Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 144


Recommended Posts

Ella, dr. Gug face ok analizele si iti explica tot ce vrei sa stii, dar va incerca sa-ti vanda tot felul de pachete de analize, unele fara rost.

De exemplu, a sugerat ca sotul sa investigheze niste mutatii de fibroza chistica, insa medicul meu din Debretin a spus ca n-are sens.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Analiza za microdeletiilor AZF de la nivelul cromosomului Y , cariotip din sange asta a fost la sotul meu 

 

iar la mine : Examen solicitat: analiza mutatiilor trombofilice: Factor V Leiden, Factor V 4070 A>G (haplotipul HR2), Factor II (protrombina) G20210A, Factor XIII Val34Leu, PAI-1 (inhibitorul activatorului de plasminogen) -675 4G/5G, MTHFR (metilentetrahidrofolat reductaza) C677T si A1298C, Fibrinogen -455 G>A si GP (Glicoproteina) IIb/IIIa L33P. 

 

La Genetic Center in Bucuresti le-am facut si atat a costat pachetul !  

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rezultat:

1. Mutatia Factor V Leiden NEGATIV
2. Mutatia Factor V 4070 A>G (haplotipul HR2) - NEGATIV
3. Mutatia Factor II (protrombina) G20210A
NEGATIV
4. Mutatia Factor XIII Val34Leu pozitiv (genotip heterozigot) 5. Mutatia PAI-1: pozitiv (genotip homozigot)
6. Mutatia MTHFR C677T
pozitiv (genotip heterozigot)
7. Mutatia MTHFR A1298C
pozitiv (genotip heterozigot)
8. Mutatia Fibrinogen -455 G>A NEGATIV
9. Mutatia GP IIb/IIIa L33P pozitiv (genotip heterozigot) 

 

 

 

Rezultatele mele , ce este pozitiv nu este de bine  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pricep foarte bine :)) doar ca eu sunt genul de pacienta ascultatoare , adica tot ce mi-a recomandat doctora mea am facut ! Cand am ajuns in Viena pt Fiv aveam un dosar in brate si dr era uimit ca eram la zi cu tot ce aveam nevoie ! Lui i-a mai ramas sa imi faca doar analizele hormonale din sapt aceea :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurita da ei mi-au dat niste revomandari: 

 

Recomandari:

1. Acid folic, cel putin 3 luni preconceptional si in primul trimestru al sarcinii, cel putin 5 mg/zi, datorita genotipului heterozigot pentru ambele mutatii MTHFR.

2. Aspenter 75 mg/zi pe parcursul primelor 2 trimestre ale sarcinii, datorita genotipului heterozigot pentru mutatiile Factor XIII Val34Leu si GP IIb/IIIa L33P, si a genotipului homozigot pentru mutatia PAI-1.

Atitudinea terapeutica in trimestrul al treilea al sarcinii (continuarea/intreruperea Aspenterului, administrarea heparinelor fractionate) va fi stabilita de medicul ginecolog si de medicul hematolog.

3. Consult hematologic. 

 

 

 

Dar mometan fac clexane si atat . Daca raman gravida ( sper luna asta ) o sa ma intorc pentru un prim consult la aceeasi clinica in Viena , si urmeaza sa imi spuna ce medicamentatie sa iau . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...