Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Detartrajul - cat de des?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nici pe mine nu ma da cu nimic la detratraj,e adevarat ca il face o asistenta si depinde foarte mult de ce mina are(am avut si eu parte de bagat adinc in gingie de i-am dat peste mina de citeva ori ),insa sub anestezie sau cu anestezic local nu mi s-a facut niciodata.

 

Si Eu am  retineri cu detartrajul asta...nu-s chiar atit de convinsa ca-n citiva ani nu vine cineva sa spuna ca nu e sanatos pentru dinti.

 

Insa il fac,daca asta e trendul acum si se presupune ca e sanatos...il fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, o sa intreb, Parca data trecuta mi-a dat cu un spray, dar tot intr-o baie de singe am sfirsit!

 

Da si eu am un singur dentist de ani de zile si sint multumita tare de el. Are toate detaliile mele, mi-ar fi greu sa imi schimb dentistul.

 

Btw, aici o sora medicala (hygienist se cheama) face detartrajul, nu dentistul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

spray-ul anestezic doar diminueaza durerea, nu opreste si sângerarea. depinde mult de "materialul clientului" cat de tare doare si daca gingiile sangereaza sau nu la detartraj.

 

pepco, in mod sigur tartrul se depune indiferent daca te speli super constiincios pe dinti. n-ai vreo perie industriala. atata timp cat ansa stomatologica "agata" intre dinti, acolo e tartru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

spray-ul anestezic doar diminueaza durerea, nu opreste si sângerarea. depinde mult de "materialul clientului" cat de tare doare si daca gingiile sangereaza sau nu la detartraj.

 

 

Da,da...asa imi spune si mie dentistul ca am dinti foarte sensibili,nervii sunt aproape de suprafata dintilor (nu stiu eu cum sa explic foarte bine)si de asta si simt durerea mult mai intens decit altii.

 

Fii mio e la fel,avem acelasi dentist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Pepco, am si eu o curiozitate: de ce mergi la atatia dentisti diferiti? nu esti multumita? ca mie nu mi se pare chiar ok, unde merg eu imi au tot istoricul, radiografii, mulaje de tot felul, ortodontul vorbeste cu implantologul si dentistul, se mai consulta. Nu imi imaginez cum as merge in alta parte, cum as putea explica toata povestea. Intreb.

 

Da, de unii nu am fost multumita, am ramas cu impresia ca nu erau interesati decat de bani, am si platit mai mult decat era cazul si problema tot nu a fost rezolvata. Au aparut complicatii si am considerat ca am nevoie de mai multe pareri, in plus, problema mea este cronica, cu pusee de acutizare, si am preferat sa am 2-3 dentisti la indemana, pentru ca nu intotdeauna prindeam la timp programare. Istoricul mi-l stiu astia in care am incredere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moon, dar tu locuiesti in romania ? daca nu, atunci e simplu. e loterie cu dentistii pe la noi.

e greu sau aproape imposibil sa gasesti un dentist bun, cu preturi decente, care sa-si dea si interesul, sa-ti ofere solutii alternative/conservative (sau cum s-or numi) in loc de clasica extractie sau scoatere de nerv.

si cand il gasesti, e foarte aglomerat si cautat, greu cu programarile. nu toti cei care lucreaza isi pot permite sa-si ia liber sau sa se invoiasca la nesfarsit pentru a merge la dentist in timpul orelor de lucru, cand poate e mai liber la cabinet.

iar daca iti mai face si surpriza ca dupa cativa ani sa emigreze in nu's ce tara, o iei de la capat.

 

in romania nu sunt bani suficienti pentru servicii stomatologice gratuite. bugetul alocat /plafonul e mic si se consuma imediat. restul pacientilor - platesc daca isi permit, daca nu - rabda pana isi pierd dintii sau nu se mai poate face nimic pentru a-i salva.

pentru persoanele cu venituri medii si mici, este aproape imposibil sa-si permita plata serviciilor stomatologice de care ar avea nevoie. iar daca mai este si numeroasa familia, nici atat.

cand ai un salariu de 1400 lei, sa dai 100-200 lei la o singura vizita la dentist, e crunt.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moon, dar tu locuiesti in romania ? daca nu, atunci e simplu. e loterie cu dentistii pe la noi.

e greu sau aproape imposibil sa gasesti un dentist bun, cu preturi decente, care sa-si dea si interesul, sa-ti ofere solutii alternative/conservative (sau cum s-or numi) in loc de clasica extractie sau scoatere de nerv.

si cand il gasesti, e foarte aglomerat si cautat, greu cu programarile. nu toti cei care lucreaza isi pot permite sa-si ia liber sau sa se invoiasca la nesfarsit pentru a merge la dentist in timpul orelor de lucru, cand poate e mai liber la cabinet.

iar daca iti mai face si surpriza ca dupa cativa ani sa emigreze in nu's ce tara, o iei de la capat.

 

in romania nu sunt bani suficienti pentru servicii stomatologice gratuite. bugetul alocat /plafonul e mic si se consuma imediat. restul pacientilor - platesc sau rabda pana isi pierd dintii sau nu se mai poate face nimic pentru a-i salva.

 

Da, in Bucuresti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...