Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Calendarul gradinarului vesel(32)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am in fata terasei 5 portocali si un mandarin. E o plăcere sa stau afara in mirosul asta.

min spatele casei am pus 2 lămâi si un mexican Lime. Am crezut ca s a dus limeul in iarna asta de la frig di ploi , ii cazusera toate  frunzele dar cum i am pus fertilizator a prins viata. 
Maslinului Kalamata ii merge f bine , la cel Piccolino  nu prea…

imi pate rău ca nu am pus un Mango si un avocado pana acum dădeau rod. 
vecinii au meri si piersici dar le maninca veverițele aproape tot rodul 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit si eu in sfirsit sa-mi cumpar flori.Aoleu...ce scumpe mai sunt!!!

 

Mi-am luat si hortesnii-sunt asa frumoasae, sper din suflet sa se prinda, insa intrebarea este...ce fac cu ce a ramas din narcise si zambile? Se taie sau se lasa sa se usuce singure?(arata cam urit in stadiul asta...).

 

Si voiam sa mai intreb daca narcisele si zambilele se inmultesc singure, de la an la an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoase hortensiile! Tin pumnii sa se prinda toate! 

Eu nu prea le fac nimic lalelelor /narciselor dupa ce termina de inflorit. Frunzele am inteles ca nu e bine sa le tai, pentru ca ajuta bulbul sa acumuleze nutrienti sa reziste peste iarna. Bulbii daca ii lasi in pamant, la anul ies din nou fara sa le faci nimic. Si in general scot bulbi mai mici pe langa, mai ales lalelele. Doar ca odata la 2-3 ani e bine sa ii scoti in iulie-august si sa ii replantezi in octombrie-noiembrie. Daca nu ii scoti mai multi ani, vor inflori mai putine si se vor usca /vor putrezi bulbii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu sunt super ofticata, muncesc ca un rob in gradina si nu sunt multumita de rezultate. Gandacii de colorado au inceput sa-mi manance cartofii, deja un sfert au ramas fara frunze desi i-am stropit de 3 ori.

Ardeii sunt decenti, vinetele insa au stagnat, le-am pus de 3 saptamani si tot asa arata, nicio frunza noua.

Nu am nicio caisa in cei 2 caisi, vreo 4 piersici, nicio piersica plata, mere, cirese si pere sunt ceva, alune destul de putine.

Mararul s-a ars, nu mai e verde si frumos, ceapa are viermele sarma, nu toata dar am gasit destule afectate.

Incerc sa fac totul cat mai natural dar nu se mai poate.

Florile in schimb sunt o minunatie, acum au inflorit iasomia, caprifoiul si multi trandafiri. Este o incantare sa stai pe terasa si sa inspiri aerul parfumat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum se inmulteste "Palma maicii domnului"?

 

Eu am sa aduc citeva fire sa le planten in gradina, un vecin de-al tatei, a plantat cite un fir, direct in pamint.Le urmaresc de citeva zile si nu par da le  earga rau  nu-s ofilite.

 

Am rupt si eu citeva fire, le tin in apa, cind vin acasa, am sa le planten si eu direct in pamint.

 

Voi ce stiti de planta adta si inmultirea ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...