Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 144


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetele Multumesc  [flo2]  voi vedea luni ce va fi, dar mi-am luat gândul de la sarcina, măcar imi va fi ușor luni sa accept. 

 

M3ryro ma gândeam de Budapesta ca e mai aproape de mine, cu toate ca auzisem si de Dr. Tayfun numai de bine. Oricum acum e devreme sa iau o hotărâre, sa vad ce fac cu ceilalți 3. Oricum acum financiar nu stau bine pt a merge la el. Si stiu ca cu trecerea timpului scad si șansele, dar nu am ce sa fac deocamdată. Multumesc pt îndrumare. 

 

 

 EllaMari1981, si eu as face exact la fel. De fapt am fost in situatia ta, si am ales sa le dau o sansa embrionasilor care ii aveam; nu as fi putut suporta ideea de a-i distruge. Totusi 3 embrioni inseamna cel putin 2 ET-uri, si nu ai de unde sti cum vor evolua ceilalti. Plus costurile sunt multt mai mici la ET, decat la FIV.

 Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela Mari, Intru rar sa citesc, dar ai scris de un subiect care mă interesează, cu testarea. :)

In primul rand felicitări pentru sarcina. Iti tin pumnii sa continue. Eu zic că e bine. La mine cand s-a oprit sarcina aveam beta 2000 prin sapt 6-7. 

Referitor la embrionii rămași nu mai ai cum sa ii testezi. Pt ca ar trebui sa ii supui la doua decongelari.

Si parerea mea, am citit destul de mult este o mare sansa sa arunci un embrion bun in urma testării. Daca are putine defecte sunt șanse mari ca embrionul sa se repare. Dar odata ce testezi si ei gasesc in una doua celule monozomii sau trizomii este catalogat ca fiind cu defect. 

Asa ca daca cumva nu e ok sarcina, mai bine ii transferi. Nu stii care e bun. 

Eu sper sa ii transferi cand o sa vrei sa faci bebe 2.

Baftă multa! Sa fie o sarcina cu bebe la termen!

http://drgeoffreysherivf.com/pgs-in-ivf-are-some-chromosomally-abnormal-embryos-capable-of-resulting-in-normal-babies-and-being-wrongly-discarded/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Analizele mele arata asa:

Estradiol 196 ( fata de acum 2 sapt cand era 500)

FSH 14 ( fata de acum 2 sapt cand era 2)

LH 4,3 (2,58 acum 2 sapt)

Progesteron 5,86 (0,4 acum 2 sapt)

TSH 1,55 (1,4 acum 2 sapt)

Mentionez ca toate analizele (si de ieri si de acum 2 sapt au fost facute in ziua 2). Eco voi face abia la sf sapt viitoare.

Cu analizele astea presupun ca nu pot face transferul. Si poate ca ar fi mai bine sa mai astept, poate isi revine si organismul meu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, Moon, Velvet  [flo2] 

 

Marushelu, la mine beta e 20314 si as intra in sapt a 8-a ceea ce e destul de mică valoarea.  Nu stiu ca sa mai zic si cred, voi vedea luni dimi cum e. Probabil ca Dr nu-mi va transfera pe rând embrionasii ci toți o data fiind 2 mai slabi cu unul bun. Am fost inspirata când am ales sa nu-mi fie toți 3 cei mai buni transferați ci doar 2 ca sa mai am unul de rezerva. Pe ceilalți nu stiu cat ma pot baza fiind cu fragmentatii. Probabil le voi da o șansa cu toate ca imi e fff greu sa trec iar prin asta, chiar daca nu e o regula ca se va întâmpla la fel dar mintea noastră nu o putem controla sa nu ne gândim ca se poate întâmpla.   [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, Moon, Velvet  [flo2] 

 

Marushelu, la mine beta e 20314 si as intra in sapt a 8-a ceea ce e destul de mică valoarea.  Nu stiu ca sa mai zic si cred, voi vedea luni dimi cum e. Probabil ca Dr nu-mi va transfera pe rând embrionasii ci toți o data fiind 2 mai slabi cu unul bun. Am fost inspirata când am ales sa nu-mi fie toți 3 cei mai buni transferați ci doar 2 ca sa mai am unul de rezerva. Pe ceilalți nu stiu cat ma pot baza fiind cu fragmentatii. Probabil le voi da o șansa cu toate ca imi e fff greu sa trec iar prin asta, chiar daca nu e o regula ca se va întâmpla la fel dar mintea noastră nu o putem controla sa nu ne gândim ca se poate întâmpla.   [flo2]

 

 

 Ella Mari nu stiam in ce saptamana esti, la mine la 6s2z se vedea si embrionul si activitate cardiaca, deci da la 8s ar trebui sa se vada, dar .... speranta moare ultima. Eu, personal, nu as accepta trasnfer de 3 embrioni, din ce in ce mai multe studii arata ca nu aduce sanse in plus astfel de embriotransferuri, dar decizia iti apartine. Ia-o pas cu pas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, acum mi-au fost transferați 3 embrionasi, 2 fff buni si unul slăbuț si doar unul s-a prins. Mi-au fost transferați 3 pt ca am avut endometru de 6,7. Duminica as avea 8 sapt de la ultimul cm si 6 de la punctie. Dr meu din ce am observat ca imi calcula sarcina de la punctie pt a vedea inimioara, ca a pus-o pe asistenta sa calculeze când as împlini 6 saptamâni. Dar din tot ce am citit ar fii trebuit sa se vadă embrionul. Dr care i-a ținut locul zicea ca e posibil din cauza hematomului care este destul de mare sa apese sarcina si sa nu se vadă embrionul. Acum Dzeu știe ce e acolo, cert e ca nu-mi mai fac speranțe ca apoi sa fiu iar dezamagita ca am sperat. Ma duc luni pregătită pt a primi vesti rele si măcar evit dezamăgirea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, acum mi-au fost transferați 3 embrionasi, 2 fff buni si unul slăbuț si doar unul s-a prins. Mi-au fost transferați 3 pt ca am avut endometru de 6,7. Duminica as avea 8 sapt de la ultimul cm si 6 de la punctie. Dr meu din ce am observat ca imi calcula sarcina de la punctie pt a vedea inimioara, ca a pus-o pe asistenta sa calculeze când as împlini 6 saptamâni. Dar din tot ce am citit ar fii trebuit sa se vadă embrionul. Dr care i-a ținut locul zicea ca e posibil din cauza hematomului care este destul de mare sa apese sarcina si sa nu se vadă embrionul. Acum Dzeu știe ce e acolo, cert e ca nu-mi mai fac speranțe ca apoi sa fiu iar dezamagita ca am sperat. Ma duc luni pregătită pt a primi vesti rele si măcar evit dezamăgirea.

 

 Uite aici calculatoare bune pt varsta sarcinii: http://www.ivf.ca/fet5dayduedate.php

http://www.ivf.ca/fet3dayduedate.php

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...