Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 144


Recommended Posts

Si eu sm trăit intr-o familie săraca si înțeleg lipsurile f bn.

Eu vreau sa ofer copiilor meu tot ce au NEVOIE,copii pot creste si fără jocuri noi in fiecare zi sau hăinuțe noi in fiecare sau bani de buzunar in fiecare zi,fără tablete ultraperformante sau mai stiu eu ce,atata timp cat noi ca părinți le oferim tot ce este necesar sa crească si sa aibă o educație care sa ii ajute in viața asta e tot ce contează,majoritatea cuplurilor au credit la bănci in ziua de azi,si la o sarcina naturală te Pregătești pt naștere si o eventuala cheltuiala pt menținere a sarcinii.Eu ramân la părerea mea ca nu se compara 3-5mii de euro plătiți dintr-o data cu creșterea unui copil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Problema ca s-ar putea sa fie vorba de mai multe fiv uri ,cate mii de euro trebuie sa aruncam sa obtinem un copil fara nici o garantie sau macar o reducere ,cine nu isi permite face credite ca este greu sa dai cateva mii de euro odata ,nu toata lumea e bogata cu copii si se descurca nici noi nu am fost bogati si am crescut deci cine alege sa faca copil sunt sigura ca are si cu ce sa.l creasca.dar nici nu sunt de acord din munca grea si sacrificii sa imbogatesc clinicile de fertilitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o prietena care gandeste ca Deutza,ca de ce sa faca copil ca sa il chinuie si sa nu aiba ce.i oferi,cu toate ca starea ei materiala nu e asa grava cum vede ea,eu invers ca Dana0.Am fost un copil fericit si alintat de parinti/bunici/unchi/matusi.Chiar daca ai mei s.au chinuit sa ne creasca si am avut destule neajunsuri materiale dar ne.au oferit iubire si fericire , le multumesc pt asta dar pt mine a contat muuult mai mult iubirea si grija primita decat partea materiala.Intr.adevar e greu,acum nu am bani de alt fiv si nici refinantare nu am reusit sa fac dar o sa se rezolve si treaba asta.Asa ca Deuta,eu sunt ferm convinsa ca o sa fii o mama suuuupeeeerrr pt copilasul tau si o sa .i oferi tot ce poti tu mai bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Denisa,da,imbogatim clinicile de inferitlitate si nu zic de mine cu 1 fiv deocamdata,zic de Dea sau Velvetina sau alte fete care au multe fiv.uri si sa fim realiste,sunt bani nu gluma,bani stransi din greu.Dar stiti ceva,prefer sa dau toti banii astia ca sa am si eu bebe,ca si daca nu incerc si zic ca nu am cu ce sa.l cresc si nu o sa am copil,chiar ca nu  am ce face cu banii intr.o viata pustie oricum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum sa nu dai tu  cu pietre Deutza,dar nu cumva simti ca nu mai poti si vezi visul de a avea un bebe si mai indepartat?La cum te.am cunoscut de puternica simt ca ai o cadere.Scuza.ma daca ma insel.Si eu sa stii ca ma gandesc?si daca nu o sa fie ce sa fac acum,sa ma omor?nuuu,cred ca o sa.mi smulg din par pana constientizez si o sa traiesc mai departe.Sunt atatea cupluri sau femei singure fara copii.Glumesc cu al meu(care el e ffff optimist,nu ca mine)lasa cucule(asa ne alintam)si daca nu o sa avem copii strangem bani si facem vacanta in Dubai sau in alte locuri mai exotice.Ca doar nu o sa murim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigura ca o sa fim

toate niste mame extraordinare!!

Pentru mine personal contează mai mult iubirea,Armonia in familie decat orice.

O zi petrecuta in familie pe o balta undeva contează mai mult decat o sapt petrecuta in Bahamas unde familia nu interacționeza in nici un fel si copii sunt nefericiți ca sunt acolo.

Asta e părerea mea personală.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc o familie cu 13 copii si toți sunt bine educați, crescuți fara ultimul model de telefon, si toți sunt la casa lor, cu copii. Cred ca a creste, educa si a oferi unui copil ce are nevoie nu consta in ultimele modele de telefon sau ultimul model de adidași!  Eu zic daca facem sacrificiul financiar sa facem un copil cu siguranța vom face si alte sacrificii pt a-l creste si a-i da o educație buna. Nu e vina noastră ca soarta a decis ca singura modalitate de a avea un copil e prin fiv. Acum ce sa facem??? Sa nu mai facem un copil ca e prea costisitor dupa??? Clar NU. Si eu am crescut intr-o familie in care părinții mei au facut foarte multe  sacrificii pt mine si sora mea. Pe lângă ratele pe care le avem pt fiv mai avem si altele de dinainte si normal ca acum avem o perioada puțin mai greuta dar asta nu e pe veci sau asta nu înseamnă ca nu vom fi capabili sa ii oferim copilului ceea ce are nevoie! Asta e părerea mea, sper sa nu deranjeze pe nimeni. 

