Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Calendarul gradinarului vesel(32)


Recommended Posts

Și aseară am stat doar puțin pe terasa ca se simțea miros de fum, dar a adiat un pic vintul și la dus în alta parte , astfel am reusit sa f dormim cu geamurile deschise.

Mi am rupt piciorul , plimband cățelul...am călcat într-o parte când eram incaltata în papuci.am o fractura "cupiod". Pe unde merg lumea ma întreabă cum s a întâmplat . sotul mi a spus ca e prea plictisitoare întâmplarea mea...mai bine sa glumesc ca am fost Skydiving ...

Merg f bine cu cizma, sa dea Dumnezeu sănătate cui a inventat o...dar treb sa am grija la fiecare pas și treapta ca ma pot dezechilibra usor.

In casa am peste tot trepte,pana la dormitor master 10, la william 8, la terasa 5...pana la garaj alte 10( casa are 3 nivele) .noroc ca bucatarie, living, biroul meu ,bai și alt dormitor la am toate pe un nivel.

cand merg se aude zgomot parca sunt captain Hook...merg cu un papuc la fel de înalt în celalalt picior sa fie la aceeași înălțime. 

Reușesc sa fac ceva exerciții când sunt cu ea, stretching ( ma ridic greu de jos) , când conduc o scot, pun papucul...apoi o pun la loc.

Dar William a inceput sa conducă el si e mai usor...vb vine usor,   cred ca am albit, treb sa ma vopsesc la par.

Michelle dar de ce trebuie sa dormiti cu geamul deschis? Nu aveti aer conditionat?

 

Ce fel de papuc ai avut cind ti-ai sclintit piciorul, de ala cu platforma inalta? Eu mi-ai sucit piciorul cind eram incaltata cu astfel de sandale si ma mir si acum cum de am scapat asa usor, In ultima vreme umblu numai cu sandale cu toc jos. Nu numai ca sint comode, dar nu ma mai supara nici artrita din genunchi,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Michelle dar de ce trebuie sa dormiti cu geamul deschis? Nu aveti aer conditionat? Ce fel de papuc ai avut cind ti-ai sclintit piciorul, de ala cu platforma inalta? Eu mi-ai sucit piciorul cind eram incaltata cu astfel de sandale si ma mir si acum cum de am scapat asa usor, In ultima vreme umblu numai cu sandale cu toc jos. Nu numai ca sint comode, dar nu ma mai supara nici artrita din genunchi,
nu suportam zgomotul de la AC...chiar daca nu e tare...acel hum e prea mult zgomot noaptea. Eram in flip flops plati de la Clarks...

desi am platfus, port mai mult sandale, pantofi cu toc...dar culmea ca niciodata nu m-am impiedicat in ei.

ma impiedic mai mult in ce e plat, flat ...cum se zice . in urma cu vreo cativa ani, m-am impiedicat pe driveway la vale (eram in adidasi)...am mai cazut prin backyard cand erau multi bolovani, prin casa, pe scari de cateva ori, cred ca eram tot in papuci.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, e impresionant ce zici. Una e sa vezi la TV incendiile din California si alta sa auzi ce se intimpla de la locuitorii de acolo.
e ceva cumplit cu incendiile. acum 2 ani, cand a ars orasul Paradise (parca 80%), in renumita Napa viile care le aveau de generatii, ard casele oamenilor, raman oamenii fara nimic.citeodata au doar 15 min sa iasa pe usa. am vazut un video imi da si acum chills,o prietena cu familia au trecut cu masina prin foc pur si simplu...si se rugau cu totii, cat puteau la Dumnezeu sa ii scape. focurile astea au multe cauze, schimbarea climei, legile proaste de mediu, neglijenta companiei electrice, casele facute te miri pe unde in zone care nu ar fi trebuit, neglijenta oamenilor, sau puse intentionat de idioti sau din prostie.
Acum multe asigurari nu ne mai asigura casele, altele la care treb sa platim mii de $ in functie de zona de risc in care ne aflam.  Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu iubesc sa dorm cu geamul deschis. 

Si la mine a ars azi noapte ceva, ca am auzit masinile de pompieri si politie. Ce am citit pe un grup cica ar fii cladirea unui club de fotbal local.

Accident sau act intentiont?

 

Eu nu pot sa dorm cu geamul deschis. Nu am plasa decit la geamul de la baie si mi-e prea frica de oarece bestiole care ar putea intra (casa e fara etaj).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi place la vremea din California ca vara nu e umiditate și în marea majoritate a nopților scade temperatura și e f plăcut cu geam deschise, chiar daca ziua e ff cald. 

desigur mai sunt și excepții, câteva nopți pe luna când nu se răcorește noaptea și e mai multa umiditate.  atunci răcorim bine înainte,  ne mai trezim noaptea maindam drumul la AC ...dar e groaznic, f greu de dormit, eu nu pot.

 

Noi avem plase la toate geamurile, avem țânțari în zona,dar muște parca sunt putine.

F rar se  se întâmplă să intre vreo musca ceva în casa si nu ne lasă Pepper pana nu o omoram. Țânțari nu mi amintesc când a întrat ultima data.

in schimb dacă las usa deschisa la terasa mai întra câte un pui de lizard ...abia îl scap sa nu-l omoare/ mănânce Pepper. în zona sunt serpi, chiar și cu clopoței, am avut și noi unul in curte. Mai sunt lei de munte, coioti, vulpi și multe căprioare.  Dar cu cât se construiește în zona, se răresc. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pun plase pt ca nu e cald  suficient ca sa poti dormi cu geamul deschis decit citeva zile, saptamini (daca avem noroc). Anul asta iulie si august au fost ploioase si friguroase - saptamina trecuta eram pe la 21°C maxi, saptamina asta au urcat temperaturile la 30 °C si de luni scad din nou la 23 °C. Aici nu are nimeni plase pt case ca ale noastre. Unii au pt ferestrele de acoperis. Insa nu sint ca in România, pe cadru, cele vazute aici sint fixe, dupa aia nu mai poti scutura nimic pe fereastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...