu voia de la început să o îmbrac, dar nu știu cum să fac sa o învăț că anumite comportamente sunt necesare și sănătoase : șosete, căciula, spălat pe dinți, pe mâini, spălat la păr, tăiat unghii...etc... 

Nu vrea singura și trebuie să uzez de forță, sau sa renunț, nu știu cum să o conving să le facă fără atâtea mutre

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...