Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 141


Recommended Posts

Laurita din cate am aflat nu exista un test pentru calitate. La noi s-a vazut o imbunatatire deocamdata in numarul mai mare de ovocite care au ajuns pana in ziua 5, faptul ca au eclozat natural 3 dintre ei inainte de inghetare, dar concret doar un rezultat pozitiv ne va confirma acest lucru. O chestie in plus pe care am adus-o noi pe langa ce am mai scris si altadata, a fost o schimbare in alimentatie in luna noiembrie si decembrie, faptul ca am mancat foarte mult peste, scoici, fructe de mare, care au adus un aport mare de Omega 3 pe langa cel luat ca si ulei. Schimbarea a venit la sugestia sotului, uneori se ducea si singur si cumpara, se saturase doar carne si iar carne.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 601
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laurita nu sh vârsta ta dar aici in Grecia este o clinica numita Serum,se ocupa mai mult de femei in vârsta si din cate citesc eu pe FertilityFriends au rezultate destul de bune si sunt f lăudați de paciente,protocolul lor pt un amh mic este cu clomifen,fac stimulare odata de doua ori pana obțin cv embrioni si dupa fac transferul,cica stimularea asta cu clomifen(clomid) le ajuta sa producă ovocite de calitate,nu sh exact protocolul eu,doar ce am citit asa pe sărite,cred eu ca idea este ca o stimulare mai ușoară ajuta sa producă ovocite mai bune.

Si eu cred ca alimentatia poate sa ne influențeze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la primul fiv am avut clomifen si din pacate am avut cel mai prost raspuns. Tot clomifen si max 150 menopur imi propusesera cehii pt a obtine putine ovocite dar de calitate. Nu am mai ajuns la ei si m am dus la Tayfun care mi a dat doza mare de gonal si am reusit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetele dragutele,am 39 ani,amh 0,64.Am avut 5 foliculi din care doar 3 ovocite puse pe fiv natural ,au iesit 3 embrioni,2 f buni si unu bunicel ,cu beta 29 in z12 apoi a scazut.Mie dr mi-a spus ca ovoenergen e mai bun ca ubiquibol,eu incerc,nu are ce sa-mi strice.M-am pus si la slabit,din cate mi-a zis dr si tot citesc,femeile supraponderale au calitatea ovocitelor mai scazuta iar dupa ce pierzi kg se vede imbunatarire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura tu stii cel mai bine. Si eu am fost in aceeasi situatie, amh mic, aveam aproape 38 ani la fiv 3 si am incercat sa caut un laborator bun, eventual cu embrioscop, si un medic care sa imi propuna un protocol care sa ma ajute. Eu iti doresc mult succes si sa fie fiv ul castigator

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Legat de calitatea ovocitelor am auzit mai demult o chestie...nu am vazut(pt ca nici nu am cautat) vreun studiu,era o varianta pe care mi-o daduse medicul meu si am vazuto si la ceva emisiuni la tv.Noi ne nastem cu un numar de ovocite,din care se selecteaza lunar in mod natural 1 maxim 2.La barbati spermatogeneza dureaza 3luni si e influentata si genetic dar e in permanenta schimbare.La noi informatia genetica se pierde odata cu varsta,dar poate fii doar o imbatranire a celulelor nu o reala pierdere a informatiei.La fiv cand se face stimulare se recruteaza din ovocitele care in mod natural s-ar pierde(in mod natural s-ar selecta doar 1) si o varianta de a obtine un ovocit calitativ e de a face un fiv pe ciclu natural.Daca se iau in prealabil suplimente/vitamine si se modifica putin stilul de viata rezultatul nu cred ca nu ar fii unul pe masura.Doar aici pe forum am citit o gramada de cazuri cand s-a obtinut doar un ovocit sau cand dupa o stimulare nereusita fetele au ramas gravi natural(asta cand exista aparatul reproducator intact) de unde a rezultatul si vorba "unul si bun".

    Zomactonul din cate stiu eu Sele, e un hormon de crestere deci ajuta mai degraba la cantitate,nu la calitate.

    Daca pt problemele de imunitate faceti ceva eu cred ca un fiv pe natural poate fii o varianta buna.Dar,nah....fiecare cred ca se gandeste si la partea financiara si spune ca in banii aia macar sa ai mai multi puiuti ca sa ai de unde pierde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...