Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Depresie&Anxietate&Atac de panica


Recommended Posts

Buna tuturor.o problema des intalnita in ultima  perioada la cat mai multi tineri printre care si eu.prb mea incepe acum 7 luni cand eram la munca si dintr o data mi sa facut brusc rau .au venit cei de la smurd unde m au transportat la urgenta floreasca. Simptomele au fost urmatoarele stare de rau de lesin sufocare tremuraturi.mi sau facut analize la urgenta in urma careia mi sa pus diagnostic de atac de panica.mi sa administrat o perfuzie dupa care am fost ca noua, nu mi venea sa cred cat de bine ma simt dupa o simpla perfuzie.mi sa recomandat control de specialitate la psihiatru. Eu am luat o ca pe o gluma (cu siguranta eu nu am sa merg la pshiatru asta pt ca nu sunt nebuna) La cateva zile mi se face rau iar aceeasi prb, tin sa mentionez ca pana n momentul respectiv nu am avut nici un fel de prb de genul.Ulterior am luat o mai on serios si am mers la dr pshiatru, de atunci iau tratament insa sunt zile in care tot nu ma simt ok.Pareri Sugestii despre aceasta boala daca le putem impartasi impreuna.multumesc.

asta cu eu nu merg la psihiatru ca nu sunt nebun e doar o frica de ce spun altii daca aud ca merg acolo.  pana la urma fiecare ar trebui sa mearga acolo unde crede ca se poate vindeca.  

 

conteaza analizele sangelui dar conteaza foarte mult si mediul in care traiesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu stiu o tinara caruia I se face rau si lesina, de fiecare data cand are o durere (indigestie, migren...chiar si raceala) . dupa ce a fost la mai multi doctori toti I-au spus ca at fi sensibila la durere...si asta e o reactie a organismului sa nu mai simta durerea.

 

personal am assist la una din crize de lesin, in timp ce o durea stomacul.

 

nu ia nici in fel de medicament. are 13 ani, dar crizele au inceput in urma cu 3 ani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea ca un psiholog ar ajuta mai mult decât un psihiatru. Cele de mai sus nu se încadrează la boli psihice.  [flo2]

 

 

Mihaela, nu stiu cum e in Ro, insa in Franta psihologul te face doar sa vorbesti (sa dialogati sau monologati) si nu are voie sa prescrie medicamente. 

Psihatrul (in care as avea mai multa incredere) e capabil sa detecteze si disfunctiuni, de exemplu in productia de serotonina, 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu stiu cum e in Ro, insa in Franta psihologul te face doar sa vorbesti (sa dialogati sau monologati) si nu are voie sa prescrie medicamente. 

Psihatrul (in care as avea mai multa incredere) e capabil sa detecteze si disfunctiuni, de exemplu in productia de serotonina, 

Asa este si in Germania,insa primul pas ramine psihologul,doar daca el nu nu rezolva problema(nici aici nu dau tratamente psihologii),ajungi la psihiatru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea cea mai buna din Ro, a suferit de atacuri de panica. Erau de genul celor descrise de Viviana. A fost atât de rău in unele situații ca a mers la spital de câteva ori. Același scenariu ca la Camy. A început la psihiatru ca așa au trimis-o și a fost și mai rău, nu a ajutat-o tratamentul, căci psihiatrul nu face altceva. Cineva a îndrumat-o către psiholog și după cam un an de terapie, a făcut psihoterapie, a scăpat de ele. 

 

Acuma nu știu dacă e general valabil, la ea a funcționat și am scris in ideea ca e o varianta. Poate chiar tratament psihiatric combinat cu psihoterapie sa fie o soluție. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor si multumesc tare mult pt incurajari.am nevoie de pareri de sfaruri ce simptome ati avut cand se produceau atacurile de panica.la mine atacurile de panica se manifesta prin stare de ametela de rau,sufocare lipsa de aer  si dezechilibru greata stare de voma si imi amortesc mainile si picioarele este o stare groaznica dupa care ma ia salvarea.am fost la pshiholog am facut circa 6 sedinte insa nu m au ajutat prea mult.iau cipralex si anxiar am momente cand sunt bine am momente cand am stari de rau de ameteala si voma ,trag aer in piept de cateva ori si ma mai linistesc.nu credeam ca atacul de panica iti poate da atata bataie de cap.acum 2 sap am fost la dr mea pshiatra care ma urmareste i am spus exact ceea ce simt si mi a facut foaie de internare care este valabila 1 luna.sincer nu m am dus dar starile pe care tot continui sa le am ma imping spre internare, nu mai suport starea pe care o am e groaznica si daca se finalizeaza si cu lesin e si mai grav

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camy, daca spui ca te ajuta sa respiri, incearca respiratia in 4 timpi.

 

Inspiri numarand in gand pana la 4(trebuie sa-ti inchipui ca duci aerul prin corp si-l opresti la 3 degete sub buric), tii aerul numarand iarasi pana la 4, expiri (numeri pana la 4) si faci pauza numarand iarasi pana la 4. Si apoi repeti.

In timpul respiratiei te gandesti doar acolo, fara sa-ti fuga gandul nicaieri. Repeti de cateva ori pana te linistesti.

Pentru inceput, poti face exercitiul asta si in starile de bine, ori de cate ori iti aduci aminte. E ca un exercitiu pentru creier, care iti aduce o stare generala de bine.

In momentul in care simti ca se instaleaza atacul de panica si incepi sa faci respiratia, creierul isi reaminteste si transmite corpului acea stare de bine cu care s-a obisnuit anterior.

 

Acest tip de respiratie e recomandat in starile de anxietate, de frica, emotie etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...