Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 144


Recommended Posts

Bună, fetelor, sper să fiu primită în grupul vostru, dacă nu pentru faptul că sunt o babă adevărată (aproape 39) atunci măcar pentru situația destul de dramatică în care mă aflu. În primul rând, primiți toate gândul meu bun,  numai când te afli într-o situație precum a noastră înțelegi câtă suferință poate duce o femeie.

Noi ne-am decis greu și târziu pentru un copil, iar după 4 luni de încercări și asigurări din partea medicului că totul e ok, am făcut teste suplimentare și ne-a căzut cerul în cap - el azoospermie (probabil obstructiva congenital), eu AMH 0.15. Deci unica noastră șansă e Fiv-ul, în speranța că la aspirație se găsesc spermatozoizi (hormonii arată că sunt șanse mari), însă Amh-ul meu se pare că anunță premenopauza.  Am luat legătura cu dr. Kovacs de la Kaali Budapesta, părerea lui e că am avea mai multe șanse cu ovocite donate. Pentru noi însă nu e o opțiune, deși sunt convinsă că poate fi o soluție pentru multe cupluri. 

Deși nu mă aștept ca analizele de ziua 3 să arate ceva bun, o să le fac măcar pentru a ști ceva clar.

Cum Fiv e singura noastră șansă (în afară de adopție) iar PK nu cred că e dispus să ne preia cu șanse atât de mici, as vrea sa știu dacă a avut cineva succes cu AMH mic la o vârstă nu tocmai verde. Pe moment m-as indrepta spre Austria, fără o idee clară despre clinică, opțiuni, etc. Vă mulțumesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Eu cred ca a avea puterea sa treci prin niste Fiv uri ( obtinute cu rate sau fara) te maturizeaza foarte mult..te transforma si te intareste intr-o masura in care nu stiu ce alte experiente o pot face. ( in drumul catre  deveni mami, la asta ma refer). Un copil obtinut prin FIV va fi unul extrem de iubit..incapacitatea de a aduce pe lume un copil fara ajutor medical e una greu de suportat, iar implinirea acestui vis pentru un cuplu care si l-a dorit enorm nu poate fi decat un impuls pentru a-i oferi acelui copil toata dragostea, grija si educatia posibila! Dea, daca un cuplu nu poate face Fiv nu inseamna ca nu si poate permite sa creasca un copil..nu te supara pentru parerea mea..Eu din fericire imi permit un al doilea Fiv..sper sa fie si ultimul..dar nici nu vreau sa mi imaginez ce este in sufletul cuiva care vrea sa faca daca efectiv nu are banii necesari..mi se pare atat de injusta viata uneori..si nu..nu pentru mine care ma duc zambind la al doilea Fiv..eu am sansa asta..ma gandesc la cei care nu o au! Nu ii pune cu nimic mai prejos decat mine..

   E drept, traim in timpuri grele in care banii sunt necesari ca aerul pentru a trai..din pacate..o stiu pe pielea mea...cum spuneam mai sus viata nu e dreapta, dar atata timp cat o avem trebuie sa o traim fara sa ne plangem. 

 Am vrut sa scriu pe zi cand toata lumea aclama ca e o tristete mare pe aici..dar acum pe seara cand am intrat deja vorbesti despre altceva :) Subscriu si eu..ciudata luna Martie..vesti proaste, amalgam de sentimente, frustrari..Imi pare rau de toate nereusitele fetelor..sunt alaturi de toate! Sa speram ca vor veni si timpuri mai bune..trebuie..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toate care va pierdeti speranta uneori, va intrebati daca mai aveti puterea sa va ridicati, amintiti-va ca trebuie sa luptam atat cat putem pentru indeplinirea visului. Recunosc..eu cad adeseori..plang si imi ia o zi sa-mi revin. De multe ori citesc povestea asta : http://forum.reclama mascata/viewtopic.php?f=18&t=636 ..poate multe dintre voi o stiti deja..e a doamnei care a infintat Asociatia SOS Infertilitatea..i am descoperit povestea anul trecut si de atunci o recitesc de cate ori simt ca cedez. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Ideea era sa deviez putin de la vestile din ultima vreme,dar ce am scris sustin...nu e doar o vorba in vant.Nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine,e doar punctul meu de vedere.Si nu doresc nimanui sa ajunga sa faca atatea fivuri fara vreun rezultat.

