Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Facultatea in SUA - cum? cand? unde? de ce?


Recommended Posts

Antmil sunt perfect de acord. Cand vorbim de admiterea la college nimic nu este previzibil. Nu exista 2 experiente la fel, doar niste ghiduri Foarte generale. Ai dreptate nu se "pupa" doua experiente . Doar cine trece prin procesul Asta realizeaza ca nu a albit degeaba:) . Sunt Foarte multe chichitze si nu Ajungi cred niciodata sa stii pe toate. Eu mi am luat informatie cat am avut nevoie si tot am consumat Ani buni sa o procesez cum Trebuie. 

In Ca sunt "numai  "100 de coleges...  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Imi cer scuze ca v am bombardat cu atatea articole in engleza, nu vreau sa va acaparez subiectul dar mi se pare ca se arunca prea usor cu informatii de tot felul de personae care desi au informatiile corecte le prezinta eronat. Eu de exemplu nu cred ca Michelle nu stie ca in Ca , faci facultate gratis la un venit sub 80k. Bine un amanunt ar fi Acela ca trebuie sa intri la facultate Mai Intai!! Ea a afirmat aici ca venitul mediu la ea in oras e de 40k si lumea nu Isi permite sa Isi trimita copiii la Facultate. 

 

am aflat zilele trecute  cand s-a inceput discutia...

inca nu ma precipit cu facultatea mai sunt 5 ani si se pot schimba multe (eu sper in bine)....si sper sa nu se mai lege de casa mea.

 

nu am spus 40k venit mediu in orasul meu...am spus  ca 40k  e un salariu net (cash in mana dupa ce se ia taxele)

 

katy iti multumesc mult, te rog  continua, ne dai f multe informatii f utile...si sunt sigura ca tu si cine a mai trecut prin sistem poate sa spuna, sa dea informatiile adevarate, decit restul din noi care luam ce se prezinta pe net....si chiar nus tim ce e real si ce nu e.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle citeste informatiile pe rand...nu mai amesteca 80k cu 150k si asa mai departe.

  Sub 80K venit  este tuition free atata timp cat  locuiesti  in  propritatea principala si anu ai alte proprietati pe care le folosesti ca venit.  ....Poate sa valoreze casa si 3 milioane nu se considera! Am specificat la un moment dat ca proprietatea in care locuiesti ( studentul cu parintii) nu este considerata asset!  bucura-te! Assets inseamna altfel de savings sau investitii.

 

Excluded assets—the following are NOT reported on the FAFSA:

 

Possessions

such as a car, a stereo, clothes, or furniture. (:D zau ca asa  scrie in formularul FAFSA, deci nu iti cer sa inventariezi sifonieru nici scaunele din sufragerie:))) Sa mai spuna cineva ca nu sunt americanii geniali la explicatiile despre cum  sa com[pletezi un formular)

 

A family's principal place of residence, even if it is part of a business.

 

A family farm

(including equipment, livestock, etc.)

 

Retirement plans and whole life insurance.

The value of retirement

plans—401(k) plans, pension funds, annuities, non-education IRAs,

Keogh plans, etc.—is not counted as an asset, but distributions do

count as income;

 

Mai mult de atat, legea pe care a dat-o Brown si ridica limita la 156K e valabila pt. 5 ani adica atat cat probabil e el guvernator. Apoi urmatorul cine stie cu ce o mai veni. poate face scoala gratis cu totul :). Nu imi fac iluzii degeaba.  banii pentru  financial aid  statul ii ia cumva inapoi prin taxe, am impresia ca in California este procentul cel mai mare pe income tax....Pare ca statul iti face un favor dar de fapt iti baga mana in celalalt buzunar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

poti sa mi spui ce inseamna "Home equity, capped at 1.2 times annual income"

Michelle zau asa , nu stiu cat intelegi ...Desi tu zici ca ai inteles...

Inttrebarea de mai sus e pusa la misto? Eu ma repet aici ca principal residency home nu se considera asset si tu intrebi de home equity capped at 1.2 times annual income? La ce e equity asta? La casa ta proprie si personala? Am scris mai sus ca poate sa valoreze milioane FAFSA nu te intreaba de ea! Nu ii intereseaza casa in care locuiesti. Doar vilele de vacanta  din caraibe, resorturile din insulele exotice si alte investitii fancy:D. Asseturile se iau in considerare la cealalta aplicatie (CSS) pentru scolile care nu accepta FAFSA, cele private si de top care nu sunt foarte generoase cu financial aid. Le cred si eu , la ce rate de adsmitere au de ce si-ar bate capul prea mult cu ajutoarele...

 

Incearca atunci cand vrei sa aflii ceva sa nu mai trunchezi informatiile gasite pe net, ca de exemplu fraza asta de mai sus. Daca puneai tot paragraful din care ai luat-o sunt sigura ca spuneau care e diferenta si ce inseamna....Mi se pare nedrept pentru cei ce citesc sa ia o propozitie aruncata aici de pe net si sa o citeasca in contextul adaugat de tine.

 

Home equity, capped at 1.2 times annual income inseamna ca la un salariu de 50k si o casa care are 500k!!! equity atunci numai 60k e luata in considerare ca  equity. Dar asta este valabil  numai pentru anumite colegii private nu toate si acestea sunt foarte putine la numar. Restul de scoli private, pe buna dreptate iau in considerare adevarata valoare a home equity pentru ca nu e drept ca cei cu low income dar cu valoare pe casa  sa ia tot ei ajutor  in timp ce ceilalti sa plateasca si casa si scoala si taxe la greu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy mai ai un pic rabdare cu mine...nici vb sa fac misto...dar acum ma familiarizez si eu un pic cu sistemul

 

 

Am inteles de fin aid dat pt fac de stat...dar si asta e iffy...daca aplica si nu l accepta ca a aplicat.

