Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sfătuiți-mă ce să fac


MaryIs

Recommended Posts

Maryls, eu nu iti pot da nici un sfat. Cunosc copii cu sindrom Down, o fetita care merge la aceeasi scoala cu baiatul meu si are capacitatea mentala de a urma cursuri normale in aceasta scoala, si un baietel de vreo 12 ani, care, mental, e la nivelul varstei de... poate 5 ani. Nu l-am auzit vorbind aproape deloc.

 

Personal, eu as renunta la o astfel de sarcina. Dar sa indemn pe cineva sa faca asta nu pot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am auzit ca in tarile mai avansate medical decat a noastra se implanteaza cate un singur embrion dupa FIV ca sa minimezeze riscul unei sarcini gemelare. La noi sunt mai cu hei-rup din pacate.

 

Foarte dureros mi se pare de riscul de 10-20% pentru copilul sanatos. Ma uit la copiii mei si nu cred ca as risca cu 10-20% viata unuia dintre ei pentru a nu avea un frate cu SD.

 

Dar, bineinteles, nu e usor sa cresti un copil cu SD.

Hotararea trebuie sa o luati voi in cuplu pentru ca voi traiti consecintele hotararii, oricare ar fi ea si nu trebuie sa va justificati fata de nimeni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

draga Marylis, e o situatie dificila insa voi trebuie sa luati hotararea dupa ce spune inima voastra.

 

Voi doi, tu si sotul tau stiti ce e mai bine pentru viitorul familiei voastre. Iar tu, ca viitoare mamica stii cel mai bine care este capacitatea ta ...

 

multa sanatate si orice decizie veti lua, e cea buna.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur pt voi ca aveti taria sa pastrati si fetita si aveti incredere in Dumnezeu.

 

sigur , cu Dumenzeu veti reusi, iar aceasta fetita va va lumina viata.

 

am intilnic citeva cazuri de copii cu D extraordinari, vorbeau , se jucau...au fericire pe chipul lor de nedescris.

 

am citit cindva o povestire adevarata despre parintii unei fetite cu Down , daca o voi gasi o sa ti-o postez. dar spuneau ca e ca soarele in viata lor, e in cadou deosebit.

 

iti doresc din inma sa te bucuri de aceasta sarcina, Dumnezeu sa va ocroteasca si sa aveti sanatate...si multe , multe bucurii.

 

Down din cite am auzit, nu mai e ce era o data, lumea s-a mai obisnuit cu ei...si au inceput sa-i inteleaga si sa le vada adevarata frumusete interioara care radiaza.

stiinta e mai avansata,reusesc sa termine o scoala, multi reusesc sa traiasca independent, sa aiba joburi, sa isi traiasca viata.

 

ma bucur pt voi , pt decizia luata.

 

Domnnul sa va ajute!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...