    Am avut o zi lunga,m-a dat peste cap schimbarea orei:(((...va servesc cu o feliuta virtuala pe fiecare

post-130405-0-64072300-1490557136_thumb.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Accept, multumesc! O vreau pe cea din stanga, un copac si pestele, te rog! Asa e..aici fiecare ar trebui sa fie liber/a sa-si scrie opinia, nu trebuie sa fie nimeni de acord cu principiile sau credintele altei persoane, e doar un schimb de pareri sa ne mai limpezim creierele si asa tocite. Dea, eu am citit undeva dar foarte pe scurt povestea ta..unde pot citi mai exact caci sunt atat de multe capitole incat ma pierd?Imi pare rau pentru nereusite..citeste si povestea de mai sus..poate ajuta la psihic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca tot deviem de la subiectul care ne-a acaparat astazi :) 

de cand am inceput tratamentele ma lupt cu acneea si imi cade si parul :(  cred ca si tot stresul prin care am trecut isi spune cuvantul ....ati avut probleme de genul ?  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow,Deutza,ce tranşant a fost doctorul.Ce raspuns greu ti.a dat.Dar eu tot nu sunt de acord cu el.Ma bucur ca ai un sufletel langa tine.I.ti trimit o mie de pupici.Doamne,ce semeni cu prietena mea.Pe fata asta am tinut.o la mine in casa cam 9 luni pt ca nu e din Bucuresti despartindu.se de dobitocu de barbasu si avand job.ul in capitala,am luat.o la mine.Nu eram prietene atunci.Cunostinte doar.Dar asa am simtit eu ca trebuie s.o ajut.Bineinteles ca nu i am luat bani,doar imparteam utilitatile.Eu eram singura atunci.I.mi zice mami meu fiindca,e mai mica decat mine si  a stat 9 luni la mine.Intr.o zi stand de vorba si vazand la tv bebei mici dusi la mare am zis ,cum sa duci la mare copil asa de 2-3 luni,sa il chinui si te chinui si pe tine.La care ea zice eu m.as duce cu bebe asa mic pt ca si pe mine m.au dus ai mei asa de bebelus la 3 luni la mare.Si de aici fiecare a inceput  cu argumente sa.si sustina parerea.Dar vorbeam tare si ne aprinsesem incat aveai impresia ca ne certam.Ea se opreste si.mi zice,te.ai suparat?eu,nuuuu,din contra mi.a placut,pt ca fiecare si.a spus parerea si şi.a sustinut punctul de vedere.Fiecare cu gandirea ei,dar asta nu inseamna ca o gandire este mai proasta si una mai buna sau o parere este mai proasta si alta mai buna.Tot ea e cu ideea de ce sa ai copil sa.l chinui  si eu nu o inteleg deloc,acum si.a cumparat si ea casa si are un job ok.Ma intreaba al meu ce tot fac pe telefon atat.Cred ca vrea sa.l bag in seama.Noapte buna fetele si i.mi doresc sa ne trezim maine dimi mult mai bine decat azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Mia,povestea mea nu e scrisa cap-coada pe undeva anume(adica eu nu tin minte mai exact unde e scrisa).Pe scurt:incepem fivuri din 2008 si facem 4 pana in 2014 cu transfer de fresh fara nici un beta pozitiv.In 2016 facem fiv5 fara transfer.Acum astept o luna buna sa fac transfer de embrion donat testat genetic.Analizele imi ies cam aiurea si nu ma arunc sa transfer doar ca sa bifez si asta.Cand prind luna buna fug la cehi dupa puiut.Ah,si am un endometru de toata jena...dar structura lui e buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca tot deviem de la subiectul care ne-a acaparat astazi :) 

de cand am inceput tratamentele ma lupt cu acneea si imi cade si parul :(  cred ca si tot stresul prin care am trecut isi spune cuvantul ....ati avut probleme de genul ?  

Gineta, mie mi-a cazut aproape jumatate din par..eu avandu l oricum fooooartee rar!! Asta anul trecut la primul FIV..am luat o luna DHEA si atunci mi-a cazut drastic..am crezut ca fac o depresie. Abia dupa un an de vitamine , suplimente a inceput sa se mai regenereze..nu stiu povestea ta..ai facut FIV? Ce tratament iei?

 

 La FET am luat o luna aproape Duphaston, Progynova, Utrogestan..cantitati uriase si m-am ingrasat dar la picioare ...culmea..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce analize iti ies prost mai exact? ..Unde la Cehi mergi? 

 

    Mia,povestea mea nu e scrisa cap-coada pe undeva anume(adica eu nu tin minte mai exact unde e scrisa).Pe scurt:incepem fivuri din 2008 si facem 4 pana in 2014 cu transfer de fresh fara nici un beta pozitiv.In 2016 facem fiv5 fara transfer.Acum astept o luna buna sa fac transfer de embrion donat testat genetic.Analizele imi ies cam aiurea si nu ma arunc sa transfer doar ca sa bifez si asta.Cand prind luna buna fug la cehi dupa puiut.Ah,si am un endometru de toata jena...dar structura lui e buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...