Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 144


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza fete cochete  [flo2]

Sa avem o saptamana plina de vesti bune ... Ella te asteptam cu vestile bune ... 

 

Desi v.am citit in weekend nu am fost in stare sa va scriu ...pur si simplu a fost cel mai varza weekend ever ... Orice as scrie stiti si voi ca nu pot decat sa va incurajez si sa va indemn sa luptati in continuare ... Un sut in fund , un pas inainte ... Asa ca fruntea sus  [flor]

 

 

Ps: Annak inca nu iti vedem postarea pt ca probabil esti la inceput... Mai scrie rapid inca 4-5 mesaje scurte ca sa treci de moderare si sa te putem vedea in timp real ceea ce scrii ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     AnnaK bine ai venit!

     Cu AMH mic se pot obtine ovocite,se pot obtine si embrioni buni.PK e mai conservator si cam asta e placa la cele cu AMH mic...donate.Sigur vor intra fetele cu amh mic si-ti vor spune le-a placut lor abordarea si unde au reusit.

      Velvetina [pup] ,saru'mana de urare!

     Mia,si Maru scrisese ca facand testare la embrion e posibil sa arunci un embrion bun,pt ca daca apar defecte in procentaj de max 30% embrionul are capacitatea de a-si distruge celulele rele si de a se reface...dar exista si cazuri cand se poate distruge mai mult.Chiar zilele trecute pusese un link despre un studiu.Dr meu e Hana Pospisilova,dar medicul cu care corespondezi nu e obligatoriu sa-ti faca si punctia si transferul,toti sunt profi.Despre tipurile de testari vei gasi explicatii in ghidul primit de la clinica,sunt de mai multe feluri:FISH,PGD,aCGH daca nu ma insel(nu am aprofundat).Costurile de asemenea sunt in functie de tipul de testare.

     Va doresc o saptamana plina de vesi bune si reusite!Eu voi fii cam full,dar voi intra macar sa va citesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neața fetele. Nu am vesti bune, din pacate, sarcina oprită din evoluție. S-a văzut embrionasul dar era pt săptămana 4-5 de sarcina. Hematomul este mai mare decât sarcina si a desprins sarcina de uter, mai era puțin prinsă de uter. El spune ca s-ar putea din cauza hematomului fiind atat de mare sa nu se fi putut dezvolta sarcina. Acum mi-a dat de mâine începând pastile sa vad daca o elimin iar joi merg la control sa vedem. Eu sper sa o elimin sa nu ajung sa fac chiuretaj. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un studiu din 1993, efectuat de Universitatea Stanford, sugera că femeile cărora li se administrează medicamente pentru fertilitate, necesare în metoda FIV, erau supuse unui risc de 3 ori mai mare de a face cancer ovarian [35].


„S-a constatat o rată crescută a unor boli precum diabet zaharat şi preeclampsia (o HTA gravă care duce rapid la comă şi la moartea mamei). De asemenea, creşte rata sarcinilor multiple, în mod normal există un procent de 1,2% al sarcinilor gemelare, dar, prin FIV, acesta creşte de 20 de ori! Iar în 3% din cazuri există tripleţi. Doar în Germania în ultimii 20 de ani s-au născut 9.000 de gemeni. O femeie poate purta, în mod normal, doar un copil, cu puţine excepţii mai mulţi. De aceea, FIV a dus la mari riscuri în cazul sarcinilor multiple (diabetul zaharat, preeclampsia, depresii nervoase etc.)”

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Un studiu din 1993, efectuat de Universitatea Stanford, sugera că femeile cărora li se administrează medicamente pentru fertilitate, necesare în metoda FIV, erau supuse unui risc de 3 ori mai mare de a face cancer ovarian [35].

„S-a constatat o rată crescută a unor boli precum diabet zaharat şi preeclampsia (o HTA gravă care duce rapid la comă şi la moartea mamei). De asemenea, creşte rata sarcinilor multiple, în mod normal există un procent de 1,2% al sarcinilor gemelare, dar, prin FIV, acesta creşte de 20 de ori! Iar în 3% din cazuri există tripleţi. Doar în Germania în ultimii 20 de ani s-au născut 9.000 de gemeni. O femeie poate purta, în mod normal, doar un copil, cu puţine excepţii mai mulţi. De aceea, FIV a dus la mari riscuri în cazul sarcinilor multiple (diabetul zaharat, preeclampsia, depresii nervoase etc.)”

 

Motisor...ai dat glas la ceva ce ma macina de ceva timp..am mai citit si eu asta, in plus cand am fost sa fac un RMN anul trecut doctora de acolo, auzindu-ma ca am facut un Fiv si sunt pe drum sa fac altul mi-a zis sa las prostiile ca are f multe femei cu probleme dupa FIV uri.recunosc ca mi-a taiat elanul pt cateva saptamani..e adevarat..ne supunem la niste chestii care nu stii ce repercursini au ..dar daca ne vom duce la control regulat vom fi ok! Trebuie sa gandim pozitiv..si asa sunt atat de multe probleme..daca ne mai incarcam si cu asta o luam razna!

 

@Dea, La multi ani pentru soul tau, al ,,macat,,felia de tort si nu am urat toate cele bune, cred ca am luat-o razna :))) Multumesc pentru informatiile despre testare..e cam cu dus si intors din cate inteleg eu..

 

@Ella Imi pare rau...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor!!

Ce discutii dureroase ati avut in weekend, sa stiti ca indiferent de statul social-bogate, sarace, maritate , singure etc, toate avem dreptul sa fim MAME..!!

Ella , imi pare rau ,ce sa zic...te imbratisez cu drag.

AnnaK bine ai venit aici, si sedere car mai scurta!!

Dea La multi Ani sotului!!! sa fie sanatos si sa va iubiti mult!!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnnaK , bine ai venit ! Fiecare organism reactioneaza diferit la medicamentatie , asta mi sa spus mie la primul control in Viena ! Am plecat din Ro cu sufletul rupt , stiind ca exista posibilitatea sa apelez la mama donatoare de ovocite , deja nu mai aveam nici o speranta. Ajunsa acolo , am facut cateva analize la recomandarea dr , apoi am primit schema de tratament , am avut si o eco in ziua accea , tin minte perfect ca nu aveam nici macar un folicul , corpul meu nu stia ce inseamna sa ovulezi ! Am mai avut stimulari usoare in Ro cu clomifen care au fost egale cu zero ! In fine , ideea e ca de la mama donatoare am ajuns sa fac stimulare si sa produc 25 de foliculi , 17 recoltati , 8 embrioni calitatea A inghetati in ziua 3 ! Eu deja am facut transferul cu un singur embrion , dr meu insista foarte mult pe unul singur la transfer ! Deci parerea mea este sa incerci prima data sa faci tu stimularea , apoi daca este cazul apelezi la mama donatoare ! Toate cele bune iti doresc ! 

 

Ella :( imi pare tare rau ...

Dea , La multi ani frumosi si sanatosi pentru sotul tau ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...