Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


Recommended Posts

Eu cred că dacă mă chemau la primele semne că vrea să plece, nu se speria. Ieri a fost răgușită de plâns, mi-a repetat înainte să adoarmă "vine mami, vine mami", și seara, și dimineața la fel, ceea ce mă face să cred că și-a imaginat că nu mai vin să o iau :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Of mititica, anxietatea de separare..... O cunosc prea bine si inca o experimentez. Daca iti spun ca Ioana nu s-a adaptat niciodata la gradi si acum la scoala ma intreaba dim cand plecam la ce ora o luam? Si repetam numele pers ca ar veni in locul nostru daca prin absurdul absurdului nu am putea noi sa o luam. Am incercat orice, plecatul mai devreme si nu ramas la somn, plimbat seara pe intuneric sa vada ca e inchis la gradi si nimeni nu doarme acolo. In perioada pana sa nasc, deci in prenatal, am mintit-o ca am programul la serviciu modificat, adica plecam dupa ea si ma intorceam inaintea ei [batcap] pentru ca imi crescuse burtica. Daca ar fi stiut adevarul nu se mai ducea la gradi. De vorbit si spus povesti nu mai zic.... Am gasit si povesti psihologice cu ursuletul Martinel care nu vroia la gradi. Pe undeva banuiesc motivul inadaptarii, am dat-o destul de tarziu- avea 4,2 ani. In teorie se spune ca, cu cat il dai mai devreme cu atat adaptarea e mai usoara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper, dacă vor fi activități care să o atragă, ei îi place să facă ceva tot timpul, se va adapta.

Anul trecut plângea când pleca unul dintre noi de lângă ea, de exemplu, ajunsesem să plecăm pitiți,dacă uitam ceva acasă, acolo rămânea :)) și acum ne pupam de la revedere și nu mai are nicio problema, că a văzut că nu mințim și venim repede.

De aceea sper sa se rezolve și cu Gradi. E totuși mai bine că ieri au fost amestecați cu bebeluși care plângeau tare, tare. Azi s-au separat grupele și ea e cu copii de 2-3 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mâine am un truc, deși o duce tati că eu nu pot, i-am luat niste chestioare noi, și am întrebat la Gradi daca pot aduce jucării, să le las de tot acolo, și le va scoate tati la început, în speranța că va fi atenta acolo și va sta puțin singurică. Să vedem dacă merge.... Copiii preocupați și atrași de ceva nu prea mai au timp să plângă.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Usor usor se acomodeaza.

Colega mea e un pic dezamagita de Hello Kids, in sensul ca au tinut copilul in sala cu pantofiorii de afara, a vazut cand a baut din sticla altui copilas desi a ei era etichetata.... Si nu sunt decat max 10 copilasi, iar pana acum au fost max 8 si trei pers care se ocupa de ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...