Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 4


Recommended Posts

Nu, nu am auzit lucruri bune despre Matei Bals. Ma duc la medicul de familie care e specializat in pediatrie. In momentul de fata e singura in care am incredere. De cand a inceput febra am sunat-o si mi-a spus ca e foarte probabil sa fie roseola infantum. A doua zi am fost la Regina Maria si aia mi-a spus faringita(WTF). Ieri dimineata i s-a oprit brusc febra dupa 3 zile si la cateva ore au aparut primele bubite. Deci 99% e roseola zice medicul. A avut-o si cea mare cand era pe la 1 an. Vedem maine cand o consulta.

Eu oscilez intre asta si rubeola.

Sunt foarte asemanatoare toate, dar un medic bun ar trebui sa stie sa puna diagnosticul corect deoarece fiecare are anumite particularitati.

Oricum ii cer maine si analize, vreau pentru fier, si se va vedea si la leucocite cum sta.

Sanatate multa fetitei. dar cum a debutat? cum a luat boala?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 567
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ganganie, a debutat cu febra miercuri seara. La culcare. Apoi febra a crescut si cand am vazut 39 grade i-am dat antitermic. Febra a fost destul de rezistenta la antitermice, scadea greu, cam intr-o ora apoi la 4 ore crestea iar, deci i-am tot alternat Panadol cu Nurofen. Vineri dimineata am observat ca are gatul plin plin de secretii, nasul nu curgea dar cand respira haraia. Am fost la RM unde aia mi-a pus diagnostic faringita, avea si gatul foarte putin rosu. Am intrebat-o daca nu e posibil sa fie o boala a copilariei ca mai toate debuteaza cu febra si mi-a spus ca sunt slabe sanse sa fie rujeola, poate scarlatina tinand cont ca la gradi la cea mare sunt cazuri. Intre timp vorbisem si cu MF care mi-a spus sa stau linistita ca e mai mult ca sigur roseola.

Nu stiu de unde a luat-o, ca n-am vazut copii cu bubite prin parc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu îmi place Balș,  dar întrebam pentru ca medicul meu de familie cum aude de bubițe trimite la Balș.  Deși dacă mă gândesc pe copii probabil îi cheamă,  pe Manu cu oreionul a chemat-o. Chiar uitasem sa va zic ca mi-a zis pediatra ca au fost anul trecut cazuri de orheite  (dacă am reținut bine termenul) care la examenul clinic arătau clar a oreion,  iar la analize a fost infirmat. 

 

Gânganie,  treci pe strada pe lângă cineva și îl iei. Sau a adus sora de la gradi...

 

Oani, nu m-am chinuit deloc,  am avut noroc. Dacă se poate zice așa,  varicela am făcut când eram însărcinata cu Mihnea. Noroc ca nu am făcut febra mare și nu a pățit nimic Mihnea. La prima a fost și mai ușor, câteva zile de febra și greata și o erupție ușoară. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce se poate Oani. Medicul meu știe de roseola,  dar nu a văzut erupția (mie nu mi s-a părut ca semăna cu roseola).  Totuși Manu era maricica,  aproape 5 ani (pentru roseola din câte știu). Cat am batut-o la cap ca are copilul 39-40 5 zile (și ea nu făcea febra de felul ei), si tot mă liniștea ca e o boala eruptiva sigur.

 

Exista și alte boli eruptive, și viroze însoțite cu erupție,  cine știe ce a fost. Doar ea a făcut în casa, Mihnea sau noi adulții nu am prins.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim! Acum am ajuns acasa de la medic. Este roseola fara indoiala. Mi-a spus ca avem voie sa iesim la plimbare dar sa evitam contactul direct cu alti bebelusi. Deja i-au disparut primele bubite. Dar are inca multe, i s-au extins acum si pe maini si picioare. Burta si spatele sunt pline. Teoretic cam in 5 zile de la inceputul eruptiei scapam. Ea are 2 zile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...