 

Dana, sunt perfect de acord cu tot ceea ce ai scris! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo2]  imi sunteti toate drage , si atunci cand intru aici imi place sa vad cat de mult de sustinem si ne sprijinim una pe cealalta ! Nimeni nu are cum sa inteleaga frustarile noastre , noptile in care nu dormim si ne imaginam cum ar fi sa avem si noi un bebe ?! Dar uite ca aici eu am gasit intelegere si sprijin , imi este atat de usor sa comunic cu voi , incat verific ce se mai scrie si de 10 ori pe zi :) 

Iar acum este atmosfera apasatoare , nu luati in nume de rau , fiecare e liber sa isi exprime parerea , doar ca atunci cand o facem trebuie sa ne si asumam pentru ca exista posibilitatea sa jignim involuntar ! Cea mai mare bogatie este sa ai o familie mare !!!!! Sa ai un pui de om pentru care sa te lupti toata viata , sa ii oferi toata dragostea si iubirea de care are nevoie ;  sunt copii fericiti in familii modeste , dar si copii tristi in familii instarite ! Nu putem generaliza , fiecare isi asuma ceva in viata , si cred ca pentru asta mai mult trebuie sa fim apreciate , ca muncim de 10 ori mai mult sa le oferim ce credem noi ca ar merita copilul nostru , dar pana la bebe muncim sa il putem avea , nu e vina nimanui ca sunt costurile mari , la urma urmei luptam pentru o Viata !!!! Doar sa va ganditi , daca doamne fereste cineva se imbolnaveste de o boala grava , nu are banii necesari ....face imprumut sa lupte pentru Viata , nu poate sa gandeasca ca supravietuieste unei boli grave , ca apoi sa traiasca in lipsuri .... nu poate renunta la lupta doar ca face un imprumut pentru a-si salva viata ...despre asta este vorba si la noi sa luptam ! E trist ca am ajuns la aceasta optiune FIV , dar tot raul spre bine zic eu :) 

Eu va respect toate parerile , si sper ca nu am scris nimic deranjant , stiu ca sunt noua printre voi ! Va pup 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si acum sa nu dai tu cu pietre Deutza,dar nu cumva simti ca nu mai poti si vezi visul de a avea un bebe si mai indepartat?La cum te.am cunoscut de puternica simt ca ai o cadere.Scuza.ma daca ma insel.Si eu sa stii ca ma gandesc?si daca nu o sa fie ce sa fac acum,sa ma omor?nuuu,cred ca o sa.mi smulg din par pana constientizez si o sa traiesc mai departe.Sunt atatea cupluri sau femei singure fara copii.Glumesc cu al meu(care el e ffff optimist,nu ca mine)lasa cucule(asa ne alintam)si daca nu o sa avem copii strangem bani si facem vacanta in Dubai sau in alte locuri mai exotice.Ca doar nu o sa murim.

    Nu am nici o cadere Laurita,dar acum vreo 3ani cand am spus unui dr ca nu imi mai permit alt fiv am primit un raspuns asemenea a ceea ce v-am scris..."daca nu va permiteti un fiv cum va veti permite cresterea unui copil?"...si pe moment m-a scos din minti,dar acum gandesc cum a zis medicul.Eu am un sufletel care imi lumineaza zilele si imi da motivatie de a ma trezi zilnic,chit ca nu imi zice MAMA si multumesc lui D-zeu pt asta.Spuneam doar ca sa luati in calcul si cheltuielile care vor urma unui beta pozitiv si unei sarcini care decurge cum trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata e bine sa ne mai descarcam si emotiile si sa rabufnim :) Suntem oameni , si din pacate ducem multe greutati ! Eu va sustin pe toate in aceeasi masura si sfatuiesc toate femeile care isi doresc sa devina mame sa lupte pentru visul lor !!! 

 

Suntem mai puternice decat credeam :) Daca trecem prin toate aceste obstacole , putem face orice !  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...