 

M am referit la assets pt fac care nu accepta fafsa...la fac private.

 

La Stanford am gasit acea expresie si nu am inteles ce inseamna....stiu, stiu...ca sansele sumt ff mici...dar vroiam doar sa inteleg ...

 

De aici am luat citatul

http://financialaid.stanford.edu/site/faq/index.html#faq_20

For applicants who report total annual parent income up to $125,000, we generally consider "typical assets" to be an adjusted total net worth of less than $300,000. Adjusted total net worth usually reflects the sum of the following amounts:

  • Cash, savings, checking
  • Investments
  • Home equity, capped at 1.2 times annual income
  • Equity in real estate other than the home
  • Business net worth

We do not include formal retirement assets (401k, 403b, IRA, Keogh) in our analysis. The Financial Aid Office reserves the right to make the final determination of the expected family contribution, in consideration of all factors affecting a family's overall financial situation and ability to pay.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand avea fii-mea in cap studentia in USA am inceput sa ma interesez de aici:

http://www.csuci.edu/international/admissions/graduate.htm

 

Pentru ca ar fi fost aproape de familie si nu trebuia sa stea in campus.

Intre timp a venit marea razgandeala.

 

si inca nu s-a vorbit de admiterea la medicina care este si mai complicata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pașii care trebuie urmați de copii (vorbesc de cei din State, nu de cei care vin ca studenți internaționali...eu nu am cunoștințe despre procesul internațional) sint cam la fel: note bune (GPA serios) in liceu, și scoruri bune la SAT și ACT (ACT a devenit mai popular in ultimii ani). Dacă ești printre primii in "graduating class", atunci șansele sa intri la o facultate buna și sa ai ceva ajutor financiar bazat pe merit, sint bune către foarte bune.

 

Procesul de admitere este opac in partea facultății. In fiecare an, fiecare facultate (admission officers) au o idee generală cam ce fel de clasa (componenta) vor sa aibă. Procesul este subiectiv. Fiecare admission officer are ideile lui/ei despre cum se potrivește un potențial student in facultatea respectiva. Aici vorbesc strict de cum decurge departajarea între doi studenți similari la note și scoruri. De aici provine "ceata"...unii vor muzicieni, altii vor voluntariat, altii vor sport sau lideri, etc.

 

Daca discutam Ivy League (Harvard, Yale, MIT, etc) deja discutam de un complet alt proces fata de facultățile "de mijloc".

 

 

Important este sa fi realist...sa îți cunoști copilul și buzunarul și sa te orientezi ca atare. Da, este un proces extrem de greoi, multă informatie însă nu este ceva imposibil.

 

Da, dacă vrei neaparat sa te gândești ca nu îți bati capul cu așa ceva și doar sa te lamentezi, probabil ca vor exista doar nemulțumiri și noduri in papura. Exista posibilități ... însă pentru asta trebuie sa fii deschis, receptiv și mai ales conștient ca trebuie ca facultatea sa se potrivească copilului și sa ii facă plăcere sa meargă la scoala iar parintele sa fie capabil sa plătească fără sa ajungă in sapa de lemn.

 

Un echilibru este de preferat...se ajunge greu acolo, însă nu este imposibil. Statisticile ne pot duce pina la un punct...însă acest proces este atit de diferit de la o persoana la alta ca este aproape imposibil de generalizat. Tocmai pentru ca procesul e opac la departajarea dintre studenți similari, nu poți spune cu certitudine ca ceea ce s-a aplicat la X se va aplica la Y. Fiecare facultate are particularități.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult de așteptările copilului, ale părintelui, ale relației dintre ei, ce domeniu vor sa studieze (aproximativ)...sint foarte multe variabile.

 

Daca as sfătui le cineva, as zice sa înceapă cu o idee cam cit de mult își poate permite o familie sa plătească. Apoi, începi sa te uiți la facultățile publice din stat.

 

In general, depinzind de note și scoruri la teste (SAT, ACT), aplici la facultățile "de mijloc", 2-3 de "vârf" (reach schools) și 2-3 de "jos" (safety school). Tocmai pentru ca nu știi exact cum decurge procesul de admitere intr-un anumit an, trebuie sa răspândești aplicațiile in mai multe direcții. Acum, in ultimii ani, totuși au început sa se aplice la mult mai multe scoli decit in trecut. Unde acum 20 de ani un licean aplica in general la 6-7 facultăți, s-a ajuns la 10-15 și chiar mai multe aplicații (in generația lui fimiu mare a fost o fata care a aplicat la 45 de facultăți). Normal, asta tulbura statisticile și mai mult (rata de admitere, rata de aplicanti, rata de înrolați). De aceea spun ca statistica ne duce pina la un punct.

 

Exista diferențe între facultățile de stat, de oraș și private. Exista diferențe între "in state" și "out of state" la facultățile publice. Vorbesc de prețuri. In plus fata de "tuition" se plătește "room and Board" care sint relativ similare. Depinde de copil dacă vrea sa stea acasă sau sa plece. Depinde de părinte dacă îl lasă sa plece.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...